porovnej24 logo
test

Co se považuje za skrytou vadu u auta?

22. 1. 2022 | Aktualizováno: 9. 2. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Nákup ojetého automobilu je stále ještě čas od času sázkou do loterie a je kolem něj mnoho otázek, které se záruky týkají. Víte jako kupující, co můžete řešit v rámci reklamace? Jde o skryté vady. Víte ale, co se považuje za skrytou vadu u auta?

Odpověď na otázku, co se považuje za skrytou vadu u auta není vůbec jednoduchá. Více světla do problematiky vnesl nový občanský zákoník, který jasně stanovuje práva na straně jak prodávajícího, tak i kupujícího. I přesto je ale stále nákup ojetého automobilu a prokazování vad problematické a dochází k mnohaletým sporům, které se řeší soudně. Zásadní je správně sepsaná kupní smlouva na ojetý automobil.

smlouva

Skrytá vada v zákoně

Na definici se musíme podívat do nového občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.). Podle něj se předpokládá, že pokud si kupující mohl věc před samotnou koupí prohlédnout, neodpovídá prodávající za vady, které byly v době prodeje zjevné. Stejně tak za vadu neodpovídá prodávající, pokud je možné ji zjistit z veřejného seznamu.

Ani jedno však neplatí, pokud prodávající kupujícího výslovně ujistil, že věc takovou vadu nemá, nebo že je zcela bez vad.

Tip!

Věděli jste, že v § 2161 článku “Jakost při převzetí” je uvedeno: “Projeví-li se vada v průběhu šesti měsíců od převzetí, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí.”

kontrola vozidla v servisu

Co se považuje za skrytou vadu u auta?

Za skrytou vadu se u automobilu považuje taková, o které prodávající neinformoval kupujícího a ten ji nemohl běžnými způsoby odhalit, nebo ji nebylo možné zjistit zkušební jízdou. Co se považuje za skrytou vadu u auta? Je to taková vada, která se projeví až po nějakém čase používání vozu.

V případě nákupu u autobazaru je záruční doba dvouletá. Pokud jde o reklamaci ještě do šesti měsíců, je povinnost prokázat, že auto v době prodeje tuto vadu nemělo, na straně prodávajícího. Po šesti měsících už má prokazovací povinnost kupující.

U koupě od fyzické osoby je možné skrytou vadu reklamovat do šesti měsíců od koupě. Objeví-li se skrytá vada, má se za to, že byl vůz vadný už při převzetí. Po tuto dobu má povinnost prokázat skryté vady kupující. Zajímá vás, kdy je nejvyšší čas prodat vaše auto?

Tip!

Tip! Jaké skryté vady jsou nejčastější? Jde např. o vadné turbo, problém palivového čerpadla, únik chladící kapaliny, oleje, poškozené rozvody.

servis roční

Co se naopak za skrytou vadu u auta nepovažuje?

Není tak jednoduché říct, co se považuje za skrytou vadu u auta. Ne každá vada, která se totiž objeví do půl roku od koupě, je považována za skrytou. Prodávající neručí za vady, které vznikly dalším opotřebením a neručí ani za vady, které odpovídají míře opotřebení nebo používání auta.

Tip!

Tip! Problémy se skrytými vadami nejsou jen otázkou koupě ojetého automobilu, ale často na ně narazíte i u koupě a prodeje nemovitostí.

právník

Jak postupovat po zjištění skryté vady?

Vozidlo musí zůstat ve stavu, v jakém se u něj vada projevila, což může znamenat, že bude na týdny i měsíce nepojízdné. Pokud ho dáte do opravy, už nebude možné reklamovat ho pro skryté vady.

Nejprve je třeba písemně uplatnit reklamaci u prodávajícího. Je-li prodávající podnikatel (tedy např. autobazar), sepíše s kupujícím reklamační protokol. Jedna kopie zůstane prodávajícímu a jedna kopie připadne kupujícímu. Od jeho sepsání běží třicetidenní lhůta pro vyřízení reklamace.

Pokud prodávající s reklamací souhlasí, je třeba písemně dohodnout, jaký bude způsob nápravy, což může znamenat:

  • opravu,

  • slevu z ceny,

  • odstoupení od smlouvy.

Pokud prodávající reklamaci zamítne, ale kupující na ní stále trvá, je možné nechat zpracovat znalecký posudek a pokračovat v reklamaci. Pokud ani to nepřesvědčí prodávajícího, je možné předat věc k soudu. Hledáte tip, kde koupit u nás nebo v Německu ojeté auto?

Prodávající se ne vždy staví k reklamaci čelem. Nerad vrací peníze, nebo je ochoten přistoupit na opravu vozu. Není ale výjimkou, že reklamace končí několikaletými soudními spory. Může být opravdu oříšek rozlousknout, co se považuje za skrytou vadu u auta.

Povinné ručení

Získejte nejlevnější povinné ručení již od 1 009 Kč

Tip! Stejně jako na skryté vady, dávejte si pozor i na povinné ručení. Pokud ho nemáte, hrozí vám vysoká pokuta. Stačí pouze pár kliků a uvidíte to nejlepší řešení právě pro vás a váš vůz.



Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.