porovnej24 logo
test

Benzinová vs elektrická tříkolka pro dospělé

12. 3. 2022 | Aktualizováno: 23. 3. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Tříkolka není jen hračka na ven pro děti. V současné době se prosazuje jako skvělý pomocník pro seniory a postižené, které pohodlně a bezpečně doveze, kam je potřeba. Elektrická tříkolka může být nakonec ale i zajímavou hračkou pro dospělé.

S nástupem a rozšiřováním elektromobility získávají na oblibě právě i elektrické tříkolky. Pohyb jednotlivce po městských chodnících s benzinovým motorem, který kvílí a smrdí ještě několik minut potom, co vozítko projelo, není nic příjemného. Tichý provoz na akumulátor už je přece jen jiný zážitek. Elektrická tříkolka představuje dobrého a navíc spolehlivého pomocníka, který nebude vyžadovat zvláštní péči. Ani cena není děsivá. Za 20 000 korun už můžete mít solidního partnera pro pohyb.

Proč elektrická tříkolka?

Benzínová i elektrická tříkolka jsou ideální dopravní prostředky pro seniory nebo osoby s problémy s pohybovým aparátem. S elektrickou tříkolkou se dají pohodlně zvládnout nákupy, ale i projížďky po okolí. Na klasické tříkolce je potřeba šlapat. S přidaným motorem zásadně ušetříte námahu, kterou do šlapání musíte dát. Ačkoliv šlapete, motor vám výrazně pomůže. Přitom je možné volit si intenzitu, s jakou motor se šlapáním pomůže. Dostupné jsou i tříkolky, u kterých se šlapat vůbec nemusí a šlapky nemají.

Elektrická tříkolka mívá dojezd okolo 40 až 60 kilometrů na jedno nabití. Cena za nejlevnější modely se pohybuje okolo 15 000 korun. Za dobře vybavené už můžete zaplatit ale i přes sto tisíc korun. Pokud se vezme průměrná spotřeba 15 Wh na 1 km, vychází provoz na 7 korun na 100 kilometrů. Podívejte se na naše srovnání, kolik stojí dobití elektromobilu.

Výhody elektrické tříkolky

Elektrická tříkolka má pro své majitele poměrně mnoho výhod:

  • snadno se ovládá,

  • je stabilní na zpevněných komunikacích,

  • je tichá,

  • má dostatečný výkon i pro jízdu do kopce,

  • jízda je bezemisní, bez zápachu ze spalovacího motoru,

  • nízké provozní náklady,

  • bezúdržbový motor.

Pro seniory

Elektrická tříkolka je vyhledávaná pro seniory, kterým usnadní cestu na nákup, na běžných chodnících je stabilní. Ovládání bývá intuitivní a tříkolky jsou snadno manévrovatelné. Hlavní a téměř jedinou starostí majitele je kontrola tlaku v pneumatikách a dobíjení baterie po jízdě, což lze hravě zařídit z domácí zásuvky. Tříkolky jsou konstruovány s nižší maximální rychlostí. Obvyklá maximální rychlost bývá 25 km/h.

Pro cesty na nákupy nebo na kratší jednodušší výlety do okolí je vhodná např.:

  • elektrická tříkolka EASYBIKE Auriga s dojezdem až 70 kilometrů a výkonem 250 W. Jde o prostředek pro osoby se sníženou pohyblivostí, má nízký nástup a brzdová páka udrží tříkolku i v kopci,

  • z vyšší kategorie, i cenové, je tříkolka RID E,

  • a co třeba vyzkoušet CityCoco,

  • tříkolka, kterou si oblíbí nejen senioři, ale nabízí příjemné svezení i pro dospělé, je Addmotor Motan M-340.

Hlavním parametrem, podle čeho tříkolku vybírat, a to i elektrotříkolku pro seniory, je výkon motoru. Výkon se pohybuje od 400 W po 1 000 W. Vyšší výkon je samozřejmě vhodnější, pokud víte, že se vydáte na polní cesty, nebo i více do terénu. Nižší je plně dostatečný pro jízdu ve městě.

Nepodceňujte při výběru ani pohodlnost sedátka a odpružení. Nezapomínejte na zadní koš, pokud plánujete jízdu na nákupy.

Tip!

Tip! Trápí vás, že nemáte řidičák, a přesto byste chtěli jezdit na tříkolce? Nic není ztraceno. Většina z tříkolek nepotřebuje ani registrační značku, ani povinné ručení a obejdete se i bez řidičského průkazu. Přečtěte si náš článek, ať máte jasno v řidičských průkazech.

