porovnej24 logo
test

Co zkontrolovat při koupi auta?

19. 2. 2022 | Aktualizováno: 1. 3. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Máte před sebou hezké ojeté auto, které na první pohled vypadá dobře. Je však důležité jít i dál než jen věřit prvnímu dojmu. Co zkontrolovat při koupi auta, abyste měli základní jistotu, že opravdu platíte za to, za co si myslíte?

Ze všeho nejdříve se zaměřte na samotný bazar. Vyhledejte si recenze ostatních kupujících a přečtěte si ta nejlepší, ale i ta nejhorší uvedená hodnocení. Neštítí se bazar stáčení najetých kilometrů u automobilů? Ruce pryč a auto si raději vyberte jinde. Obejděte si klidně více prodejců. Našli jste si prodávajícího, kterému důvěřujete? Soustřeďte se nyní na auto. Co zkontrolovat při koupi auta?

Dokumentace

Jeden z důležitých požadavků, na co se ptát při koupi auta, se týká dokumentace k automobilu. I původní kupní smlouva se může hodit. Před prodejem byste měli mít k dispozici servisní knížku. Podívejte se, jak na sebe jednotlivé záznamy servisních kontrol navazují a zda nechybí razítka. Pokud se vám něco nezdá (záznamy jsou psány naprosto stejně), kontaktujte daný servis, zda u nich automobil byl.

Sedněte k počítači a zaplaťte si prověření v registru odcizených vozidel. Zmizelá auta se ověřují i u leasingových firem. Zadává se registrační značka a VIN kód vozu.

Zkontrolujte také, zda VIN kód odpovídá tomu, co je uvedené v technickém průkazu, a to jak ve velkém technickém průkazu, tak v malém.

Obhlídka zvenku

Při obchůzce automobilu kolem dokola si všímejte, jestli některý díl nemá o poznání méně nebo více škrábanců než jiný. V takovém případě mohl být díl měněn. Blíže se podívejte i na sváry světel a zrcátek. Pokud přímo nedoléhají a je u některého jinak velká mezera, může to znamenat, že auto se účastnilo nehody, nebo ho potkalo drobné ťuknutí.

Ve specializovaných servisech, ale i odborníci, kteří se nákupem ojetých automobilů zabývají, mají měřič tloušťky laku. Díky němu určíte, zda není rozdíl v množství a vrstvách laku. Pozor však na to, že na střeše bývá už výroby vrstva nejtenčí.

Tip!

Tip! Chcete se zbavit škrábanců na vašem miláčkovi, ale nevíte na kolik stojí přelakování auta? Podívejte se na náš článek, který se zabývá lakováním aut.

V dolní části oken je uvedený výrobce a také výrobní číslo. Na všech oknech musí být tato čísla stejná. Důvody, proč čísla stejná nejsou, mohou znamenat, že čelní sklo se měnilo z důvodu praskliny po kamínku, nebo že se boční sklo potkalo se zlodějem. Ale důvody mohou být i nehoda, kterou se snaží prodejce zamaskovat, nebo nepřiznat.

Co zkontrolovat při koupi auta pod kapotou? Motor by neměl být čistý a naleštěný. To by mohlo znamenat, že ho prodejce čistil od vyteklých kapalin. Obvykle motor při používání získá patinu. Na vylité provozní kapaliny si dejte také pozor, ty v prostoru motoru nemají co dělat. Prozkoumejte nádobku chladící kapaliny. Pokud je na spodní straně bílý zákal, značí to olej v kapalině.

Obhlídka zevnitř

Co cítíte, když otevřete automobil? Objevil se podezřelý zápach, vlhkost, nebo stopy plísně? Může to značit, že byl automobil vytopený. Podívejte se i do popelníku. Automobil po případném kuřákovi se dá zamaskovat různými vůněmi a speciální firmy dokáží cigaretový zápach z čalounění dostat, ale může se stát, že stejně důkladně zapomněli pročistit popelník.

Sundejte oplastování interiéru a hledejte rozdíly mezi svařovanými díly. Podívejte se i pod těsnění podél dveří. Obě strany musí vypadat stejně.

S množstvím najetých kilometrů se v České republice často švindluje. Majitel či autobazar se domnívají, že automobil vypadá lépe, než kolik mu hlásí počítadlo kilometrů, a tak mu počty kilometrů přizpůsobí. Cenu pak přizpůsobí nižšímu nájezdu kilometrů. Jenže najeté kilometry znamenají opotřebení některých částí, bez ohledu na to, co svítí na počítadle.

Tip!

Tip! Jak poznat stočený tachometr? Nenechte se napálit! Prodej ojetin je s tímto tématem úzce spojen, proto si přečtěte i tento článek.

Nezapomeňte všechno v autě vyzkoušet. Jde o blinkry, světla, klakson, ovládání okýnek, nastavení zrcátek, elektronické otevírání a zamykání dveří, rádio, infotainment, navigaci.

