porovnej24 logo
test

Co dělat, když vám banka neschválí hypotéku?

24. 3. 2021 | Aktualizováno: 26. 3. 2021
|
Délka čtení: 9 min.

Možná už se vidíte v tom novém bytě nebo domě, ve kterém jste byli na prohlídce a představujete si, jak ráno snídáte na balkóně s bezstarostným pocitem, že vás odsud nikdo nemůže tak snadno vyhodit jako z podnájmu. A pak přijde studená sprcha - banka vám neschválí hypotéku! Jak v takovém případě postupovat?

V posledních několika letech zájemce o vlastní bydlení poznamenala hned dvě  opatření ze strany České národní banky. Prvním z nich bylo zrušení 100 % hypoték v roce 2017, kvůli čemuž si dnes žadatelé o nemovitost můžou půjčit maximálně 90 % z ceny domu či bytu. Druhé opatření přišlo o něco později a týká se výše měsíční splátky, která nesmí přesáhnout 50 % žadatelova čistého příjmu.

Tip!

Tip! Všechna pravidla, která musíte splňovat, abyste od banky dostali hypotéku, naleznete podrobně popsaná v našem článku: Jak vysokou mzdu potřebujete pro schválení hypotéky?

Modelový případ poskytnutí hypotéky

Jak se tato opatření projevují na situaci žadatelů zjistíme v našem orientačním příkladu. Pan Radek si chce společně s manželkou vzít hypotéku na byt v hodnotě 3 500 000 Kč. Radkův čistý měsíční příjem je 26 000 Kč, manželka vydělává 24 000 Kč - výše jejich mezd tudíž umožňuje vzít si úvěr na byt v této ceně. Kolik jim půjčí banka a kolik budou muset doplatit ze svého?

Cena bytu

3 500 000 Kč

Kolik maximálně půjčí banka (90 %)

3 150 000 Kč

Kolik musí manželé doplatit ze svého

350 000 Kč

Pokud by manželé neměli našetřeno 350 000 Kč, banka jim na nemovitost nepůjčí. Zároveň je potřeba brát v potaz, že na 90 % ceny bytu nebo domu půjčují banky jen výjimečně. Větší šanci budou mít manželé s žádostí o hypotéku ve výši 80 % z ceny bytu. Manželé by si tedy místo 10 % měli našetřit 20 %, což je v tomto modelovém případě 700 000 Kč.


Hypotéka

Nejlepší hypotéka pro vás na míru

Tip! Chcete si spočítat, jak by vypadala hypotéka na váš vysněný dům či byt? Nejste si jistí, která banka by vám poskytla tu nejvýhodnější? Do srovnávače hypoték stačí zadat pár údajů a obratem zjistit, jak  vypadají jednotlivé nabídky. Zkuste to zdarma zde:

Typy problémů u žádosti o hypotéku

Nejčastější problémy, se kterými se v dnešní době žadatelé o hypotéku potýkají:

  • Nedostatek vlastních zdrojů. Ne každému se na bankovním účtu válí pár set tisíc korun navíc, které by mohl použít.

  • Nedostatečný příjem. Pokud by pan Radek žádal o hypotéku sám, hypotéku na byt v ceně 3,5 milionů by nedosáhl. Zpřísnění podmínek žádostí o hypotéku totiž ovlivňuje lidi, kteří o hypotéku žádají sami, nebo mají nižší příjem.

  • Rostoucí ceny nemovitostí. Ve velkých a větších městech ceny nemovitostí neustále rostou. Pokud porovnáme ceny bytů v únoru letošního a loňského roku, například ve Zlíně zdražily o 54 %.

Tip!

Tip! Průměrné ceny bytů ve velkých městech ČR a inspiraci na řešení bydlení v malých bytech naleznete v našem článku zde: Řešení pro malé byty: Inspirace, jak čarovat s prostorem.

Co dělat, když banka neschválí hypotéku?

