15 úžasných míst, kde vidět polární záři
Polární záře je jednoduše vzato jen výsledek fyzikálních a magnetických sil. Pro oko jde o tanec světla, u kterého budete tajit dech a nebudete si jistí, jak je toto vůbec možné. Obalí vás tajemno z unikátních světelných jevů. Na zemi není mnoho míst, kde vidět polární záři.
Severní záře se označuje také romanticky jako aurora borealis a jižní záře jako aurora australis (na obrázku níže). Jméno získala po římské bohyni úsvitu, Aurora, a řeckém pojmenování větru, Boreas. Máte polární záři na seznamu tajných přání, která byste si chtěli jednou za život splnit? Přečtěte si náš článek a budete mít uskutečnění svého snu zase o kousek blíže. Kde vidět polární záři a kdy?
Co je to polární záře?
K polární záři dochází ve vyšších vrstvách atmosféry. Obvykle ve vzdálenosti 80 až 100 kilometrů od Země. Způsobuje ji magnetické pole Slunce. Na něm jsou vlivem nerovností v magnetickém poli sluneční skvrny. Po vzniku erupce je do vesmíru vypuštěn mrak části protonů, elektronů, alfa částic, kterému se říká sluneční vítr. Magnetický pól Země část těchto částic odrazí, část se zachytí v atmosféře a stáčí se po spirálách k magnetickým pólům Země.
Rychlost a energie slunečních molekul je vyšší než okolního prostředí. Naráží do sebe a vznikají elektrony. Takto vzniklé elektromagnetické záření je okem viditelné. Podle výšky, ve které se polární záře odehrává, nabývá nejčastěji zelené barvy. Výjimečně pak také fialové, červené i namodralé.
Kde vidět polární záři - severní polokoule
Důležité pro pozorování polární záře je co nejkratší vzdálenost k magnetickému pólu. Polární záře se proto nejčastěji objevuje a je nejlépe pozorovatelná v okolí polárního kruhu.
Vždy vyhledávejte místa s nízkým osídlením, bez světelného smogu a bez mraků. Jakékoliv světlo ze vzdálených měst může vaše pozorování narušit.
Severní polární záře v Evropě
Nejbližší místa, kde vidět polární záři, jsou pro středoevropana severní oblasti Skandinávie. Zřejmě nejznámější místo je islandský Reykjavík. Čím dále nad Reykjavík zamíříte, tím bude vás zážitek intenzivnější. Snadno dostupné jsou např. norská souostroví Vesterály a Lofoty. Ve Švédsku se doporučuje národní park Abisko. Ve Finsku jsou vhodná místa v Laponsku severně od měst Kiruna a Rovaniemi.
norské souostroví Svalbard neboli Špicberky,
norské město Tromso,
blízko evropského kontinentu norské souostroví Vesterály a Lofoty,
islandské hlavní město Reykjavik,
islandské město Borgarnes,
islandské město Sandarkrokur a Akureyri
švédský národní park Abisko,
sever Finska - města Saariselkä a Kakslauttanen,
Faerské ostrovy v Atlantském oceánu.
Při troše štěstí můžete uspět i ve Velké Británii. Britský ostrov Skye na severu země bývá také častým místem, kde vidět polární záři.
Severní polární záře mimo Evropu
Pozorování si užijete i mimo Evropu. Vhodný je sever Kanady i jiná místa blízko polárního kruhu. V severních lokalitách Kanady máte velkou šanci na úspěch v oblastech Yukon a Severního Teritoria. Štěstí však můžete mít i v Britské Kolumbii nebo v Novém Skotsku.
Nejlepší podmínky pro pozorování polární záře na světě jsou na Aljašce ve Spojených státech amerických. Záři zde můžete spatřit už od září, kdy jsou silnice ještě dostatečně sjízdné a nejsou pokryté sněhem a ledem. Překontrolujte si v načem článku, s jakými doklady můžete cestovat do Kanady a USA.
Fairbanks ve Spojených státech amerických na Aljašce,
kanadské teritorium Yukon.
Tip! Ať už si vyberete pozorování polární záře v Evropě nebo mimo ni, doporučujeme si razerevovat letenky a ubytování přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Mezi oblíbené cestovatelské cashbacky patří:
* Booking.com - 4 % zpět za ubytování v hotelu či penzionu
* Kiwi.com - 3 % zpět za letenky do celého světa
Kde vidět polární záři – jižní polokoule
Nezapomínejme ani na jížní polokouli. Jižní polární kruh protíná sice pouze Antarktidu, ale i tak je polární záře pozorovatelná z Austrálie a Nového Zélandu, v Argentině i Tasmánii. Rozhodně se vydejte na Novém Zélandu na jih Jižního ostrova. Všechny tyto výpravy jsou finančně náročné. Nezapomínejte na cestovní pojištění s připojištěním storna.
u Invercargillu, v parku Catlins,
na ostrově Stewart Island
v jihoamerické Patagonii,
na Antarktidě.
Kdy vidět polární záři?
Vhodné místo k pozorování ještě není zárukou úspěchu. Nezapomínejte, že je polární záře viditelná jen za naprosté tmy. Nejlepší časy jsou mezi půlnocí a třetí hodinou ráno, kdy bývá největší tma.
Polární záře není viditelná po celý rok. Šance zhlédnout polární záři roste s počtem hodin, po které trvá noc. V polárních oblastech je tak nejlepší období od října do března. Mezi listopadem a únorem je vaše šance na úspěch, kdy vidět polární záři, skoro jistá. Můžete také zažít jiný fenomén, a to polární noc, tedy žádné denní světlo. A k tomu platí, že čím vyšší nadmořská výška, tím lépe. Jižní polární záře je naopak od března do září.
Stejné pravidlo platí i pro milovníky pěkných fotografií. Potřebujete naprostou tmu. Zapomeňte na blesk a selfie fotky. Zapomeňte i na rychlé snímky. Fotografie budou dobře vypadat jen v případě, že nastavíte dlouhý čas a dáte aparát na stativ. Hlavně se soustřeďte na zážitek. Ten zůstane ve vaší hlavě napořád.
Tip! Na cestu za polární září by se vám ještě mohly hodit naši praktičtí průvodci:
* Co dělat při zmeškání letu?
* Podrobný návod, jak vyrazit do ciziny na vlastní pěst
* Jak postupovat na letišti?