porovnej24 logo
test

Bankovní poplatky: Jak na nich co nejvíc ušetřit, nebo se jim zcela vyhnout?

17. 11. 2022 | Aktualizováno: 18. 11. 2022
|
Délka čtení: 13 min.

Číhají nevinně na vašem bankovním kontě a tváří se, že vůbec neexistují. Pak provedete nějakou neočekávanou akci (výběr z cizího bankomatu nebo zahraniční platbu) a ony vystrčí své růžky a strhnou vám za tento úkon z účtu nějakou peněžní částku. Jaké bankovní poplatky jsou nejčastější a jak se jim vyhnout?

Dobrou zprávou je, že banky pomalu opouštějí schéma, kdy klient platil bankovní poplatky už jen za to, že existuje. Mohou Vás ale překvapit i jiné poplatky! Pojďme si na ně společně posvítit a probrat jednotlivé nabídky bank.

Bankovní poplatky za vedení účtu

Co se týče měsíčního poplatku za vedení účtu, v současné době se poplatková politika většiny bank dá rozdělit do tří typů:

  • Účet bez poplatků a jakýchkoliv dodatečných podmínek

  • Účet bez poplatků v případě, že klientovi na bankovní účet chodí měsíčně určitý finanční obnos

  • Účet s pevně daným měsíčním poplatkem

První zmíněná možnost, tedy účet bez poplatků, je dnes již nejběžnější. Druhá a třetí zmíněná možnost se ovšem stále objevuje, tzn. banky klientům nabízí bezplatný bankovní účet, když zaplatí určitou měsíční částku nebo splní určité podmínky. A jaké že to jsou? Podívejte se na oblíbené účty a jejich bankovní poplatky, případně vedení účtu zdarma:

BankaNázev účtuPodmínky bezplatného účtu

Raiffeisenbank

Chytrý účet

Bez podmínek

UniCredit Bank

Open účet

Poplatek 89 Kč/měsíc za vedení účtu

Česká spořitelna

Standard účet

Bez podmínek

Moneta Money Bank

Tom Plus

Bez podmínek

ČSOB

Plus Konto

Bez podmínek

Další služby, za které se nejčastěji platí

I když natrefíte na bezplatný bankovní účet, určité úkony bývají u některých bank zpoplatněny. Které to jsou?

Poplatek za výběr z cizího bankomatu

Každá banka umožňuje bezplatné výběry v rámci své vlastní bankomatové sítě. Za výběr z cizího bankomatu se ale u některých ještě stále platí. Poplatek za výběr z cizího bankomatu se většinou pohybuje v rámci desítek korun. Naproti tomu některé banky umožňují tento výběr zcela zdarma a bez podmínek:

BankaBankaPoplatek za výběr z cizího bankomatu

Raiffeisenbank

Chytrý účet

0 Kč

UniCredit Bank

Open účet

0 Kč

Česká spořitelna

Standard účet

40 Kč

Moneta Money Bank

Tom Plus

0 Kč

ČSOB

Plus Konto

40 Kč

Platba na zahraniční účet

Nejdražší službou bývá zahraniční platba, jejíž cena se většinou pohybuje v rozmezí mezi 50 a 300 Kč. Banky obvykle zpoplatňují nejen odchozí, ale i příchozí platbu. Některé banky však v rámci svých prémiových účtů poskytují cenová zvýhodnění - například příchozí a odchozí platbu za 1 Kč.

BankaNázev účtuPoplatek za odchozí zahraniční platbu

Raiffeisenbank

Chytrý účet

1 % z posílané částky, min. 300 Kč, max. 1.500 Kč + 450 Kč (poplatek OUR)

UniCredit Bank

Open účet

0,9 % z posílané částky, min. 220 Kč, max. 1.500 Kč

Česká spořitelna

Standard účet

1 % z posílané částky, min. 220 Kč, max. 1.500 Kč

Moneta Money Bank

Tom Plus

1 % z posílané částky, min. 220 Kč, max. 1.500 Kč

ČSOB

Plus Konto

0,75 % z posílané částky, min. 250 Kč, max. 750 Kč

Výběr z bankomatu v zahraničí

Pokud často cestujete a nechcete s sebou všude nosit naditý měšec plný místních peněz, zřejmě vás bude zajímat, kolik zaplatíte za výběry v cizině. To se liší podle různých bank - někde to můžete mít zadarmo, jinde za zahraniční výběr zaplatíte poplatek, pohybující se obvykle mezi 10 až 100 korunami. Většinou je částka za výběr z bankomatu v zahraničí pevně daná, někde je však částka daná procentem z vybírané sumy.

BankaNázev účtuPoplatek za výběr z bankomatu v zahraničí

Raiffeisenbank

Chytrý účet

0 Kč

UniCredit Bank

Open účet

0 Kč

Česká spořitelna

Standard účet

5 Kč v rámci Erste Group, 40 Kč výběry v EUR, 125 Kč ostatní

Moneta Money Bank

Tom Plus

0 Kč

ČSOB

Plus Konto

5 Kč z bankomatů skupiny KBC, 40 Kč z bankomatů v EU/EHP, 100 Kč ostatní

Jak ušetřit za bankovní poplatky?

České domácnosti svým bankám platí za vedení účtu i stovky korun měsíčně. Díky několika jednoduchým krokům můžete vaše bankovní poplatky snížit, nebo je neplatit vůbec. Jak na to?

  • Vyřizujte online. Kdykoliv jdete na pobočku, čeká vás nevýhodná cena. Banky zpoplatňují vklad a výběr na pobočce. Některé společnosti dokonce své klienty motivují k online chování tím, že nabízí finanční odměnu za založení bankovního účtu, pokud si jej klient založí přes internet.

  • Vyberte si banku s hustou bankomatovou sítí. Mladé a progresivní banky jsou sice sympatické, ale nemusí mít tak hustou síť bankomatů, jako větší hráči na trhu. Výběry z cizích bankomatů vám můžou navýšit výdaje o stovky korun měsíčně.

  • Využívejte zahraniční SEPA platby. Pokud posíláte peníze do ciziny, zvolte možnost SEPA plateb. Při posílání peněz v rámci Evropského hospodářského prostoru tak můžete využít této služby, díky čemuž ušetříte na poplatcích.

  • Mějte přehled o bankovních produktech na trhu. Zjistěte si, kde můžete mít bankovní účet zdarma, zajímavou úrokovou sazbu a další benefity. Porovnáním cen si uděláte rychlý přehled o aktuálních nabídkách na trhu.

Bonusy, které nyní banky nabízí

Banky se neustále perou o nové klienty a tak nenarazíte jen na bankovní poplatky, těšit se můžete i na spoustu lákavých bonusů, ze kterých jsme vybrali následující:

  • Kapesné 300 Kč pro děti od 8 let. Pokud vašemu potomku stihnete založit dětský účet u AirBank do konce roku 2022, získá motivačních 300 Kč.

  • 1.000 Kč za založení účtu. Ani Moneta Money Bank nezůstává s finančními odměnami pozadu. V případě, že si zde založíte účet a do konce následujícího měsíce provedete platbu kartou v minimální hodnotě 1.000 Kč, připíší vám bonusových 1.000 Kč na účet.

  • 350 Kč za předložení ISIC karty. Všichni studenti od 15 do 30 let získají se založením účtu G2 od Komerční Banky 350 Kč, když zároveň předloží kartu ISIC.

Při výběru nového účtu ale nekoukejte jen na nablýskané bonusy, které banky aktuálně nabízí. Než se finálně rozhodnete, projděte si i všechny důležité bankovní poplatky.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.