porovnej24 logo

Druhy platebních karet: Jak se v nich vyznat?

1. 11. 2022 | Aktualizováno: 3. 11. 2022
|
Délka čtení: 11 min.

Nahlédněte do své peněženky. Možná máte jednu, dvě či více bankovních karet. Znáte je však důkladně a víte o všech jejich benefitech? Různé druhy platebních karet vám mohou být nepostradatelnými pomocníky v různých situacích.

Umí čerpat peníze do minusu, zaplatíte s nimi i bez platebního terminálu a vrátí vám část peněz z nákupu nazpět. Platební karty jsou jako užiteční sluhové, kteří mají za úkol vám co nejvíce zpříjemnit nákup. Abyste si mohli užít maximum jejich výhod, stačí sáhnout po té správné. V tomto článku jsme si vzali na paškál druhy platebních karet a jejich charakteristiky. Pravděpodobně už některé typy znáte, ale třeba vás překvapí, jaké jsou mezi nimi další rozdíly.

Druhy platebních karet podle zúčtování

Nejdůležitějším kritériem při rozdělení karet je jejich zúčtování, tzn. zda při platbě za nákup používáte vlastní peníze, nebo peníze banky.

1.) Debetní karta

Jedná se o nejběžnější typ platební karty, kterou má většina klientů (a s největší pravděpodobností i vy). Je propojena s vaším bankovním kontem a při platbě se strhávají peníze, které máte na tomto kontu našetřené. Pro platbu tudíž používáte své vlastní peníze a nemůžete čerpat do minusu.

2.) Kreditní karta

Většina lidí pojem „kreditka“ používá nesprávně a označují jím všechny platební karty. Kreditní karta má však přesně stanovené parametry. Je to karta, která umožňuje čerpat peníze do minusu. Banka tak klientovi poskytuje půjčku, aniž by člověk musel chodit na pobočku a žádat o úvěr.

Dejme tomu, že máte na účtu 50.000 Kč, ale na internetu jste zrovna uviděli zájezd do exotiky za 60.000 Kč. Díky kreditní kartě si jej můžete koupit, protože banka vám zbývajících 10.000 Kč půjčí.

Banka většinou poskytuje bezúročné období v určité délce, které je většinou 45 - 55 dní. Pokud bance peníze do té doby vrátíte, neplatíte žádný úrok. Pokud ne, váš úrok se pohybuje mezi 9,9 % až 24 %. Úroky se můžou výrazně lišit dle různých společností a typů karet. V tabulce vidíte parametry některých kreditek:

Bankovní produktBezúročné obdobíÚrok

Česká spořitelna – Kreditní karta

55 dní

od 12 - 24 %

MONETA Money Bank MoneyCard Fix

50 dní

od 23,88 %

Raiffeisen bank - Kreditní karty STYLE

55 dní

od 23,99 %

Komerční banka Lady karta

45 dní

od 21,99 %

MasterCard Miles & More Standard

45 dní

od 23,4 %

UniCredit Bank - Visa credit Gold

45 dní

od 15,96 %

Era Poštovní spořitelna - Era kreditka

55 dní

od 21,9 %

K čemu je kreditní karta dobrá?

  • Když často nevycházíte s penězi. Kreditní karta je pohodlnější způsob, než klasická půjčka.

  • V případě, že někdo vaši kreditní kartu zneužije, vy nepřijdete o vaše vlastní úspory, ale o peníze banky. Kreditní karta se tudíž hodí při cestování do zahraničí.

  • Při půjčování automobilu v cizině většina autopůjčoven vyžaduje, abyste předložili kreditní kartu.

3.) Charge karta

Svým způsobem připomíná zúčtování kreditní kartu, ale jsou zde podstatné rozdíly. Stejně jako u kreditní karty, i s charge kartou můžete využívat peníze banky. Ke konci měsíce vám banka pošle seznam všech útrat a vy musíte celou sumu zaplatit. Datum splatnosti je většinou v polovině nebo na konci následujícího měsíce. Tzn., když jste charge kartu využívali v listopadu, dlužnou sumu musíte splatit v polovině prosince, případně na konci prosince. U charge karty se neplatí žádný úrok.

Druhy platebních karet podle provedení

Podle technického provedení rozdělujeme tyto druhy platebních karet.

Embosovaná platební karta

Jedná se o kartu, která má na svém povrchu vyražené údaje o čísle karty, datu její expirace a jménu držitele karty. Tyto údaje plasticky vystupují nad povrch (tzn., když po nich přejedete prstem, cítíte je). Výhodou embosované karty je možnost platit i tehdy, kdy v obchodě není platební terminál, nebo je zrovna mimo provoz. Obchodník po kartě přejede mechanickým snímačem, tzv. imprinterem, který zaznamená údaje o kartě.

Elektronická platební karta

Jsou to karty bez plastického reliéfu. Můžete s nimi platit v obchodech a vybírat z bankomatu, ale nemůžete je použít v obchodech, ve kterých není platební terminál.

Tip!

Tip! Platební karty používejte na internetu jen u prověřených eshopů. U některých dostanete i část peněz z nákupu zpět v podobě cashbacku.

Typy karet podle vydavatele

Na trhu se většinou setkáte s kartami od dvou vydavatelů — MasterCard a Visa. Jaké výhody tito poskytovatelé nabízejí?

  • Visa je celosvětově nejoblíbenější platební karta, tudíž se vám pravděpodobně nestane, že by ji někde nepřijímali. Provádí zúčtování v amerických dolarech, při cestě do USA a přilehlých zemí je tedy výhodnější.

  • MasterCard je rovněž celosvětově přijímána. Zúčtování je prováděno v eurech, takže se vyplatí spíše při cestách po Evropě.

Druhy platebních karet a výhody s nimi spojené

Kromě výše popsaných parametrů vás zřejmě bude rovněž zajímat, jaké výhody ke své platební kartě získáte. Banky dnes už běžně ke kartám neposkytují pouze vedení bankovního účtu a možnost čerpat úvěr, ale i doplňkové benefity. Jaké to jsou?

Slevy u obchodníků

Některé druhy platebních karet poskytují slevy na pohonné hmoty, kosmetiku, oblečení a další produkty, nebo nabízejí zvýhodněné ceny do určitých restaurací nebo podniků.

Výběr v cizině zdarma nebo levněji

Pokud rádi cestujete, jistě vás bude zajímat, na kolik vás vyjde výběr peněz ze zahraničního bankomatu. Například Fio banka umožňuje výběr v cizině dvakrát za měsíc zdarma. Equa bank tuto službu nabízí zcela zdarma.

Cestovní pojištění k platební kartě

Mnohé banky (například ČSOB, Komerční banka nebo Moneta) nabízí ke svým kartám i celoroční cestovní pojištění.

Vydání platební nálepky

Air Bank, Moneta a další banky nabízejí ke kartě i platební nálepku. Tu si klient nalepí na mobil nebo klíčenku, díky čemuž může vyrazit nakupovat i bez peněženky.

Možnost vlastního designu platební karty

Při placení se nemusíte dívat jen na nudný design karty, který vám vybere banka. U mnoha bankovních společností si obrázek na kartu snadno vyberete sami. Umožňuje to například Komerční banka, ČSOB nebo Česká spořitelna.

Dnes se již bez platební karty neobejdeme. Zaplatíme s ní téměř kdekoliv. Máme ji uloženou v peněžence, údaje z karty zadáváme do telefonu, chytrých hodinek i na nejrůznější webové stránky. Proto je dobré vědět, jak s ní zacházet z hlediska bezpečnosti a nepodcenit možná rizika.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.