porovnej24 logo
test

Investice do nemovitostí: Kde a jak s ní začít? Za jak dlouho se vám vrátí?

29. 8. 2022 | Aktualizováno: 30. 8. 2022
|
Délka čtení: 11 min.

Z posledních průzkumů vyplývá, že v současné době do nemovitostí investuje 15 % Čechů, protěže věří, že volné finance nejlépe zhodnotí právě nemovitost. Láká investice do nemovitostí i vás? Poradíme vám, jak s investováním začít.

Investice do nemovitostí jsou mezi lidmi vnímané jako jedna z nejstabilnějších forem investování. Není proto divu, že je o investování do nemovitostí mezi lidmi čím dál tím větší zájem, i vzhledem k nestabilní situaci na trhu. Mnoho lidí si však pokládá otázku, jestli se v době vysokých úrokových sazeb nákup nemovitosti k investici vůbec vyplatí. Podíváme se nejen na to, jaké jsou klady a negativa této formy investice, ale také na to, za jak dlouho se vám investice do nemovitosti vrátí.

Investice do nemovitostí může mít více podob

V první řadě je třeba říci, že není investice do nemovitosti jako investice do nemovitosti. Do nemovitostí totiž můžete investovat nejen tím, že koupíte byt nebo dům a budete ho následně pronajímat, ale také například prostřednictvím investice do developerských projektů, nemovitostních fondů nebo nemovitostních dluhopisů, do kterých můžete investovat již od stovek korun. My se v tomto článku však zaměříme právě na nákup nemovitosti a její pronájem.

Vyplatí se investice do nemovitostí?

Není bohužel možné jednoznačně odpovědět na otázku, zda se i v roce 2022 vyplatí koupit nemovitost na investici. To, zda je investice výhodná, se totiž odvíjí hned od několika faktorů. Jedná se zejména o to, zda budete nemovitost kupovat hotově, nebo si na ni brát hypotéku a také v jaké lokalitě se nemovitost nachází, za jakou cenu se prodává, v jakém je stavu a jak je řešena dispozičně.

Podle expertů se v minulých letech ročních výnos bytu nebo domu na investici pohyboval okolo 10 až 15 %, nyní však nastala doba, kdy je třeba nákup dobře zvážit. Nicméně se odborníci domnívají, že se nákup nemovitosti z dlouhodobého hlediska v řadě případů vyplatí.

Koupě nemovitosti na hypotéku

Je nyní vhodné rozhodnout se pro koupi investičního domu nebo bytu, který budete investovat hypotékou? Pojďme se podívat na praktický příklad koupi investičního bytu v Praze:

Vezměme si, že byste chtěli koupit byt o velikosti 50 metrů čtverečních, přičemž je nyní průměrná cena za metr čtvereční v Praze 129 000 Kč. Byt by tedy stál 6 450 000 Kč. Kdybyste měli našetřeno 20 %, tedy 1 290 000 Kč, museli byste si od banky půjčit 5 160 000 Kč. Při aktuální úrokové sazbě 5,99 % byste měsíčně spláceli 30 900 Kč po dobu 30 let. Cena nájmu v Praze za metr čtvereční je však nyní 348 Kč, nájem by tedy činil cca 17 400 Kč, takže byste ani nepokryli hypotéku.


Hypotéka

Nejlepší hypotéka pro vás na míru

Tip! Zajímá vás, na kolik by vyšla hypotéka na vaši vysněnou nemovitost? Pár kliky si ji můžete zdarma spočítat v naší hypoteční kalkulačce zde:

Výhody a nevýhody investice do nemovitostí

Abychom vám rozhodování o tom, zda investovat do nemovitosti usnadnili, přinášíme vám největší výhody i nevýhody. Výhodou je bezesporu skutečnost, že se jedná o jednu z nejbezpečnějších a nejstabilnějších investic. U nemovitostí je vysoká pravděpodobnost růstu ceny a výhodou také je, že se jedná o fyzickou investici, kterou je možné užívat nebo kdykoliv prodat.

