porovnej24 logo
test

Finanční injekce pro váš byznys: Jak získat peníze na podnikání?

24. 11. 2021 | Aktualizováno: 13. 12. 2021
|
Délka čtení: 12 min.

Ne každý se rodí jako zaměstnanec. Někdo má neklidnou krev a ve strohém korporátním prostředí s přísným šéfem má pocit, že na něj padá strop. Pokud je vaše duše spíše nezávislá a toužíte být svým vlastním pánem, zřejmě jste už uvažovali o podnikání. Jeho začátek však nebývá snadný a mnozí objevují nutnost finanční injekce zvenčí. Jak získat peníze na podnikání? Pomohou investoři, ale jsou tu i jiné možnosti...

Zaměřili jsme se na způsoby získání peněz pro rozjezd podnikání. Přestože existuje možnost získání peněz vlastním přičiněním (spořením, investováním, výdělkem v zahraničí), uvádíme pouze nejčastější případy, a těmi je finanční injekce od třetí strany (banky, nebankovní společnosti, soukromí investoři). Porovnali jsme specifika jednotlivých variant.

Jak získat peníze na podnikání - přehled možností

Pokud začínající podnikatel nevlastní dostatek úspor, nenabude pohádkového dědictví nebo nevyhraje v loterii, finanční injekce z venčí pro něj bude nutností. V podstatě má tři možnosti - půjčka na podnikání, pomoc od investora a grant. Každá z těchto variant má jiné vlastnosti:

PůjčkaInvestorGrant

Je zde nutnost vrátit celou částku i s úroky

Poskytnutou částku podnikatel vracet nemusí, ale investorovi odevzdává určité procento ze zisku

Není zde nutnost vrátit částku, žadatel o grant musí splnit určité podmínky

1.) Půjčka na podnikání u banky nebo nebankovní společnosti

Výhody půjčky na podnikání

Půjčka pro podnikatele je nejběžnější způsob jak získat peníze na podnikání. Představuje levnější variantu, než financování od investora. Nemusíte tudíž po dobu svého podnikání bance odevzdávat část zisku - postačí zaplatit úrok z úvěru. Příjemným benefitem je i transparentnost smluv bez záludných kliček a háčků.

Nevýhody půjčky na podnikání

Nevýhodou je těžší získání takového úvěru. Banky většinou požadují ručení (formou nemovitosti nebo třetí osoby). Proto je půjčka na podnikání od banky vhodná pro žadatele, kteří takovou záruku mají. Naproti tomu financování u investora je více nakloněno těm podnikatelům, kteří mají zatím pouhý nápad a naprosto žádné finanční prostředky ani nemovitost.

Co je potřeba vzít si na jednání s bankou?

  • Potvrzení o bezdlužnosti

  • Ručení (buď nemovitostí, nebo ručitelem) - Ručení bývá vyžadováno zvláště u těch žadatelů, kteří v minulosti zatím žádný projekt nerealizovali.

  • Podnikatelský záměr - V tomto záměru by neměla chybět finanční rozvaha, přesně stanovený předmět podnikání a cíle do budoucích let. Abyste banku přesvědčili, že to s podnikáním skutečně myslíte vážně, nastiňte realistickou, optimistickou i pesimistickou variantu vašeho podnikání.  V záměru rovněž nastiňte způsoby propagace produktů/služeb, udělejte průzkum konkurenčních firem a zmiňte i případná rizika.
    Čím promyšlenější a realističtější plán bude, tím je větší šance na úspěch. Cílem není ohromit tím, že váš nápad je ten „nejúžasnější na celém světě,“ ale pravdivě poreferovat o potenciálu a možných úskalích. Ideální je, pokud vás banka bude vnímat jako člověka, který ve svůj projekt plně věří, ale zároveň si uvědomuje možná úskalí a rizika (a je na ně připraven).

