porovnej24 logo
test

Jak vyplnit daňové přiznání zdarma online?

15. 2. 2021 | Aktualizováno: 15. 2. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Pomalu se blíží doba, kdy bude nutné podat daňové přiznání za rok 2020. Zapomeňte na papírové formuláře a cesty na finanční úřad. Existuje rychlejší a pohodlnější cesta. Zpracovali jsme pro vás návod, jak vyplnit daňové přiznání online.

Dnes už není nutné běžet ke konci března na finanční úřad a stát frontu u podacího okénka. Vaše daňové přiznání můžete podat online. A skvělá zpráva je, že to vůbec není těžké. Stačí jen počítač, internetové připojení a nezbytné podklady o vaší výdělečné činnosti. Jak vyplnit daňové přiznání v pár minutách vám prozradíme v tomto článku. Dozvíte se, jaké jsou možnosti online podání a také na co si musíte dát pozor.

Přiznání k dani z příjmů v roce 2021

I rok 2021 je poznamenán pandemií covidu-19. Nicméně stále platí povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů za uplynulý rok v řádném termínu. Způsob jak vyplnit daňové přiznání, který jste zvolili, určuje také nejpozdější datum podání. Pro papírové podání je to 1. duben 2021. Pokud využijete elektronickou cestu, je lhůta prodloužena až do 1. května 2021. Další možností, jak tento termín pro podání můžete odsunout, je mít daňového poradce. Pak platí termín pro podání do konce června.

Možnosti online daňového podání

1.) Elektronické formuláře

Ministerstvo financí vydává přímo interaktivní pdf soubor nebo existují různé formuláře v Excelu s exportem do XML.

2.) EPO – Daňový portál daňové správy

Daňové přiznání vyplňujete přímo na portálu a zde jej také odesíláte.

3.) Různé komerční programy a aplikace

Naprostá většina z nich je zpoplatněna. Vyzkoušet můžete například:

Jaké formuláře jsou při online podání zakázány?
Pozor, při online podání je zakázáno ručně vyplněné naskenované pdf nebo Excel bez exportu do XML.

Co dělat s přílohami k daňovému přiznání?

Přílohou daňového přiznání mohou být nejrůznější potvrzení o příjmech, zaplacených úrocích nebo třeba době docházky vašeho dítěte do mateřské školy. Všechny tyto dokumenty naskenujte, uložte jako pdf a k podávanému daňovému přiznání je přiložte.

7 kroků, jak vyplnit daňové přiznání

1.) Příprava nezbytných dokumentů

Připravte si výstupy z účetnictví, potvrzení od zaměstnavatele i různá potvrzení o úrocích.

2.) Vyplnění údajů o poplatníkovi

Klasika s údaji o vaší osobě, kterou už jste vyplňovali stokrát.

3.) Informace o příjmech ze zaměstnání

Potvrzení o zdanitelných příjmech od vašeho zaměstnavatele.

4.) Výsledek vaší podnikatelské činnosti

Tedy výsledek hospodaření z vašeho účetnictví.

5.) Nezapomeňte na nezdanitelné částky

Zaplacené úroky ze stavebních úvěrů, penzijní připojištění, dary, životní pojištění.

6.) Důležité slevy na dani

Na poplatníka, na děti, ZTP atp.

7.) Závěrečná kontrola a podání

Tip!

Ještě se vám bude hodit...

* Nezapomeňte, že se stále dají uplatnit úroky z hypotéky
* Životní pojištění a daně: Kolik můžete ušetřit?
* Jak dodanit zrušené životní pojištění?

Jak vyplnit daňové přiznání online je vlastně velice jednoduché. Základem je dobrá příprava a chvíle klidu. Pokud se do online podání budete pouštět poprvé, doporučujeme EPO na portálu daňové správy. Formulář je propojený s nápovědou, což se může hodit. A pozor, případnou daň se nevyplácí platit na poslední chvíli.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.