porovnej24 logo
test

Jak na odložení splátek hypotéky?

7. 3. 2022 | Aktualizováno: 23. 3. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Odložení splátek hypotéky je výrazem, který lidé do internetových vyhledávačů zadávají v posledních měsících čím dál tím častěji. Důvodů, proč potřebují odložit splátky hypotéky, je hned několik a mnohé z nich jsou spojeny s pandemií koronaviru.

V České republice má aktuálně hypotéku zhruba 1,7 milionů lidí a v letošním roce se bude desítek tisíc lidí týkat refinancování hypoték, které vzhledem k vysokým úrokovým sazbám může výrazně navýšit měsíční splátku. Lidé se dostávají do potíží se splácením hypotéky také vzhledem k vysoké inflaci a rostoucím cenám energií. Vyšší náklady na život tak řadu Čechů vedou k odložení splátek hypotéky. Co dělat, když potřebujete splátky odložit?

Odložení splátek hypotéky

Odložení splátek hypotéky nebo půjčky se jeví jako dobré řešení v případě, že se dostanete do finanční tísně a nemáte jak hypotéku nebo půjčku splácet. Odborníci však radí si odložení splátek dobře promyslet, protože se odklad splátek neobejde bez následků a mělo by se k němu přistupovat až jako k jednomu z posledních řešení.

Hypotéka

Nejlepší hypotéka pro vás na míru

Tip! Hledáte nejvýhodnější variantu hypotéky právě pro vás? Stačí zadat pár údajů. Během chvíle zjistíte, kde právě teď dostanete nejvýhodnější hypotéku:

Jak odklad splátek hypoték funguje?

Odkladem splátek se rozumí úprava splátkového kalendáře. Banka vám na stanovenou dobu odpustí platbu jistiny, ale úrok musíte platit i nadále. Zbylou jistinu musíte splatit před koncem doby úvěru. V konečném výsledku se vám tedy odkladem hypotéka ještě prodraží. Banka vám navíc nemusí vždy odklad splátek schválit. Každá banka má také jinou maximální dobu pozastavení splátek hypoték, většinou se jedná o minimální dobu půl roku.

Jaké jsou následky odkladu splátek?

I když se rozhodnete splátky odložit jen na několik měsíců, budete automaticky zapsání v mezibankovním registru, což vám může do budoucna způsobit poměrně velké nepříjemnosti, a to zejména pokud byste si chtěli brát další půjčku nebo hypotéku refinancovat. Zapsáni můžete být také v dalších registrech, které banky používají pro hodnocení bonity klientů a posouzení toho, zda je žadatel o půjčku schopný půjčku splácet. Na vymazání záznamů z registrů je téměř nemožné dosáhnout.

Jaké máte jiné možnosti, než odklad splátek?

Z výše uvedeného vyplývá, že byste předtím, než se rozhodnete pro odložení splátek, měli zvážit také některé další možnosti, které nepovedou k zápisu do registrů a nebudou mít tak velký dopad na možnou budoucí žádost o půjčku. Jaké tedy máte podle finančních specialistů možnosti?

  • S bankou se můžete dohodnout na dočasném snížení splátek, snížit splátky je možné maximálně na jeden rok.

  • Zažádat můžete také o prodloužení doby splácení hypotéky, které je spojeno se snížením měsíčních částek.

  • Pokud se blíží konec fixace hypotéky, možnou variantou je také refinancování novým, výhodnějším úvěrem.

  • Další možností je půjčka v rodině a také snížení výdajů domácnosti na nezbytné minimum.

Vždy v případě finanční tísně komunikujte s bankou

Odborníci na lidi s hypotékou, kteří mají finanční problémy a nemohou půjčku splácet, vždy apelují, aby včas kontaktovali banku. Nekomunikování s bankou a nechání věci napospas svému osudu, je podle nich úplně nejhorší variantou. Tento scénář totiž ve většině případů končí tak, že budete nuceni nemovitost prodat.

Pojištění schopnosti splácet

K většině typů úvěrů, včetně hypoték, je možné sjednat si pojištění proti neschopnosti splácet danou půjčku. Pojištění schopnosti splácet funguje jednoduše. Pokud nebudete moci půjčku splácet, ať už z důvodu nemoci, úrazu nebo ztráty zaměstnání, pojišťovna bude hypotéku splácet za vás. Toto pojištění vám tedy přináší určitou jistotu, měsíční pojistné je ale poměrně vysoké a je třeba myslet na to, že pojišťovna bude splátky platit jen po určitou dobu – většinou se jedná o maximálně dvanáct měsíců.