1.) Překlenovací úvěr ze stavebního spoření

Nedostatek vlastních zdrojů lze vyřešit například překlenovacím úvěrem ze stavebního spoření. O co se jedná? V případě, že má klient zálusk na onen zmiňovaný byt za 3,5 milionu, může oslovit stavební spořitelnu, která mu na něj poskytne peníze, přičemž klient splácí úroky z této částky.

Zároveň si založí stavební spoření, v rámci kterého si spoří až do doby, než nastřáda 40 % částky. I v případě překlenovacího úvěru musí klient složit určité procento z vlastních zdrojů, které je však mnohem nižší, než u klasické hypotéky. Většinou se pohybuje v rozsahu 1 - 5 %.

2.) Zastavení jiné nemovitosti

Další možností je zastavit jinou nemovitost, která je ve stejné, nebo vyšší hodnotě, než potřebná výše vlastních zdrojů na hypotéku. V případě, že by pan Radek neměl potřebné vlastní zdroje ve výši 700 000 Kč, ale jeho rodiče by mu byli ochotni pomoct zástavou svého rekreačního objektu v hodnotě 700 000 Kč, pan Radek by hypotéku pravděpodobně získal. Nevýhodou ovšem je, že v případě jeho nesplácení by se jeho rodiče ocitli v nebezpečí, že o svůj rekreační objekt přijdou.

3.) Levnější nemovitost

Poněkud krkolomnější možnost představuje pořízení levnější nemovitosti. Pokud by klient namísto bytu za 3,5 milionu zvolil levnější nemovitost například v ceně 2 milionů, snížily by se i nároky na objem vlastních prostředků. Namísto 700 000 Kč by musel složit 400 000 Kč.

Řešením může být například koupě bytu dál od centra města, nebo volba alternativní stavby (například modulového domu či dřevostavby). Toto řešení je však za cenu sníženého komfortu bydlení a upuštění od svých představ o bydlení.

Tip!

Tip! Pokud se chcete blíže inspirovat levnějšími variantami bydlení, podívejte se ještě na články:

* Co je tiny house? A proč je tak populární?
* Malé domy na klíč do 1 milionu
* Bydlení v maringotce: Nechte se překvapit jeho útulností

4.) Žádost o hypotéku s partnerem nebo partnerkou

Nedostatečný příjem je dalším úskalím při cestě k hypotečnímu úvěru. Zvláště klienti, kteří žádají o hypotéku sami, můžou narazit na maximální objemy úvěrů, které jsou povolené pro různé výše příjmů. Jak se s tím popasovat?

Řešením může být právě žádost o úvěr společně s partnerkou či manželkou, jak jsme viděli na příkladu pana Radka. Díky součtu obou příjmů lze dosáhnout na vyšší objem úvěru.

5.) Navýšení příjmů

Další cestou může být navýšení svých příjmů. Cesta k tomuto stavu nebývá snadná. Nabízí se žádost o zvýšení platu v současném zaměstnání, poohlédnutí se po lépe placené pracovní pozici nebo zajištění pasivního příjmu.

6.) Banka pro živnostníka

Pokud o hypotéku žádá OSVČ, může mít nižší šance na její získání, protože většinou v daňovém přiznání uplatňuje výdajové paušály, tudíž v očích banky má nižší příjem, než ve skutečnosti dostává. Řešením pro získání hypotéky může být oželení těchto paušálů, ovšem tento postup nemusí vždy zabrat. Výhodnější je vyhledat takovou banku, která při hodnocení příjmů žadatele bere v potaz výši obratu živnostníka.

Sdílet článek

Související články

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Jak na výpočet hypotéky? Maximální částka, kolik můžu dostat, výše úroku, podmínky pro zaměstnance a OSVČ

    Chcete vlastní bydlení a je vám přitom jasné, že se bez hypotéky neobejdete. Vyzkoušejte si výpočet hypotéky v klidu doma a ujasněte si základní pojmy ještě dříve, než se vydáte do banky žádat o úvěr.

