porovnej24 logo
test

7 neotřelých tipů, jak renovovat starý nábytek

28. 10. 2020 | Aktualizováno: 31. 10. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Omrzelo vás mít nábytek z IKEI a vědomí, že tentýž stůl nebo pohovku mají sousedé pod vámi a možná i ti odnaproti? Možná teď během pandemie máte více času na kutilství a ruční práce. Využijte ho! Nechte se inspirovat našimi tipy, jak renovovat starý nábytek a osvěžte tak okoukaný interiér.

Jestli vám mainstreamový styl vybavení leze na nervy a zároveň nechcete utrácet desetitisíce korun u designových nábytkových firem, oblečte do nového hávu vaše staré vybavení. Cesta k originalitě totiž může být překvapivě levná. Objevte způsoby, jak renovovat starý nábytek.

Ať už máte na půdě starožitný nábytek po babičce, nebo vaše vlastní bytové vybavení začíná zastarávat, pomocí určitých technik mu můžete vrátit zašlou slávu. Zrenovovaný kus nábytku pak může získat tak originální vzhled, že vaši známí budou při návštěvě přemítat, který návrhář vám tento nádherný kousek zhotovil.

U renovace nábytku se můžete vydat dvěma směry - buď prostřednictvím laků a mořidel zvýraznit jejich původní vzhled, nebo na nich vytvořit povrch úplně nový.

Tip!

Tip! Než si vyhrnete rukávy a pustíte se do práce, ujistěte se, že máte potřebné náčiní. Případně si ho objednejte online přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Zajímavé cashbacky na různé pomůcky k renovaci nábytku teď najdete na:

* Baumax.cz - 3,5 % z nákupu zpět

* Kutil.cz - až 6 % z nákupu zpět

renovace nábytku

Jak renovovat starý nábytek ve 3 krocích

Při zušlechťování starého nabídku vás čekají 3 fáze. Projděte si je dřív, než začnete s novým nátěrem:

1.) Odstranění starého nátěru

Oprýskaná barva, nebo špína, zažraná do dřeva. To vše musí pryč. Povrch můžete ošetřit dvěma způsoby - mechanickým a chemickým. Pro mechanické odstranění se používají nejrůznější nástroje:

  • brusné papíry

  • ocelová vlna

  • drátěné kartáče

Jak vybrat brusný papír?
Číselné označení informuje o jeho zrnitosti, tzn. čím nižší číslo, tím hrubší papír. Pro ošetření dřevěného povrchu zvolte brusný papír hrubšího zrnění (tzn. číselník 36 - 180). Při výběru brusného papíru se možná budete zamýšlet nad volbou jeho materiálu. Výhodné je sáhnout po papíru s drceným granátem, který dřevěný povrch kvalitně opracuje.

2.) Zahlazení nerovností

Starší nábytek v sobě může mít různé prohlubně a spáry. Pokud se nerovností chcete zbavit, můžete je zarovnat pomocí tmelu. V hobby obchodech najdete tmely v různých barevných odstínech, tudíž můžete vybrat ten, který se co nejvíc hodí pro váš nábytek. Prasklinu nebo prohlubeň nejdříve důkladně vyčistěte od prachu a jiných nečistot. Tmel naneste pomocí špachtle do prohlubně, a naneste jej tam tolik, aby mírně přesahoval přes okraj (je to z toho důvodu, že některé typy tmelů, hlavně akrylátové, se po uschnutí propadají).

Pokud je škvíra nebo prohlubeň hlubší než 5 mm, naneste tmel ve vrstvách. Vždy nechte vrstvu uschnout, než nanesete další. Méně hluboké spáry zaplňte tmelem hned napoprvé.

3.) Opatření novým nátěrem

Ve výsledku nábytek přetřete finálním nátěrem. V případě, že povrch má pěknou kresbu, můžete jej opatřit bezbarvým lakem, který zvýrazní dřevěný povrch. V případě, že povrch je ve špatném stavu, nebo toužíte po barevném nábytku, použijete netransparentní nátěr.

renovace nábytku

Originální nápady, jak obléct váš nábytek do nového kabátu

Technických návodů, jak renovovat starý nábytek, najdete na internetu spoustu. Vy jste sem však zřejmě přišli kvůli něčemu jinému, a tím jsou konkrétní nápady.

1.) Jednobarevný nátěr

Váš starý nábytek může získat úplně nový vzhled díky přetření na novou barvu. Nejmodernějšího vzhledu získáte bílým nebo modrým nátěrem, naopak se vyhněte černé barvě, která působí poněkud zastaralým dojmem.

2.) Vícebarevný povrch

Pokud jste v malování zručnější, nebojte se zkombinovat více barev.

3.) Původní povrch

Pokud jste po babičce zdědili krásné starožitné vybavení, byla by škoda přetřít jej a nevyužít autentického starožitného vzhledu. Právě pro tyto případy se hodí průhledný lak, díky kterému vynikne jeho dřevěná kresba.

4.) Tapetování

Dalším způsobem, jak starému nábytku vdechnout nový život, je otapetovat ho zajímavým vzorem.

5.) Patina

„Opotřebovaný“ styl si stále častěji nachází své místo v bytech lidí. Patina je povrch, který na první pohled působí nesourodým a zastaralým dojmem. Jak jej vytvořit? Tento styl se hodí pro nábytek z masivního dřeva, nikoliv z dřevotřísky. Odstraňte původní nátěr a natřete patinovací barvou. Poté začněte brusnou houbičkou vytvářet odřená místa.

6.) Textilní potah

Nejen skříně a stoly, ale i měkký nábytek můžete zázračně omladit. Pokud je váš gauč ještě funkční, ale má opotřebovaný povrch, můžete mu přidat několik let života tím, že necháte u čalouníka vyměnit textilní potah.

7.) Využití nábytku k jiným účelům

Seznam tipů, jak renovovat starý nábytek by nebyl kompletní bez originálních způsobů, jak využít staré kousky k úplně jiným účelům, než pro jaký byly vyrobeny.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.