Mezi nevýhody investice do nemovitosti patří nutná správa a péče o nemovitost a poplatky s ní spojené, riziko výpadku nájmu i čas a energie, kterou musíte údržbě nemovitosti věnovat.

Kde koupit nemovitost?

Jak už jsme nastínili, významný vliv na to, zda se investice do nemovitosti vyplatí, má lokalita, ve které budete byt či dům kupovat. Experti se shodují na tom, že aktuálně je nejvýhodnější nákup bytů 2+kk v perspektivní lokalitě. Ideální je samozřejmě koupit nemovitost v takovém městě, ve kterém jsou poměrně nízké kupní ceny nemovitostí a pro nájemce výhodné ceny nájmů. Mezi města, ve kterých se nyní vyplatí dívat se po zajímavých investičních příležitostech, patří například:

  • Most

  • Ústí nad Labem

  • Česká Lípa

  • Chomutov

  • Karviná

Jak začít s investováním do nemovitostí?

Rozhodli jste se, že je pro vás investice do nemovitosti nejlepší možností, jak zhodnotit své volné finanční prostředky? Pak se pusťte do hledání vhodných investičních příležitostí. Při výběru bytu nebo domu se zaměřte na zmíněnou lokalitu, stav a dispozici nemovitosti a vezměte také v potaz to, jaká je průměrná výše nájmu v daném městě a kolik peněz budete muset případně investovat do rekonstrukce. Ideálně se před koupí poraďte s odborníkem o vhodnosti dané investice.

Průměrná výše pronájmu v ČR

Podle statistik realitního webu RealityMix.cz za měsíční pronájem za byt o velikosti 60 m2 nyní zaplatíte:

MěstoPrůměrný pronájem v srpnu 2022

Praha

21 208 Kč

České Budějovice

12 785 Kč

Brno

16 772 Kč

Karlovy Vary

10 321 Kč

Hradec Králové

13 262 Kč

Liberec

13 355 Kč

Ostrava

12 292 Kč

Olomouc

13 713 Kč

Pardubice

12 789 Kč

Plzeň

12 731 Kč

Ústí nad Labem

9 610 Kč

Jihlava

12 498 Kč

Zlín

13 603 Kč

Tip!

Tip! Hledáte volné prostředky, abyste se mohli i vy pustit do investování? Možná se vám "povalují" po domácnosti v podobě přeplacených finančních produktů. Podívejte se na naše srovnávače a zjistitě, kolik můžete ušetřit na pravidelných poplatcích:

Ušetřete až 75 % na povinné ručení
Ušetřete až 9 157 Kč na elektřině
Ušetřete až 7 352 Kč na plynu

Za jak dlouho se investice do nemovitosti vrátí?

Podle odborníků je nutné investici do nemovitostí vnímat z dlouhodobého hlediska. Očekává se, že v následujících deseti letech by mělo docházet k nárůstu cen nemovitostí. V případě koupě nemovitosti v hotovosti se aktuálně výnosnost pohybuje zhruba od 2 % do 3,5 % ročně.

Investice do nemovitostí je i v dnešní době vysokých úrokových sazeb bank a vysokých cen nemovitostí pro mnoho lidí velmi lákavá. Dle odborníků se stále může nemovitost na investici vyplatit, záleží však na tom, kde se nemovitost nachází, jak je řešená dispozičně a za jakou cenu se prodává. Velkou roli hraje i to, zda chcete nemovitost koupit v hotovosti, nebo si vzít hypotéku.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Jak na výpočet hypotéky? Maximální částka, kolik můžu dostat, výše úroku, podmínky pro zaměstnance a OSVČ

    Chcete vlastní bydlení a je vám přitom jasné, že se bez hypotéky neobejdete. Vyzkoušejte si výpočet hypotéky v klidu doma a ujasněte si základní pojmy ještě dříve, než se vydáte do banky žádat o úvěr.

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    22. května 2023|Porovnej24
    Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky? Co celý proces urychlí?

    O sjednání hypotéky podle posledních průzkumů aktuálně uvažuje 13 % Čechů. Chcete si vyřídit hypotéku i vy a být tak zase o krok blíž vysněnému bydlení? Pak vás možná zajímá odpověď na otázku, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?