porovnej24 logo
test

Co musí mít řidič u sebe?

3. 5. 2021 | Aktualizováno: 4. 5. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Auto je nedílnou součástí každodenního života mnoha lidí. Je to pomocník na cesty do práce, pro děti do škol a školek, za zábavou, na výlety, ale i v práci. S rostoucím počtem řidičů se také upravují podmínky silničního provozu, ale i podmínky, co musí mít řidič u sebe.

K řízení motorového vozidla toho není potřeba mnoho. Před každou jízdou je ale vhodné překontrolovat, zda u sebe opravdu máte vše zákonem stanovené. K chybám dochází především ve chvíli, kdy si doklady předávají řidiči v jedné domácnosti, nebo si je přehazujete z různých tašek. Pokud vám něco bude chybět, může vás potkat při silniční kontrole pokuta, nebo dokonce zákaz činnosti. Víte, co musí mít řidič u sebe?

Co musí mít řidič u sebe v České republice

Co musí mít řidič u sebe při silniční kontrole je definováno Zákonem o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (Zákon č. 361/2000 Sb., § 6, odstavec 7). Jedná se o:

  • řidičský průkaz,

  • osvědčení o registraci vozidla podle zvláštního právního předpisu (tzv. malý technický průkaz),

  • doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla podle zvláštního právního předpisu (tzv. zelená karta),

  • doklad o zdravotní způsobilosti (podle § 84 a dále).

Lékařské prohlídky

Pravidelné lékařské prohlídky musí podstoupit řidič pro prokázání způsobilosti řídit motorové vozidlo. Tato povinnost mu ze zákona vzniká nejdříve šest měsíců před dovršením 65 a 68 let věku a nejpozději v den dovršení stanoveného věku. Po dovršení 68 let věku pak musí podstupovat prohlídku pro prokázání zdravotní způsobilosti každé dva roky.

Doklady

Také záleží na tom, kdo silniční kontrolu provádí. Od toho se odvíjí povinnost předkládat doklady. Příslušník Policie ČR může požadovat při kontrole všechny výše uvedené doklady, strážníci obecní/městské policie a celníci mohou při kontrole po řidiči požadovat pouze řidičský průkaz a osvědčení o registraci vozidla (tzv. malý technický průkaz).

Občanský průkaz oproti tomu není zákonem k řízení vozidla vyžadován. Ale obvykle bývá lepší mít ho u sebe. Při kontrole jej mohou policisté požadovat předložit např. při podezření ze spáchání přestupku nebo dokonce trestného činu.

Autolékárnička a další povinná výbava

Při kontrole může chtít vidět příslušník Policie ČR také autolékárničku. Už vám ji ale nesmí kontrolovat městská policie, vojenská policie nebo celníci.

Autolékárnička – na co si dát pozor?

Autolékárničky mívají obvyklou dobu expirace 4 roky. Vyhláška už po různých změnách nevyžaduje pravidelnou výměnu autolékárničky při překročení data expirace, pokud není autolékárnička otevřená. Pokud už se autolékárnička otevřela, musí se hlídat data expirace jejích jednotlivých částí. Ty musí kromě jiného zůstávat v neporušením obalu.

  • nůžky zahnuté,

  • izotermická fólie (min. 200 x 140 cm),

  • pryžové rukavice (latexové),

  • obinadlo škrtící pryžové,

  • náplast hladká cívka,

  • 3x obvaz hotový se 2 polštářky,

  • 3x obvaz hotový s 1 polštářkem.

Co ještě nesmí chybět?

Do povinné výbavy vozidla patří kromě autolékárničky také reflexní vesta a výstražný trojúhelník. Povinné už není náhradní kolo v případě, kdy má řidič sjednánu asistenční službu pro výměnu pneumatiky kdekoliv na území ČR, má automobil s pneumatikami zvláštní konstrukce pro dojetí s indikací defektu, má sadu pro bezmontážní opravu defektu.

  • výstražný trojúhelník,

  • reflexní vesta.

Havarijní pojištění

Vyrazte na cesty bez starostí s havarijním pojištěním

Tip!  Havarijní pojištění vozidla není sice povinné, ale vyplatí se! Na rozdíl od povinného ručení vám v případě havárie, kterou zaviníte, pojišťovna uhradí škodu na vašem vlastním vozidle.

Pokuty za řízení bez dokladů

Nepředložení řidičského průkazu, technického průkazu nebo zelené karty, pokud je řidič vlastní a “jen” je zapomněl, nejsou tak vážné prohřešky jako když řídí, aniž by řidičské oprávnění měl, auto mělo technickou prohlídku, mělo sjednáno povinné ručení. Podle toho jsou odstupňovány také sankce.

PřestupekPočet bodů v bodovém systémuPokuta na místěPokuta ve správním řízeníZákaz činnosti

Řízení bez dokladů nebo záznamů o provozu vozidla (např. při zapomenutí doma)

0

do 5 000 Kč

do 10 000 Kč

6-12 měsíců

Řízení bez posudku o zdravotní způsobilosti

0

X

5 000 Kč - 10 000 Kč

6-12 měsíců

Řízení po zadržení řidičského průkazu na místě

7

X

5 000 Kč - 10 000 Kč

6-12 měsíců

Řízení po zadržení technického průkazu

0

X

10 000 Kč - 20 000 Kč

6-12 měsíců

Technicky nezpůsobilé vozidlo

5

X

5 000 Kč - 10 000 Kč

6-12 měsíců

Řízení bez řidičského oprávnění

4

X

25 000 Kč - 50 000 Kč

1-2 roky

Co musí mít řidič u sebe při cestě do zahraničí

Při cestování do zahraničí se situace mění z důvodu pandemie koronaviru prakticky denně. Při jakékoliv cestě do zahraničí bude nejlepší, když si informace budete pravidelně ověřovat na webu Ministerstva zahraničních věcí České republiky, kde je přímo rozcestník pro cesty do zahraničí s ohledem na COVID-19 a rozcestník s obecnými informacemi týkající se dopravy v jednotlivých zemích (např. uzavření honorárního konzulátu, omezení z důvodu demonstrace, nebo výbuchu sopky).

Pokud teprve vybíráte vhodnou zemi, využijte také informace Ministerstva zdravotnictví, kde jsou země rozděleny do kategorií a můžete vidět, které jsou s nízkým rizikem nákazy a na opačném konci s extrémním rizikem nákazy. Dopravní předpisy a další pravidla co musí mít řidič u sebe pro řízení v jednotlivých státech můžete zjistit na webu Autoklubu České republiky nebo např. BESIP.

Jako majitel automobilu nezapomínejte především na to, abyste měli sjednáno povinné ručení. Když nebude mít řidič automobilu u sebe zelenou (resp. bílou) kartu, není to ještě tak obrovský finanční problém jako řídit bez sjednaného povinného ručení a způsobit dopravní nehodu.

Povinné ručení

Získejte nejlevnější povinné ručení již od 1 009 Kč

Tip! Zajistěte si kvalitní povinné ručení za výhodnou cenu. V našem srovnávači si můžete porovnat nejen limity krytí u jednotlivých pojišťoven, ale i ceny.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.