Co v Chorvatsku zažít a ochutnat
Přestože v Chorvatsku najdete více kamenitých pláží než těch písčitých, řada turistů by pobřeží Jaderského moře nevyměnila za žádnou pláž na světě. Právě kamenité pobřeží je důvodem, proč je voda v moři tak intenzivně modrá a čistá, že může konkurovat i exotickým plážovým destinacím. Kde se vám bude opalování a koupání líbit nejvíc? Za nejkrásnějšími plážemi se lidé vydávají na Makarskou riviéru. Skutečnými perlami jsou pláže u letoviska Brela, nebo Bol na ostrově Brač. Pokud hledáte spíše poklidné pláže a více soukromí, zamiřte na ostrov Hvar nebo Vis.
Při návštěvě Chorvatska si dopřejte aspoň jednodenní výlet do nádherného přírodního parku Plitvická jezera a pokochejte se pohledem na vodní plochy a nespočet vodopádů. Zdejší divoká příroda je natolik zajímavá, že si ji filmaři vybrali pro natáčení filmu Vinnetou. Na návštěvu si vyhraďte dostatek času - abyste ze zdejších krás něco měli, počítejte aspoň se třemi hodinami. Procházet se budete po dřevěných chodníčcích, vedoucích mezi šestnácti jezery, skalními útesy a více než stovkou vodopádů.
Pokud vás zajímají architektonické skvosty, nenechte si ujít návštěvu Dubrovníku, ve kterém se natáčel seriál Hra o trůny. Toto město s rozsáhlými středověkými hradbami vám učaruje svou unikátní atmosférou. Dubrovník však není jediným městem, bohatým na starobylé budovy. Architekturou budete uchváceni například v Pule, kde se nachází spousta římských památek.
V místní kuchyni jsou hojně zastoupeny mořské plody. Ochutnejte mořský jazyk, chobotnici nebo mořské slávky. Další chorvatskou specialitou je sušená šunka (dalmatinski pršut). Pokud se chcete opravdu vydatně najíst, vyzkoušejte pašticadu, což je pokrm zhotovený z plátků hovězího masa. Zajímavostí je, že příprava tohoto pokrmu trvá nejméně dva dny. Pokud nejste zrovna milovníci masa, určitě vás osloví nabídka chorvatských vín a sýrů. V Chorvatsku se pěstuje až 130 odrůd vinné révy. Místní vína dokonce získala řadu mezinárodních ocenění.
Co vše si můžete připojistit na cestu do Chorvatska?
Léčebné výlohy
Zahrnují transport zraněného (vrtulníkem, sanitkou), zdravotní ošetření a pobyt v zahraniční nemocnici. Vaše cestovní pojištění do Chorvatska by mělo zahrnovat limit léčebných výloh ve výši minimálně 3 miliony Kč. Na cesty se příliš nevyplatí cestovní pojištění k platební kartě, které má příliš nízké limity krytí. Sáhněte raději po samostatném cestovním pojištění, které vás ochrání mnohem kvalitněji.
Asistenční služby
Asistenční služba je vám k dispozici 24 hodin denně. Vyhledá vám vhodné zdravotní zařízení, poradí, jak se do něj dopravit a zaštítí cizojazyčnou komunikaci se zdravotním personálem. Rovněž vám poradí, jaké nezbytné záležitosti vyřídit (jaké dokumenty si uschovat), aby vám léčebné výdaje mohly být proplaceny. Nově si u nás můžete sjednat cestovní pojištění do Chorvatska i s technickou asistencí vozu - tzn. pojišťovna vám na telefonu pomůže v případě, když na vašem voze nastane porucha.
Pojištění zubního ošetření.
Díky tomuto připojištění vám můžou být proplaceny náklady na ošetření u zubaře, jejichž výše se může vyšplhat do řádu tisíců korun. V mnoha zemích je běžné, že za obyčejnou plombu dá pacient i 4000 Kč (v případě složitějších zubařských zákroků i vyšší částky).
