Povinné pojistné a daň z příjmu při prodeji nemovitosti 2021
Povedl se vám výhodný prodej vaší nemovitosti? Gratulujeme. Podívejte se, kdy nemusíte platit daň z příjmu při prodeji nemovitosti, ale také jak je to s povinným pojistným v případě takového příjmu. Zjistíte také, co znamená pojem časový test.
Prodej nemovitosti je spojen s velkým příjmem. Někdy může být tak velký, že si můžete udělat třeba delší prázdniny a žít ze získaných peněz. Nicméně prodej nemovitosti také zavazuje k určitým povinnostem vůči státu. Tou hlavní je daň z příjmu při prodeji nemovitosti, od které můžete být sice osvobozen, ale pouze v určitých případech. Nicméně z povinným sociálním a zdravotním pojištěním je to zcela jinak, protože prodej nemovitosti nepovažuje zákon za příjem ze závislé činnosti ani z podnikání.
Povinné pojistné a prodej nemovitosti
Na příjem z prodeje nemovitosti se neváže povinnost platit z něj povinné zdravotní a sociální pojištění. Nicméně pokud z takto získaných peněz chcete, či potřebujete, v následujícím období žít, nezapomeňte, že musíte mít srovnán vztah s vaší zdravotní pojišťovnou a správou sociálního zabezpečení. Zároveň je zde povinnost platit povinné zdravotní pojištění alespoň v minimální výši, což je 13,5 % z minimální mzdy.
Pamatujte! Z příjmu z prodeje nemovitosti nelze vypočítat nemocenskou a nezapočítává se ani do důchodu. Řešením je myslet dopředu a průběžně ukládat finance na horší časy. Podívejte se na možnosti jak investovat i na penzijního spoření.
[maxbutton id="26" text="Najděte nejvýhodnější penzijní spoření" ]
Co je to časový test?
Při stanovení, zda máte povinnost zaplatit daň z příjmu při prodeji nemovitosti, je jednou z rozhodujících věcí tzv. časový test. Je to pojem ze zákona, který stanovuje lhůty, které když jsou splněny, tak nevzniká povinnost platit tuto daň při prodeji nemovitosti. Konkrétně jde o přezkum toho, jak dlouho jste nemovitost vlastnili, případně jak dlouho jste v ní bydleli.
Kdy nemusíte platit daň z příjmu při prodeji nemovitosti
Nemovitosti jste vlastnili déle než 5 let – pozor, od 2021 je to 10 let.
V nemovitosti jste měli stálé, nikoliv trvalé, bydliště po dobu minimálně 2 let.
Při převodu členských práv k družstevnímu bytu musí být lhůta mezi nabytím členských práv a jejich převodem delší než 5 let.
Peníze, které získáte prodejem nemovitosti, využijete k dalšímu bydlení – případná daň se platí pouze z rozdílu, pokud by vás nová nemovitost vyšla levněji.
Dědictví – zde časový test splnil zůstavitel.
Tip! Spočítejte si, na kolik by vás vyšla hypotéka, pokud byste po prodeji šli do většího a rozdíl cen hradili hypotékou.
[maxbutton id="38" text="Porovnej hypotéky" ]
Kdy je povinnost tuto daň zaplatit?
Pokud jste nesplnili ani jednu z výše uvedených podmínek, musíte zaplatit daň z příjmu při prodeji nemovitosti. K tomuto příjmu se přihlásíte v daňovém přiznání pro fyzické osoby, které se podává za veškeré příjmy za uplynulý kalendářní rok. Řádný termín přiznání k dani z příjmů je konec března. Prodej nemovitosti se pak zapíše do přílohy číslo 2 a zde také můžete uplatnit náklady, které jste s prodejem měli, ale také jeho původní kupní cenu.
Daň z příjmu při prodeji nemovitosti je povinnost, které se lze ve velkém počtu běžných životních situací vyhnout. Dejte si proto pozor na lhůty, které zákon zkoumá, a které začínají běžet dnem převodu v katastru nemovitostí.