Na práci

Elektrická tříkolka nemusí být jen vozítko pro seniory, ale i dobrý pomocník k práci. Elektrická tříkolka s nákladním prostorem je vhodná pro převoz materiálu ve výrobě, skladech i na polích a farmách.

Do kategorie pracantů patří např.:

S tříkolkou do terénu?

Tříkolka ve standardním konstrukčním provedení není příliš vhodná do terénu. Postupně to zjistí i děti, když se při přejíždění nerovností svalí na stranu. Ideální je použití běžných tříkolek na rovných a zpevněných cestách.

Důležité je odpružení zadní nápravy. Pro seniory jsou vhodné elektrotříkolky s jemnějšími tlumiči. Do terénu je vhodné hledat tříkolky s náhonem na zadní kola přes diferenciál. Je však i kategorie těch opravdových terénních tříkolek, které jsou naklápěcí. Při jejich koupi nemusíte jezdit ani příliš daleko - vyrábí se u nás.

Zajímavá a dostupná je terénní naklápěcí tříkolka Yuki Shansu s maximální rychlostí 55 kilometrů v hodině a motorem 4 000 W.
Velmi pěkně s vámi zvládne terénní vyjížďku i tříkolka Vanaxio Venaxio T 620.
Podobně se projedete i s ARI 145, který má maximální rychlost 45 km/h.

Benzínové tříkolky

A co benzínové tříkolky? Na trhu jejich výběr není příliš široký a nástup elektromobility jejich nabídku nejspíš nepodpoří. Benzínové tříkolky oproti těm elektrickým mají své nevýhody. Benzínové motory potřebují trochu více péče jako je kontrola oleje a výměna filtrů. Oproti elektrické tříkolce jsou hlučnější a rozhodně nejsou bez vůně spáleného benzínu. Provoz benzínové tříkolky je o poznání dražší. Cena vychází na 70 korun na 100 kilometrů.

Elektrická tříkolka je skvělé řešení pro osoby, které se potřebují a chtějí podívat po městě, cestovat a nebýt závislé na ostatních. Přitom cena za tento komfort není nijak hrozivá. Pokud vám ke koupi tříkolky chybí přece jen ještě pár tisíc, může být řešením výhodná půjčka.

Sdílet článek

Související články

  • test
    28. března 2025|Michal Cemper
    Plná moc k přepisu vozidla - vzor ke stažení zdarma

    Plná moc k přepisu vozidla umožňuje snadný přepis auta bez fyzické přítomnosti kupujícího nebo prodávajícího. Přepis vozidla díky ní zvládne samotný prodávající, kupující nebo najatá externí firma. Plná moc na přepis auta má ale svoje náležitosti, a proto jsme vám připravili vzor.

  • test
    18. března 2025|Hana Fabianová
    Nahlášení škody: Kompletní průvodce

    Nehod, které nás mohou za život potkat, je bohužel nespočet, ať už se jedná o dopravní nehodu, úraz při sportu nebo třeba vyplavení bytu sousedů. Naštěstí však existuje pojištění, díky kterému můžete v případě nehod předejít vysokým finančním ztrátám. Když už k nehodě dojde, je dobré vědět, jak ji vyřešit a jak nahlásit pojistnou událost pojišťovně.

  • test
    18. března 2025|Hana Fabianová
    Jak postupovat při dopravní nehodě?

    Je to jen chvilka a může se stát dopravní nehoda. Může jít o ťukanec na parkovišti, nedobrzdění při dojíždění aut na semaforech, ale i vážnější nehodu na dálnici. Jak postupovat při dopravní nehodě? Znáte svá práva a povinnosti?

  • test
    17. března 2025|Michal Cemper
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Jako kupující vozidla máte ze zákona nárok na odstoupení od kupní smlouvy. To se týká zejména skrytých vad, které vám prodejce zamlčel. Na první pohled zřejmá záležitost ale může skončit soudní tahanicí jednoduše proto, že vám prodejce odstoupení od smlouvy neuzná

  • test
    14. března 2025|Michal Cemper
    Jak na přepis auta? Podívejte se na postup krok za krokem!

    S nákupem ojetiny se pojí také proces plný nejasností – přepis vozidla. Většina z nás si ho spojuje s nekonečným stáním ve frontě na úřadě a handrkováním se s prodejcem. Přepis automobilu ale vyřešíte za méně než hodinu – musíte ale vědět, jak na to. Postup při přepisu auta upravuje zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Díky tomu víme, jak postupovat a jaká je cena přepisu vozidla.

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.