Půjčky bez doložení příjmu
Proč si půjčit přes Porovnej24
Partnerství pouze s důvěryhodnými partnery a bankami
Důvěryhodní nebankovní poskytovatelé
Aktuální informace a RPSN
Všechny informace na jednom místě
Půjčka bez doložení příjmu
Při hledání úvěru se můžete setkat s lákadly a sliby “půjčka bez doložení příjmu”, nebo “úvěr bez nahlížení do registru”.
Zákon o spotřebitelském úvěru (č. 257/2016 Sb.) ale vyžaduje, aby úvěrové společnosti vždy vyhodnocovaly schopnost žadatele úvěr splácet a prokázat se tak příjmem. Co tedy označuje výraz půjčka bez doložení příjmu? Jde vlastně jen o zkrácené označení pro půjčku bez papírového doložení příjmů nebo půjčku bez zaměstnavatelem podepsaného doložení příjmů. Banka nepotřebuje fyzický papírový doklad o výši příjmu.
Expres půjčka bez doložení příjmu je tak možná u banky, do které chodí pravidelně vaše výplata. Banka má potřebnou informaci o vaší finančních situaci a má tak zjištěno, zda jste schopni úvěr splácet. Úvěr se v takovém případě dá vyřídit online. A do několika málo minut budete mít prostředky na účtu. Obvykle v takovém případě máte dokonce u vašeho účtu uvedenou předschválenou půjčku.
A co půjčka bez doložení příjmů a registru? Registr dlužníků je evidence všech osob, a to právnických, fyzických, podnikatelů, či občanů, kteří kdy úvěr měli, nebo o něj jen žádali. Neznamená to nic negativního. V registrech se objevují osoby, které splácely úvěr řádně bez jakéhokoliv prodlení, pro ně jde spíše o pozitivní body pro případné další vyřizování úvěrů, zodpovědný přístup k předešlým dluhům a úvěrové společnosti.
Vedeny jsou ale i osoby, které se splácením problémy měly. V registrech bývá informace o výši úvěru, době úvěru, platební morálce a kolik ještě zbývá doplatit.
Taková evidence je požadována napříč Evropskou unií na základě směrnice. Tato databáze má obecné označením "databáze umožňující posouzení úvěruschopnosti spotřebitele". U nás jsou nejdůležitější registry BRKI (Bankovní registr klientských informací), NRKI (Nebankovní registr klientských informací), CRÚ (Centrální registr úvěrů), SOLUS (Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům).
Srovnání půjček
Bankovní půjčky
Mnoho žadatelů považuje půjčku od banky za důvěryhodnější způsob financování než úvěry u nebankovního sektoru. Výhodou tohoto typu půjčování je, že bankovní instituce podléhají dohledu České národní banky, kdežto nebankovní společnosti pouze běžné legislativě. Další nesporný plus představuje i nižší úrok, než za jaký běžně poskytují úvěry nebankovní firmy.
Pro běžného žadatele je někdy těžké odhadnout, jak vysoký úvěr zvolit, aby neohrozil svou finanční stabilitu. Banky jsou známé důkladným prověřením platební schopnosti svých dlužníků, tudíž představují ideální řešení pro ty, kteří nechtějí při půjčování peněz zbytečně riskovat. U bankovní půjčky existuje menší riziko, že klient přecení své platební schopnosti a dostane se do dluhové pasti.
Nebankovní půjčky
Snadno, rychle, někdy i z pohodlí domova bez nutnosti osobní návštěvy pobočky. Tak by se daly charakterizovat nebankovní půjčky. Většina nebankovních institucí postavila své služby na maximálním usnadnění přístupu k penězům, tudíž klient nemusí pro získání úvěru vynakládat téměř žádné úsilí. Získání půjčky mnohdy bývá skoro tak snadné, jako si zajít nakoupit do supermarketu. Kromě jednoduchosti a rychlosti je výhodou rovněž vyšší šance na získání úvěru. Na rozdíl od bankovních institucí, které prověřují každou korunu na bankovním účtu a kriticky zkoumají každou čárku na potvrzení příjmů od zaměstnavatele, nebankovní firmy jsou v podmínkách poskytnutí půjčky mnohem benevolentnější.
V napjatém rodinném rozpočtu může kdejaká nepředvídatelná situace způsobit finanční tísni. Například nutnost okamžité výměny porouchané ledničky či pračky může peněžní stabilitu rodiny výrazně ohrozit. Je pochopitelné, že rodina nebude žít o chlebu a vodě do té doby, než na účtu přistane výplata ze zaměstnání.
Půjčky s ručením nemovitosti
Co dělat v případě, kdy si žadatel chce půjčit finance, ale nemá pravidelný peněžní příjem a rovněž má pár zářezů v registru dlužníků? Takový člověk by při žádosti o půjčku byl trnem v oku jak bankám, tak i některých nebankovním institucím. Půjčka s ručením nemovitosti nabízí řešení pro tuto kategorii lidí, kteří namísto dokládaných příjmů mohou zvolit ručení nemovitým majetkem.
Žadatel nemusí nutně ručit pouze svým domem a bytem a žít tak v obavě, že v případě nesplacení úvěru přijde o střechu nad hlavou. Ručit může i chalupou či pozemkem.
Půjčky před výplatou
V napjatém rodinném rozpočtu může kdejaká nepředvídatelná situace způsobit finanční tísni. Například nutnost okamžité výměny porouchané ledničky či pračky může peněžní stabilitu rodiny výrazně ohrozit. Je pochopitelné, že rodina nebude žít o chlebu a vodě do té doby, než na účtu přistane výplata ze zaměstnání.
Pro tyto účely byla vynalezena tzv. půjčka před výplatou. Jedná se o půjčky krátkodobějšího charakteru (splatnost se pohybuje v intervalu 7 až 40 dnů) a slouží k překlenutí krátkodobé finanční tísně. V mnoha případech můžou nejen zachránit před krátkodobým finančním nedostatkem, ale rovněž dopomoct k výhodné nabídce (například při koupi cenově výhodné dovolené, která by pravděpodobně v době příchodu výplaty na účet už byla vyprodaná).