porovnej24 logo
test

Jak dodanit zrušené životní pojištění?

7. 5. 2020 | Aktualizováno: 8. 2. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Plánujete zrušit vaše životní pojištění a založit si nové? Můžete narazit na problém v podobě nutného dodanění. Stává se tak hlavně tehdy, pokud lidé změní zaměstnání a nová firma benefit ve formě příspěvku na tento typ pojistky nenabízí. Jak dodanit zrušené životní pojištění, abyste všechny závazky vůči finančnímu úřadu měli v pořádku?

Hned v úvodu je třeba zmínit, že předčasné rušení životního pojištění je nevýhodné. V prvních letech trvání pojistky totiž nevzniká nárok na odkupné, tzn. při zrušení pojištění vám nebudou vyplaceny žádné peníze. Je to z toho důvodu, že veškeré zaplacené peníze jdou v první etapě trvání pojistky na náklady se smlouvou spojené. Pokud životní pojištění zrušíte až za několik let, k výplatě sice dojde, ale částka bude značně ponížena.

daně a životní pojištění

Kolik můžete ušetřit na daních s životním pojištěním?

Jak možná víte, životní pojištění vám může ušetřit nemalé peníze na daních. Maximální úspora činí 24 000 Kč ročně. Stačí, aby vaše pojistka splňovala tyto podmínky:

  • Výplata pojistného plnění nejdříve v 60 letech (tzn. datum, kdy smlouva skončí a klientovi budou vyplaceny peníze, které si za ta léta v rámci pojistky naspořil).

  • Pojištění je sjednáno minimálně na dobu 5 let.

  • Klient je pojištěn na riziko „dožití“ nebo na riziko „smrti nebo dožití.“

  • Pojistník je totožný s pojištěnou osobou.

  • Minimální částka, sjednaná na dožití, je u smluv do 15 let 40 000 Kč, a 70 000 Kč u smluv nad 15 let.

Jestliže však životní pojištění zrušíte předčasně, máte povinnost dodanit všechny daňové výhody, které jste uplatňovali v předešlých 10 letech.

dodanění životního pojištění

Jak dodanit zrušené životní pojištění?

Člověk, který se rozhodne svou pojistku předčasně zrušit, musí dodanit všechny daňové odpočty za předchozích 10 let.

Životní pojištění se dodaňuje tím způsobem, že se uplatněná částka vykompenzuje prostřednictvím vyššího základu daně v roce následujícím. Abychom lépe pochopili, jak dodanit zrušené životní pojištění, ukážeme si praktický příklad.

1.) Dodanění v případě, kdy si zaměstnanec na pojištění přispívá sám

Paní Marta si sjednala životní pojištění v roce 2014, přičemž jej v roce 2021 zrušila. Uplatňovala částku odečtu ve výši 10 000 Kč ročně. Daňové výhody tedy uplatňovala po dobu 7 let. Celkem tudíž uplatnila odpočet ve výši 70 000 Kč. Při podání daňového přiznání za rok 2021 si tedy navýší základ daně o tuto částku, tím pádem bude v tomto roce platit vyšší daň. Vznikne jí dodatečné navýšení daně o 10 500 Kč (70 000 x 0,15), protože daň z příjmu fyzických osob je ve výši 15 %.

Nejste si jistí, jakou částku jste v předchozích letech uplatňovali? Obraťte se na mzdovou účetní ve firmě, kde pracujete. Měla by vám poskytnout roční potvrzení o zdanitelných příjmech. V případě nutnosti dodanění musíte daňové přiznání podat vy sami - nemůže jej za vás jako obvykle vyřídit zaměstnavatel. Zrušené životní pojištění se dodaňuje jako Ostatní příjmy (dle § 10 ZDP). V daňovém přiznání se tyto příjmy uvádějí na dvou místech:

  • na řádku číslo 40

dodanění životního pojištění

  • v příloze číslo 2 (na řádcích 207 a 209)

dodanění životního pojištění

2.) Dodanění v případě, kdy vám na pojištění přispíval zaměstnavatel

Mezi oblíbené zaměstnanecké benefity v dnešní době patří i příspěvek na životní pojištění. Jak dodanit životní pojištění v případě, kdy vám zaměstnavatel na pojistku přispíval, nebo ji celou platil?

Uveďme si to na příkladu. Pan Michal pracoval v letech 2017 až 2021 u firmy, která mu na životní pojištění přispívala 1200 Kč, což pokrylo veškeré pojistné, tudíž pan Michal nemusel nic doplácet. Do firmy nastoupil v lednu 2017, a odešel v červenci 2021. Celkem mu firma přispěla 66 000 Kč (1 200 Kč x 48 měsíců) + (1200 Kč x 7 měsíců za rok 2021).

Pan Michal si musí podat daňové přiznání, kde částku 66 000 Kč zahrne v daňovém přiznání do daně ze závislé činnosti. I v tomto případě si musí podat daňové přiznání (tudíž to za něj nemůže vyřídit zaměstnavatel).

daňové přiznání na finančním úřadě

Užitečné informace pro vyřizování na finančním úřadě

Ještě jste nikdy daňové přiznání nepodávali a máte strach z toho, zda to nebude příliš náročné? Shrnuli jsme pro vás v pár bodech užitečné informace o podání daňového přiznání.

  • Daňové přiznání za rok 2021 musíte v odevzdat do 1.dubna 2022 - tento termín platí pro fyzické, neboli papírové podání. Pokud volíte elektronickou metodu, tedy datovou schránku, máte čas do 2. května 2022.

  • Pokud budete využívat služby daňového poradce, termín podání daňového přiznání se přesouvá na 1. 7. Ovšem do konce března musíte finančnímu úřadu doručit plnou moc, že jste podáním daňového přoznání pověřili daňového poradce.

  • Daňové přiznání musíte odevzdat na úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Pokud bydlíte v jiném městě, je možné přiznání vašemu úřadu doručit poštou nebo elektronicky (v případě elektronické korespondence musíte mít elektronický podpis).

  • Co dělat, když na podání daňového přiznání zapomenete? V případě, že se opozdíte maximálně 5 dnů, finanční úřad přimhouří oko a nebude vás pokutovat. Pokud bude prodlení větší, můžete očekávat určité sankce. Jedná se o 0,05 % ze stanovené daně za každý den z prodlení.

  • Co když odevzdáte daňové přiznání s chybami? Při vyřizování na finančním úřadě se nemusíte obávat toho, že něco vyplníte do špatné kolonky. V případě chyby si vás úředník zavolá a vyplní s vámi opravné daňové přiznání. Opravné daňové přiznání lze vyplnit, pokud si chybu uvědomíte (nebo vás na ni upozorní úředník) před datem posledního odevzdání. Pozdější chyby se řeší prostřednictvím dodatečného daňového přiznání.

Tip!

K letošnímu daňovému přiznání by se vám ještě mohly hodit... naše další články, které se tomuto tématu věnují:

* Paušální daň 2022: Jak na ni? Vyplatí se vám vůbec?

* Sociální a zdravotní: O kolik vzrostou minimální zálohy?

* Životní pojištění a sleva na dani

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.