porovnej24 logo
test

Nejvýhodnější spoření pro seniory: Velké srovnání

27. 10. 2020 | Aktualizováno: 27. 10. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

Čeští důchodci nebo lidé před důchodem na tom typicky nejsou finančně nejlépe. Pokud jsou však šetřiví, mohou třeba tisícovku výhodně investovat. Ročně vydělají i čtyři tisíce korun a ušetří třeba na pěknou dovolenou.

Senioři si na své finance dávají pečlivý pozor a neradi je svěřují jen tak někam bez jistoty, že vložené prostředky ještě uvidí. Zároveň mnohdy panuje představa, že spoření pro seniory nemá smysl, proto peníze nechávají volně ležet na běžném účtu. Jsou ale i možnosti spoření pro seniory, díky kterému si mohou jednou za čas dopřát třeba kvalitní dovolenou. Jaké možnosti jsou k dispozici?

Senioři jsou u bank i jiných finančních institucí oblíbení!

Senioři mívají naspořené finanční prostředky a zůstávají dlouhodobě věrní své osvědčené značce banky. U produktů se obvykle ohlíží na jeho zajištění a nevyhledávají nezajištěné produkty jen za účelem zisku.

Stavební spoření pro seniory

Stavební spoření pro seniory představuje konzervativní produkt, který v průběhu let nijak zvlášť nezměnil svůj účel, ani podmínky poskytování. Po dobu jeho existence nevznikaly žádné zvláštní produktové inovace.

Stavební spoření je ideální produkt pro pravidelné ukládání prostředků. Další výhodou je, že po ukončení alespoň šestiletého spoření mohou klienti vložené peníze využít na jakýkoliv účel. Nemusí jít nutně o stavbu, nebo opravy. Stavební spoření se může samozřejmě využít i pro účel, pro jaké dříve vzniklo. Tedy jako prostředek pro braní úvěru na bydlení.

Nevýhody stavebního spoření pro seniory

  • Není ideální pro jednorázové vyšší vklady. Takto vložené prostředky jsou pak zafixovány na období minimálně šesti let. Úročení této částky je obvykle velmi nízké.

  • Předčasné vypovězení smlouvy také bývá doprovázeno poplatky, rozhodně přijdete o připsanou státní podporu. Poplatek za předčasné splacení některé banky odpouští po několika letech pravidelného placení.

Výhody stavebního spoření pro seniory

  • Stavební spoření bývá často spjato s poplatky. Dají se ale najít i výhodné akce, při nichž je poplatek za sjednání nulový. Pohlídejte si také poplatky za měsíční vedení účtu stavebního spoření. Zaměřte se na jednorázové akce bank.

  • Vklady na stavebním spoření jsou pojištěny, a to až do výše 100 000 eur.

  • Výhodou také je garantovaný úrok a státní podpora. Se stavebním spořením můžete dosáhnout na státní podporu až 2 000 Kč ročně (podmínkou je vložit na stavební spoření ročně 20 000 Kč). Se státní podporou a úroky mohou senioři získat zhodnocení i přes 4 %.

Penzijní spoření pro seniory

Ani penzijní spoření není pro seniory zapovězené. Doplňkové penzijní pojištění slouží opět pro pravidelné vklady. Jednorázový výběr z doplňkového penzijního spoření je možný ve chvíli, kdy je účastníkovi minimálně 60 let a spoření si platil alespoň 5 let (60 měsíců).

Maximální měsíční státní příspěvek je 230 Kč, to je ročně 2 760 Kč. Maximální státní příspěvek získá každý, kdo spoří alespoň 1000 Kč měsíčně. Minimální státní příspěvek je 90 Kč a náleží každému, kdo vloží měsíčně alespoň 300 Kč. Společnost, u které máte penzijní spoření vedené, můžete měnit. Projděte si nabídky a zvažte, co je pro vás nejvýnosnější. Dvě penzijní spoření ale už mít nesmíte.

Příspěvek od státu na penzijní spoření a úspora na daních

V přehledné tabulce naleznete porovnání výše příspěvku od státu a úspory na daních při měsíčních vkladech v různé výši.

Vlastní příspěvek (měsíčně)Úspora na daních (ročně)Příspěvek od státu (měsíčně)

300 Kč

0 Kč

90 Kč

600 Kč

0 Kč

150 Kč

1 000 Kč

0 Kč

230 Kč

1 500 Kč

900 Kč

230 Kč

2 000 Kč

1 800 Kč

230 Kč

3 000 Kč

3 600 Kč

230 Kč

Penzijní spoření si klienti sjednávají hlavně pro zlepšení částky pobírané v důchodu. Při výplatě penze z penzijního spoření na období 9 let a méně je nutné zaplatit patnáctiprocentní daň z výnosů. Při volbě výplaty penze z penzijního spoření na 10 a více let je celá výplata osvobozena od daní a účastník získá celou hodnotu úspor. Pokud by zemřel, připadla by úspora dědicům.

Penzijní pojištění je možné využít také pro snížení daňového základu v ročním zúčtování daní pro případ, že si senior přivydělává. Penzijní připojištění je také možné nechat vyplatit dříve než v šedesáti letech, ale přijdete tak o všechny benefity, protože jste porušili základní princip penzijního spoření, a to spoření na důchod. Přicházíte o státní příspěvek, zaplatíte daň z výnosů a z příspěvku zaměstnavatele, stejně tak i daňová zvýhodnění.

Spoření pro seniory na spořicím účtu

Naprosto klasická podoba spoření je ukládání prostředků na spořicí účet. Nedá se očekávat velké zhodnocení, ale jedná se o konzervativní produkt. Aktuálně by za obzvláště dobrou nabídku mohlo platit zhodnocení 1% ročně. Na trhu se dají najít i krátkodobé nabídky, které umožňují získat např. výnos 3 % z vkladů po dobu půl roku. Chce to jen hledat a vyčkat na správnou příležitost.

Spořicí účty ale mají mnohé výhody. Zřízení a vedení bývá už dnes zdarma, peníze jsou kdykoliv k dispozici. Na spořicích účtech ani není lhůta, po kterou musí peníze zůstat ležet na účtu. Navíc je možné najít banku, která má pobočky v blízkosti bydliště, což je další vítaný argument pro konzervativnější klientelu.

Termínovaný vklad a spoření pro seniory

Termínovaný vklad představuje výnosnější alternativu spoření pro seniory než je spořicí účet. Úroky termínovaných vkladů dosahují až 3 %. Termínovaný vklad ale není určený k pravidelnému posílání peněz. Není tak vhodný pro někoho, kdo plánuje ze svého důchodu pravidelně část odkládat. Je to pro někoho, kdo má peníze již předem k dispozici. Na druhou stranu ale není možné peníze z termínovaného vkladu kdykoliv vybrat, peníze budou znovu dostupné až po stanoveném datu (např. pět let).

Na trhu je poměrně široká škála vhodných spoření pro seniory. Je potřeba rozmyslet si, zda budete schopni peníze na účet pravidelně posílat, nebo vyhledáváte spíše jednorázovou investici. I výnosy v rámci spoření pro seniory nejsou k zahození. Nabídek spoření pro seniory je prostě široké spektrum.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.