Jak na přepis energií krok za krokem
Přepis energií může být velice snadný. Pokud všechny zúčastněné strany spolupracují a komunikují. Navíc v době internetu a jednoduchých formulářů to opravdu může být akce na pár minut. Tedy alespoň podání žádost o přepis. A kdy ji vlastně potřebujeme?
Stěhujete se? Koupili jste dům nebo byt? Řešíte dědictví nemovitosti? Pak je tady přepis energií, které mu se nemůžete vyhnout. Nicméně, i když je to administrativní úkon a většinou musíte komunikovat s minimálně dalšími dvěma stranami, o nic složitého nejde. Připravili jsme pro vás návod, jak na přepis energií hezky krok za krokem i pár tipů, jak se vyhnout nejrůznějším komplikacím, které by mohly nastat.
Přepis energií a kdy k němu musí dojít
Obecně lze říci, že k přepisu energií dochází při změně majitele nebo pronajímatele. Ale někdy může stačit i dohoda v rodině, že někdo další převezme povinnost platit za energie. V následujících případech je tedy přepis energií nezbytný:
Při koupi nového bytu či domu
Při stěhování
Při pronájmu nemovitosti
Při úmrtí osoby, která měla na sebe napsány energie
Pokud odběratel ztratí právní způsobilost
Pokud dojde k nové dohodě v rodině (například děti převezmou starost o energie za rodiče v důchodu)
Zabezpečte svůj majetek s výhodným pojištěním
Tip! Koupili jste si nový byt či dům? Nebo jste ho zdědili? Gratulujeme. Je ale také načase začít myslet na jeho ochranu a uzavřít dobré pojištění majetku:
Dva typy přepisu energií
Nejjednodušší přepis energií probíhá, pokud dodavatel energií zůstává stejný. Pak jde o přepis odběrného místa. Druhým případem je přepis se změnou dodavatele. Tady je situace komplikovanější o změnu dodavatele energií. Zatímco první varianta může být kompletně hotová do dvou týdnů, u druhé potřeba připravit se na delší proces. Ale do měsíce bývá také hotovo.
Ušetřete za elektřinu až 9 157 Kč
Tip! Před tím, než se rozhodnete pro konkrétního nového dodavatele elektřiny, doporučujeme porovnat různé nabídky a ceny elektřiny ve vašem kraji. Zabere to jen pár minut a ušetřit můžete tisíce:
Připravte si všechny dokumenty
Většina procesu dnes probíhá elektronicky a není potřeba kvůli tomu obíhat jednotlivé instituce. Někdy však můžete být požádání o doložení vybraných dokumentů. Čas a nervy ušetříte, pokud budete mít následující dokumenty po ruce. Co tedy může dodavatel energie při přepisu vyžadovat?
Může to být elektronická kopie žádosti o převod odběru nebo žádosti o ukončení smlouvy u původního odběratele.
Dodavatel energie může chtít vidět doklad o vlastnictví nebo jiném vztahu k odběrnému místu (nájemní smlouva, kupní smlouva)
Někdy je potřeba plná moc pronajímatele nebo plná moc k vyřízení dokumentů za původního majitele.
V případě úmrtí je potřeb doložit úmrtní list. Někdy může být nahrazen čestným prohlášením.
Požadován může být i předávací protokol, ve kterém stvrdí původní a nový odběratel stav elektroměru či plynoměru.
Chcete ušetřit na účtech za plyn?
Tip! Stejně jako u výběru nového dodavatele elektřiny i u dodavatele plynu můžete jednoduše porovnat jednotlivé nabídky online:
Přepis energií krok za krokem
Není potřeba se celého procesu obávat. Přepis energií je poměrně jednoduchý úkon. A ve většině případů probíhá bez komplikací. Ty může způsobit hlavně lidský faktor. Třeba když původní majitel nechce už nic vyřizovat. Od toho je tu ale plná moc, kterou dá novému majiteli a ten pak může všechno vyřídit sám.
Krok 1: Nový majitel
Jako nový majitel (pronajímatel) nemovitosti podáváte žádost o přepis u zvoleného dodavatele. Žádosti je dnes možné, nejen u velkých dodavatelů energií, podat elektronicky:
Krok 2: Původní majitel
Původní majitel musí podat žádost o ukončení smlouvy u stávajícího dodavatele. Pokud se mu nechce, stačí, když podepíše plnou moc. V případě úmrtí původního majitele je tady úmrtní list či čestné prohlášení. Většinou je možnost, že tuto povinnost domluvit se s původním majitelem přebere dodavatel energie. Je to skvělá úleva a zrychlení celého procesu.
Krok 3: Smlouva
Nový majitel dostane od vybraného dodavatele návrh smlouvy. Jakmile se dohodnou a návrh podepíše, končí původní smlouva a platí nová.
S koupí nebo pronájmem nového domova máte šanci od začátku si dobře nastavit hospodaření s energiemi, abyste maximálně ušetřili. V současné době je to jedinečná možnost. Zvažte, čím budete vytápět. Máte možnost zapojit tepelné čerpadlo nebo dům doplnit o malou solární elektrárnu? Dobře přemýšlejte, jaké spotřebiče si do nového domova koupíte. Víte, co jsou největší žrouti elektřiny v domácnostech?