Architekt vs interiérový designer: Kolik stojí a který se vám vyplatí?
I když se tato dvě povolání mohou v detailech překrývat, každé má za úkol něco jiného. A pokud chcete mít originální a dobře funkční domov, vyplatí se přizvat je ke spolupráci. Kdy se hodí architekt a kdy interiérový designer? A na kolik jejich práce přijde?
Obě povolání se podílejí na vzniku krásných domovů, kde se dobře bydlí. Architekt i interiérový designer jsou povolání, která pomáhají při budování rodinných hnízd. Rozdíl je nejen v činnostech, které pokryjí, ale i ve vzdělání. Česká legislativa stanovuje pro architekty povinné odborné vysokoškolské vzdělání i atestace. U interiérového designera nic takového není. I když dobrý designer vzdělání v oboru má, nenutí ho k tomu žádný předpis.
Co dělá architekt?
Pokud si před stavbou nového domu najmete architekta, máte jistotu, že vaše nové bydlení bude originálním řešením na míru vašim potřebám, ale také okolí budoucího domu. Architekt řeší stavbu od počátečních studií, kdy navrhuje možnosti, jak by mohl dům vypadat. Studie pak může rozpracovat do projektu. Dobrý architekt může řešit i další věci okolo stavby. Pomáhá s výběrem materiálů, řemeslníků a dohlédne na provádění stavby.
Kolik stojí architekt?
Ceny nejsou jednotné a záleží, co vše bude architekt u stavby řešit. Nicméně počítejte s náklady, které se mohou pohybovat mezi 10 až 15 % z rozpočtu stavby. Může se to zdát jako astronomická suma. Díky dobrému architektovi, ale můžete uspořit náklady, které by vznikaly u dodavatelů prací i materiálů, prostě jen proto, že nejste z oboru. Cena zohledňuje originalitu řešení stavby z estetického i praktického hlediska.
Příklad ceny práce architekta
Rodinný dům v ceně | 3 000 000 Kč |
Cena architekta | 300 000 – 400 000 Kč |
Proč investovat do architekta
Originální vzhled i řešení domu
Dům zcela na míru potřebám zadavatele
Úspory při dohledu architekta nad průběhem stavby
Kontrola využitých materiálů i provedených prací
Nebudete v budoucnu řešit žádné skryté vady nemovitosti
Co dělá interiérový designer?
Interiérový designer je člověk s velkým estetickým cítěním a schopností řešit vnitřní uspořádání obydlí. Navrhuje vnitřní vybavení i budoucí vzhled interiéru. Umí poradit s výběrem podlah, osvětlení nebo třeba obkladů. Může vám navrhnout vhled i funkční řešení koupelny, kuchyně i obývacího pokoje. Pomůže propojit krásný vyladěný vzhled s optimální funkčností prostoru.
Interiérový designer: cena
Ceny interiérových designerů jsou ještě pohyblivější než u architektů. Mohou být stanoveny jako hodinová sazba, procento z ceny projektu nebo paušálem. Velmi se liší podle oblastní naší republiky. Výslednou cenu ovlivňuje počet konzultací, návrhů a náročnost klienta. Obecně lze říci, že cena interiérového designera se pohybuje mezi 6 až 13 % z nákladů na vybavení a úpravy prostoru.
Tip! V malém bytě můžete zkusit čarovat sami, inspirací najdete spousty. Zkuste ale přizvat interiérového designéra. I v malém prostoru dokáže vykouzlit vysoce komfortní bydlení.
Příklad ceny práce interiérového designéra
Byt o rozloze | 80 m2 |
Průměrné ceny interiérového designera | 30 000 – 65 000 Kč |
Proč investovat do interiérového designéra
Originální a esteticky vyladěný interiér
Optimální funkční řešení
Nestane se, že až po nastěhování zjistíte, že chybí úložné prostory
Úspory při nákupech, výběru materiálu, vybavení
Dohled nad řemeslníky
Architekt i interiérový designér mají svou důležitou úlohu. Jsou to odborníci, kteří pomohou najít optimální řešení a zároveň vtisknout novému bydlení originální tvář. Pokud chcete krásný domov, který je perfektně funkční vyplatí se spolupráce s oběma.
Víte, že… si hypotéku můžete vzít i na rekonstrukci bytu s designérem? Tyto banky patří v současnosti k nejoblíbenějším.