/f/124222/900x420/338c480faa/porovnej24-blog-2020-08-18t124128-931.jpg)
Jak na přepis auta? Podívejte se na postup krok za krokem!
S nákupem ojetiny se poji také proces plný nejasností – přepis vozidla. Většina z nás si ho spojuje s nekonečným stáním ve frontě na úřadě a handrkováním s prodejcem. Přepis automobilu ale vyřešíte za méně než hodinu – musíte ale vědět, jak na to. Postup při přepisu auta upravuje zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Díky tomu víme, jak postupovat a jaká je cena přepisu vozidla.
Co je potřeba na přepis vozidla?
Přepis auta probíhá na odboru evidence vozidel obecního úřadu s rozšířenou působností. Ať už přepisujete vozidlo jako prodejce, nebo kupující, nezapomeňte na nutné doklady.
● Žádost o zápis silničního vozidla do registru vozidel – buď ji stáhnete na webu Ministerstva dopravy České republiky a přinesete vyplněnou, nebo vám ji vydají u přepážky.
● Platná Zelená karta povinného ručení
● Kupní smlouva (není třeba, pokud se obchod sjednal ústně)
● Osvědčení o registraci vozidla (nově nahrazuje velký technický průkaz)
● Protokol o evidenční kontrole
● Doklady totožnosti prodávajícího a kupujícího
Jak probíhá přepis auta?
Přepis auta provedete dvěma způsoby:
● Elektronicky přes Portál dopravy
● Osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností
Většina řidičů vyráží na úřad – elektronický přepis je pro ně zatím neznámá. Na začátku pro vás máme jednu radu. Udělejte si rezervaci online a vyhnete se čekání ve frontě. Odbory evidence dopravy jsou jedny z nejrušnějších míst.
Samotná změna probíhá velmi rychle – za předpokladu, že máte všechny potřebné doklady. Skládá se z několika úkonů.
● Vyplnění žádosti o zápis silničního vozidla do registru vozidel
● Kontrola dokladů
● Zaplacení správního poplatku
● A máte hotovo – odhlášení a přihlášení vozidla probíhá jako jeden úkon
Pozor si dejte na lhůtu přepisu vozidla. Na něj máte 10 dnů od sjednání obchodu. Pokud termín nestihnete, hrozí vám pokuta až 50.000 Kč. Dalším překvapením pro někoho může být, že se při převodu nemění SPZ. Ty dostanete pouze u přihlášení nového auta a vozidla z dovozu.
Jak dlouho trvá přepis auta?
Samotný úkon na úřadě zvládnete za méně než hodinu. Ještě před přepisem je ale třeba vyřídit náležitosti jako sjednání povinného ručení (zelená karta při přepisu vozidla je nezbytnost) a evidenční kontrolu. Určitě proto nečekejte na konec desetidenního termínu.
Kdo platí přepis auta?
Cena přepisu auta se skládá z několika poplatků. Prvním je správní poplatek na úřadě. Ten se liší podle toho, kde přepis vozidla zařizujete.
● Přepis vozidla přes Portál dopravy – 640 Kč
● Osobně na úřadě (nebo poštou) – 800 Kč
Nezáleží na tom, kdo platí poplatek za převod. Většinou ho ale hradí kupující, který vyráží na úřad s ověřenou plnou mocí. Úhradu poplatku by měla zahrnout správně napsaná kupní smlouva.
Platba eko daně
Další poplatek spojený s převodem vozidla je ekologická daň. Ta se platí od roku 2009 a vždy pouze jednou za dobu historie vozidla. Informaci o úhradě eko daně obsahuje velký technický průkaz (případně e-Techničák).
Cena eko daně se liší podle emisní třídy vozidla. Nové vozy neplatí ekologickou daň žádnou. U těch starších se ale plácnete přes kapsu. Odpovědnost za platbu eko daně záleží na domluvě mezi prodávajícím a kupujícím.
Emisní třída | Eko daň |
---|---|
EURO 0 | 10.000 Kč |
EURO 1 | 5.000 Kč |
EURO 2 | 3.000 Kč |
EURO 3, EURO 4, EURO 5 a EURO 6 | Daň se neplatí |
Kdo platí evidenční kontrolu?
Evidenční kontrola slouží k porovnání skutečného stavu vozidla s údaji v dokladech. Při přepisu vozidla jde o povinnou kontrolu, jejíž platnost je ale 12 měsíců od provedení. Pokud tedy vozidlo prošlo za poslední rok technickou kontrolou, evidenční kontrola není potřeba.
Poplatek za kontrolu promlouvá i do ceny přepisu vozidla. Cenu určují stanice technické kontroly – pohybuje se od 400 Kč do 1000 Kč. Na evidenční kontrolu vezměte osvědčení o registraci vozidla a občanský průkaz. Samotná kontrola je navázaná na vozidlo a je jedno, kdo ji zaplatí.
Přepis vozidla a povinné ručení
Povinné ručení při přepisu vozidla je nezbytnost. Starou smlouvu povinného ručení nelze převést na nového majitele, stejně tak jako havarijní pojištění. Jako nový majitel si proto sjednejte povinné ručení ještě před přepisem – připomínáme, že s vozidlem bez pojistky nemůžete na silnici.
Pokud vozidlo prodáváte, nezapomeňte na odhlášení povinného ručení (a dalších pojistek). Dejte si pozor na správné načasování nové pojistky – vozidlo musí být pojištěné každý den jeho provozu.
Plná moc k přepisu vozidla
Přepis auta se obejde bez jedné strany (v případě firmy na přepis vozidla dokonce i bez obou stran). Proto se často přepis vozidla řeší tak, že kupující dostane plnou moc k přepisu a kolečko po úřadech už absolvuje sám.
Z pohledu prodávajícího jde o riziko. Pokud kupující vozidlo nepřevede na sebe, odpovídá za něj bývalý majitel. Povinnost převodu přes plnou moc proto zahrňte do kupní smlouvy. Plná moc k přepisu vozidla musí obsahovat tyto údaje.
● Údaje zmocněnce a zmocnitele
● Specifikaci úkonů, ke kterým se plná moc váže
● Údaje o vozidle (značka, model, VIN)
● Datum a místo vyhotovení
● Podpisy obou stran
● Úřední ověření
Sjednejte si povinné ručení online
Nepojištěné auto úřady nepřevedou. Sjednejte si proto povinné ručení. Nevíte jak na to? Srovnáme vám nabídky povinného ručení a uzavření smlouvy zvládnete s operátorem na telefonu. Ozvěte se nám a poradíme vám s převodem vozidla.
/f/124222/425x464/6c0b4327fc/michal-cemper.jpeg)