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    22. května 2023|Porovnej24
    Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky? Co celý proces urychlí?

    O sjednání hypotéky podle posledních průzkumů aktuálně uvažuje 13 % Čechů. Chcete si vyřídit hypotéku i vy a být tak zase o krok blíž vysněnému bydlení? Pak vás možná zajímá odpověď na otázku, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky.

  • test
    31. ledna 2023|Porovnej24
    Hypotéka pro OSVČ s paušálem – vše, co potřebujete vědět!

    Jakmile vstoupila v platnost paušální daň, byla pro mnohé podnikatele velkým lákadlem. Přinesla totiž výrazné zjednodušení administrace. Zádrhel ale nastal při jednáních o úvěrech a půjčkách. Je tedy hypotéka pro OSVČ s paušálem reálná? A na co se máte připravit?

  • test
    19. ledna 2023|Porovnej24
    Hypotéka pro mladé: Je výhodnější půjčit si od státu nebo banky?

    Věděli jste, že má v České republice hypotéku zhruba jeden milion Čechů? Podle nejnovějších průzkumů zájem o hypotéky ani přes vysoké úrokové sazby a rekordní ceny nemovitostí neklesá. O sjednání hypotéky uvažuje 13 % lidí, často se jedná o lidi pod 36, případně pod 40 let, kterých se týká hypotéka pro mladé.

  • test
    27. prosince 2022|Porovnej24
    Jaké topení do starého domu?

    Zajímá vás, jak vyřešit topení ve starší stavbě? Podívejte se na naše tipy a zjistěte, jaké topení do starého domu bude nejideálnějším.

  • test
    20. prosince 2022|Porovnej24
    Levné bydlení: Jak ho v dnešní době sehnat?

    Kroutíte hlavou nad astronomickými cenami domů a bytů a nedokážete pochopit, jak někdo může prodávat či pronajímat obyčejný byt za cenu luxusního paláce? Najít levné bydlení není v dnešní době snadné, ale rozhodně ne nemožné. Poradíme, jak sehnat levnou nemovitost, nebo cenově přijatelný nájem.

  • test
    11. listopadu 2022|Porovnej24
    Hypotéka na 40 let: Jaké výhody přináší? Které banky ji nabízí?

    Existují dva typy lidí. Ti, kteří chtějí mít hypotéku co nejdřív z krku a zvolí krátkou dobu splácení a vysoké měsíční splátky. Hypotéku tudíž splatí dříve, ale za cenu pořádně sešněrovaného rozpočtu, ve kterém mnohdy není ani na nákup nového automobilu nebo dovolenou v cizině. A pak jsou tu ti, kteří se nechtějí po finanční stránce stresovat a raději splácejí déle, zato v nižších měsíčních splátkách. Pro takové může být zajímavá hypotéka na 40 let.

  • test
    15. září 2022|Porovnej24
    Rozvod a hypotéka: Jak vyřešit vyvázání z hypotéky po rozchodu?

    Málokdo vstupuje do manželství či vztahu s obavou, že partnerství jednou skončí. Když vztah ztroskotá, pár to zasáhne nejen po emocionální, ale i finanční stránce. Zvláště pokud mají společný úvěr na bydlení. Jak se dá po peněžní stránce zvládnout rozvod a hypotéka?

  • test
    09. září 2022|Porovnej24
    Úvěr na fotovoltaiku: Která banka poskytne ten nejlepší?

    Domácí fotovoltanická elektrárna může pomoci řešit svízelnou situaci s rostoucími cenami energií. Otázkou je, jak ji bezpečně financovat. Jaký zvolit úvěr na fotovoltaiku? Bude lepší hypotéka nebo klasický spotřební úvěr? A je rozdíl mezi bankami? Pojďme hledat odpovědi.