2.) Finanční injekce od investora

Výhody finanční podpory investora

Dalším způsobem, jak získat peníze na podnikání, je nalezení vhodného investora. Využití peněz investora má výhodu v tom, že získat financování nemusí být tak obtížné, jako u banky (není zde potřeba ručení nemovitostí nebo třetí osobou). Rovněž mnoho investorů je ochotno jít do většího rizika a nadchnout se pro nápady, nad kterými by banka odmítavě zavrtěla hlavou.

Nevýhody finanční podpory investora

Tento typ financování však zpravidla bývá dražší, než úvěr u banky. Investor většinou požaduje určité procento ze zisku firmy. Existují sice i takoví, kteří poskytují dluhové splácení (tzn. poskytnou půjčku a po splacení částky a úroků už nechtějí další peníze), ovšem je jich menšina.

Jak najít investora?

Někteří začínající podnikatelé rozešlou prezentaci svého podnikání velkému množství investorů, aby zvýšili své šance na úspěch. Toto je však velmi špatná strategie, protože někteří investoři jsou naprosto nevhodní pro jejich typ podnikání.

Pokud jste začínající podnikatel a zajímá vás, jak najít investora, začněte pečlivým výběrem. Například na základě příbuznosti činností - tzn. investor podniká ve stejném oboru, nebo v oblasti, ve kterém se začínající podnikatel příliš nevyzná a mohl by v budoucnu potřebovat pomoc (marketing a propagace).

Kde najít investora?

Nejlepším způsobem je osobní kontakt, díky kterému se můžete investorovi vepsat více do paměti, než přes nicneříkající email. Investory můžete potkat na různých startupových a investičních konferencích. Další možností je jejich vyhledání přes internet.

Co je crowdfunding?

V poslední době začíná být populární i kolektivní investování, tzv. crowdfunding. Jedná se o situaci, kdy podnikatel svůj nápad na internetu představí široké veřejnosti, která se pak skládá na jeho zrealizování. Jaké platformy na českém trhu figurují? Jsou to například:

  • Hithit - Na této platformě se vyskytuje řada zajímavých projektů od lidí, kteří chtějí zafinancovat svou vlastní knihu až po vizionáře, toužící rozjet velkovýrobu bio potravin.
    Začínající podnikatel představí svůj projekt (většinou ve formě videa) a finanční částku, kterou chce shromáždit. V případě, že se mu ji podaří získat, platforma Hithit mu ji vyplatí, poníženou o provizi (u projektů do 200 000 Kč je to 9 % + DPH provize a bankovní poplatky (1,5 - 2,5 %). V případě, že se nepodaří vybrat celou částku, peníze se vrátí zpět investorům.

  • Fundlift - Jedná se o platformu, zaměřenou na větší objem investic (v rámci milionů). Na projekt se podnikateli skládá více investorů, kterým se platí prostřednictvím dluhopisů a úroků.

3.) Finanční injekce pomocí grantu

Využití grantu má výhodu v tom, že jej nemusíte vracet. S žádostí o grant se můžete obrátit například na nadace, banky nebo kraje. Dotační program v současné době poskytuje například hlavní město Praha, Mladá Boleslav nebo Ministerstvo kultury. Většinou se jedná o fondy, určené malým a středním podnikatelům. Příklady naleznete v tabulce níže:

NázevOborOdkaz

gramové dotace 2022

Kultura

Grantový program na podporu využití volného času v roce 2022

Kultura a vzdělávání

Vyhlášení výběrových dotačních řízení na rok 2022

Kultura

Dotace od Evropské unie

Vše

Granty a dotace 2022

Kultura a cestovní ruch

Ať už se vám podaří získat finanční injekci pomocí investora, grantů, půjčky nebo třeba kombinace všech tří variant, přejeme hodně štěstí při vyřizování a ke startu nového podniku!

Tip!

Ještě by vás mohly zajímat... naše další články pro podnikatele, zaměstnavatele i zaměstnance:

* Souboj zaměstnaneckých benefitů
* Firmy, pro které je radost pracovat
* Jak vyplnit daňové přiznání zdarma online?

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.