Odložení splátek hypotéky je jednou z možností, jak řešit nedostatek financí. Je však třeba brát v potaz důsledky, které jsou s odkladem splátky hypotéky spojeny. Podle odborníků byste se před tím, než se rozhodnete pro odložení splátek, měli ideálně s bankou domluvit na jiném možném postupu.

Sdílet článek

Související články

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Jak na výpočet hypotéky? Maximální částka, kolik můžu dostat, výše úroku, podmínky pro zaměstnance a OSVČ

    Chcete vlastní bydlení a je vám přitom jasné, že se bez hypotéky neobejdete. Vyzkoušejte si výpočet hypotéky v klidu doma a ujasněte si základní pojmy ještě dříve, než se vydáte do banky žádat o úvěr.

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    22. května 2023|Porovnej24
    Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky? Co celý proces urychlí?

    O sjednání hypotéky podle posledních průzkumů aktuálně uvažuje 13 % Čechů. Chcete si vyřídit hypotéku i vy a být tak zase o krok blíž vysněnému bydlení? Pak vás možná zajímá odpověď na otázku, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky.

  • test
    31. ledna 2023|Porovnej24
    Hypotéka pro OSVČ s paušálem – vše, co potřebujete vědět!

    Jakmile vstoupila v platnost paušální daň, byla pro mnohé podnikatele velkým lákadlem. Přinesla totiž výrazné zjednodušení administrace. Zádrhel ale nastal při jednáních o úvěrech a půjčkách. Je tedy hypotéka pro OSVČ s paušálem reálná? A na co se máte připravit?

  • test
    19. ledna 2023|Porovnej24
    Hypotéka pro mladé: Je výhodnější půjčit si od státu nebo banky?

    Věděli jste, že má v České republice hypotéku zhruba jeden milion Čechů? Podle nejnovějších průzkumů zájem o hypotéky ani přes vysoké úrokové sazby a rekordní ceny nemovitostí neklesá. O sjednání hypotéky uvažuje 13 % lidí, často se jedná o lidi pod 36, případně pod 40 let, kterých se týká hypotéka pro mladé.

  • test
    27. prosince 2022|Porovnej24
    Jaké topení do starého domu?

    Zajímá vás, jak vyřešit topení ve starší stavbě? Podívejte se na naše tipy a zjistěte, jaké topení do starého domu bude nejideálnějším.

  • test
    20. prosince 2022|Porovnej24
    Levné bydlení: Jak ho v dnešní době sehnat?

    Kroutíte hlavou nad astronomickými cenami domů a bytů a nedokážete pochopit, jak někdo může prodávat či pronajímat obyčejný byt za cenu luxusního paláce? Najít levné bydlení není v dnešní době snadné, ale rozhodně ne nemožné. Poradíme, jak sehnat levnou nemovitost, nebo cenově přijatelný nájem.

  • test
    11. listopadu 2022|Porovnej24
    Hypotéka na 40 let: Jaké výhody přináší? Které banky ji nabízí?

    Existují dva typy lidí. Ti, kteří chtějí mít hypotéku co nejdřív z krku a zvolí krátkou dobu splácení a vysoké měsíční splátky. Hypotéku tudíž splatí dříve, ale za cenu pořádně sešněrovaného rozpočtu, ve kterém mnohdy není ani na nákup nového automobilu nebo dovolenou v cizině. A pak jsou tu ti, kteří se nechtějí po finanční stránce stresovat a raději splácejí déle, zato v nižších měsíčních splátkách. Pro takové může být zajímavá hypotéka na 40 let.

  • test
    15. září 2022|Porovnej24
    Rozvod a hypotéka: Jak vyřešit vyvázání z hypotéky po rozchodu?

    Málokdo vstupuje do manželství či vztahu s obavou, že partnerství jednou skončí. Když vztah ztroskotá, pár to zasáhne nejen po emocionální, ale i finanční stránce. Zvláště pokud mají společný úvěr na bydlení. Jak se dá po peněžní stránce zvládnout rozvod a hypotéka?

  • test
    09. září 2022|Porovnej24
    Úvěr na fotovoltaiku: Která banka poskytne ten nejlepší?

    Domácí fotovoltanická elektrárna může pomoci řešit svízelnou situaci s rostoucími cenami energií. Otázkou je, jak ji bezpečně financovat. Jaký zvolit úvěr na fotovoltaiku? Bude lepší hypotéka nebo klasický spotřební úvěr? A je rozdíl mezi bankami? Pojďme hledat odpovědi.