Pojištění zavazadel
Díky tomuto pojištění se už nemusíte obávat vysokých nákladů, když vám někdo ukradne nebo poničí kufr. Pojištění se vztahuje i na případy, kdy vám majetek poničí živelná pohroma. Pojišťovna škodu proplatí, tudíž si můžete snadno nakoupit nové věci.
Pojištění odpovědnosti
Věděli jste, že když omylem někoho zraníte, kompenzace trvalých následků vás může vyjít na miliony korun? Poškozenému totiž musíte uhradit nejen léčebné náklady, ale i ušlý zisk. Pojištění odpovědnosti vás kryje i pro případy, když někomu poničíte majetek (například hotelové vybavení).
Pojištění storna zájezdu
Pokud před odjezdem onemocníte, cestovní kancelář vám obvykle nevrátí plnou cenu zájezdu, ale částka bude ponížena o stornopoplatky. Pokud odřeknete třeba den před odjezdem, může vám propadnou celá cena zájezdu. Díky pojištění storna zájezdu můžete získat drtivou část ceny zájezdu nebo letenek zpět, tudíž až se uzdravíte, můžete za získané peníze vyrazit na jiný turnus dovolené.
Může se vám hodit
Dálniční známky
Dálniční známku budete potřebovat pro přejezd Rakouskem, Slovinskem a Chorvatskem. Slovinská dálniční známka má platnost 7 dní, což většině cestovatelů nevyjde na celou dovolenou, tudíž jsou nuceni kupovat dálniční známku měsíční. V Chorvatsku jsou placené úseky dálnic, 100 kilometrový úsek vyjde zhruba na 40 kun.
Boty do vody
Jaderské moře je známé svým výskytem mořských ježků. Ježek zabodnutý do nohy nejde svépomocí vytáhnout, člověk musí do nemocnice. Prevencí proti této nepříjemnosti je nošení bot při koupání v moři.
Informace o cenách v různých lokacích
Samotné Chorvatsko se může cenově velmi lišit v závislosti na lokaci. Jedním z nejdražších míst je Dubrovník, ve kterém se ceny jídla, pití a ubytování vyšponovaly do vysoké úrovně díky masivnímu turistickému zájmu. Naopak celkem levno je na Zadaru a na některých ostrovech.
S těmito cenami se přibližně můžete setkat na území Chorvatska:
Jídlo v restauraci - 207 Kč
Pivo 0,5 l - 55,2 Kč
Chleba 500 g - 19,58 Kč
Lístek na autobus - 34,51 Kč
Na co si dát pozor při cestě do Chorvatska
Cestování v sobotu.
V tento den se na cestu vydává nejvíc turistů, tudíž se zvyšuje pravděpodobnost kolon na dálnicích. Snažte se cestování v tomto dni vyhnout. Ideálním dnem pro cesty je úterý. Záleží rovněž na datumu. Nejvíce lidí dovolenou v Chorvatsku plánuje na první týden v červenci. Naopak méně aut na silnici můžete očekávat ke konci července a v průběhu srpna.
Nevýhodný výběr z bankomatu
V Chorvatsku zřejmě budete vybírat peníze z bankomatu. Přístroj vám většinou nabídne možnost dynamické konverze (Dynamic conversion), díky které vidíte, kolik českých korun se vám strhne z účtu. Tato možnost je obvykle dražší, než obyčejný výběr, proto se jí vyhněte.
Medúzy
I ve vodách Jaderského moře se občas objeví žahavé medúzy. Většinou se vyskytují v hejnech v určitou část dne, tudíž pokud je spatříte, do vody nechoďte a počkejte hodinu až dvě, než zmizí. Pokud vás zasáhne chapadlo, vylezte z vody a postižené místo si oškrábejte pískem, abyste z kůže dostali zbytek chapadel.
Krádeže
Zvláště v turistických městech s velkým počtem lidí (Dubrovník, Split) dochází ke krádežím. Řešením může být koupě speciálního pásu na tělo, do kterého si umístíte peněženku a mobil. Tento pás máte pod oblečením, tudíž pro zloděje je těžké se k vašim cennostem dostat.