Nastartování

Co zkontrolovat při koupi auta dále? Před startováním by měl být motor studený. Teplý motor může značit, že jej prodejce měl před vaším příjezdem nastartovaný, aby poté chytil napoprvé. Také ho mohl mít nastartovaný zájemce před vámi. Poslechněte si, jaký zvuk vydává automobil, když jej prodejce startuje. Nemělo by se ozývat cinkání, cvakání, klepání, ani drhnutí. Otáčky motoru by neměly kolísat.

Zkuste motor znovu sami nastartovat. Podívejte se na rozsvícené kontrolky. Kontrolka airbagu se má vypínat samostatně nezávisle na ostatní signalizaci. Na skryté vady je půlroční záruka. Přečtěte si o skrytých vadách více.

Jaká je barva stoupající z výfuku? V pořádku je šedý. Modrý znamená opotřebení pístních kroužků, bílý spalující vodu, černý je u opotřebeného motoru nebo závady vstřikování.

Při jízdě se nebojte vyzkoušet při dodržení maximální bezpečnosti, zda auto drží směr, když pustíte volant. Stejně tak zkuste prudce zabrzdit.

Co zkontrolovat při koupi auta?

Co zkontrolovat při koupi auta dále? Hledejte i zkušenosti ostatních uživatelů ojetých automobilů. Která značka je nejdůvěryhodnější? Někdy jsou i velké rozdíly v kvalitě jednotlivých modelů značek. Dočtete se od ostatních řidičů, jaké neduhy trápí ojetá auta.

Součástí kontroly by tedy měly být tyto kroky:

  • požádejte o veškerou dokumentaci k vozidlu,

  • porovnejte VIN kód s dokumentací,

  • porovnejte čísla na oknech,

  • prověřte databáze kradených vozidel,

  • automobil obejděte kolem dokola, zda a kde je koroze, promáčkliny a stopy po havárii,

  • zkontrolujte motor a zaposlouchejte se do zvuků motoru,

  • z interiéru se zaměřte na stav volantu, opotřebení pedálů, sedaček, švů,

  • vůni automobilu,

  • otestujte veškerou elektroniku automobilu,

  • otestujte si auto v provozu.

Pokud se v autech příliš nevyznáte, je dobré vzít si na pomoc automechanika. Názor někoho zkušenějšího se hodí. Před podpisem smlouvy si pohlídejte, že je v kupní smlouvě správně zapsaný technický stav vozidla. Jak na přepis auta? Přečtěte si náš článek. Po koupi automobilu nezapomeňte na sjednání povinného ručení.


Povinné ručení

Získejte nejlevnější povinné ručení již od 1 009 Kč

Tip! Stejně jako na stav auta, dejte pozor i na povinné ručení. Pokud ho nemáte, hrozí vám vysoká pokuta. Stačí pouze pár kliků a uvidíte to nejlepší řešení právě pro vás a váš vůz.

Sdílet článek

Související články

  • test
    28. března 2025|Michal Cemper
    Plná moc k přepisu vozidla - vzor ke stažení zdarma

    Plná moc k přepisu vozidla umožňuje snadný přepis auta bez fyzické přítomnosti kupujícího nebo prodávajícího. Přepis vozidla díky ní zvládne samotný prodávající, kupující nebo najatá externí firma. Plná moc na přepis auta má ale svoje náležitosti, a proto jsme vám připravili vzor.

  • test
    18. března 2025|Hana Fabianová
    Nahlášení škody: Kompletní průvodce

    Nehod, které nás mohou za život potkat, je bohužel nespočet, ať už se jedná o dopravní nehodu, úraz při sportu nebo třeba vyplavení bytu sousedů. Naštěstí však existuje pojištění, díky kterému můžete v případě nehod předejít vysokým finančním ztrátám. Když už k nehodě dojde, je dobré vědět, jak ji vyřešit a jak nahlásit pojistnou událost pojišťovně.

  • test
    18. března 2025|Hana Fabianová
    Jak postupovat při dopravní nehodě?

    Je to jen chvilka a může se stát dopravní nehoda. Může jít o ťukanec na parkovišti, nedobrzdění při dojíždění aut na semaforech, ale i vážnější nehodu na dálnici. Jak postupovat při dopravní nehodě? Znáte svá práva a povinnosti?

  • test
    17. března 2025|Michal Cemper
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Jako kupující vozidla máte ze zákona nárok na odstoupení od kupní smlouvy. To se týká zejména skrytých vad, které vám prodejce zamlčel. Na první pohled zřejmá záležitost ale může skončit soudní tahanicí jednoduše proto, že vám prodejce odstoupení od smlouvy neuzná

  • test
    14. března 2025|Michal Cemper
    Jak na přepis auta? Podívejte se na postup krok za krokem!

    S nákupem ojetiny se pojí také proces plný nejasností – přepis vozidla. Většina z nás si ho spojuje s nekonečným stáním ve frontě na úřadě a handrkováním se s prodejcem. Přepis automobilu ale vyřešíte za méně než hodinu – musíte ale vědět, jak na to. Postup při přepisu auta upravuje zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Díky tomu víme, jak postupovat a jaká je cena přepisu vozidla.

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.