porovnej24 logo
test

Životní pojistka: Jak ji správně vybrat?

10. 9. 2021 | Aktualizováno: 14. 9. 2021
|
Délka čtení: 9 min.

Dobrá životní pojistka zajistí vaše blízké pro případ neblahých událostí. Může vám ale pomoci i během vašeho života. Chce to jen volit životní pojištění s rozvahou a dobře si ho nastavit. Prozradíme vám triky odborníků i na co si dát pozor.

Životní pojistka je smlouva, kterou uzavíráme na poměrně dlouho dobu. Je proto důležité věnovat dostatek času výběru pojistky, využít dostupné srovnávací nástroje a pečlivě zvážit, co vše bude životní pojištění krýt. Rozhodně nedoporučujeme uzavírat životní pojistku při první nabídce nebo po zhlédnutí reklamy v televizi. Klíčem k uzavření dobré životní pojistky je dostatek informací a srovnání nabídek na trhu.

6 zásadních tipů od odborníků, jak na dobrou životní pojistku

Odborníci z oboru pojišťovnictví se shodují na těchto šesti tipech, které vedou k uzavření dobré životní pojistky. Můžete se jimi inspirovat, i když zrovna uvažujete o pojištění majetku nebo úrazovém pojištění. Tipy jsou z velké části univerzální pro různé druhy pojištění.

1.) Promyslete důvody

Před uzavřením si dobře rozmyslete, proč životní pojištění uzavíráte. Důvody mohou být čistě praktické a relativně krátkodobé. Můžete mít leasing nebo úvěr, který chcete zajistit. Jinou otázkou je, pokud chcete zajistit manželku a děti. Zde uzavíráte pojištění na dlouhá léta.

2.) Srovnávejte, srovnávejte, srovnávejte

Využijte možností moderní techniky a podívejte se na online srovnání životních pojistek pomocí praktické kalkulačky. Rychle získáte přehled o možnostech trhu.

3.) Máte poradce? Ověřte si informace!

Poradit se s odborníkem je dobrý nápad, ale opět se vyplatí být obezřetný. Ověřte si informace, které vám poradce říká. Ani nejdokonalejší poradce nemusí mít přehled o celém trhu životních pojistek.

4.) Občasná revize

Revize životního pojištění je dobrá, ale nedělejte ji každý rok. Čas od času je ale dobré podívat se na aktuální nabídku životního pojištění na trhu. Opět stačí zadat základní informace o kalkulačky a podívat se na pojistku, co vám běží, a srovnat ji se současnou nabídkou. Nedoporučuje se ale, dělat to zbytečně často. Životní pojištění se uzavírá na dlouhé období a příliš časté změny smlouvy vás mohou spíše poškodit.

5.) Dobře zvažte výši pojistné částky

Při určování výše pojistné částky vezměte v úvahu výši vašich závazků, ale také pokles příjmů, který by v domácnosti vznikl vašim výpadkem.

6.) Nenechte se zatlačit do kouta časově omezenými nabídkami

Časově omezené akce a výhodné nabídku mohou být zajímavé, ale jejich hlavní účel je zrychlit uzavření smlouvy. Nenechte se jimi zbytečně popohánět.

4 zásady pro bezstarostný průběh životního pojištění

Při uzavírání životního pojištění je dobré dodržet tyto čtyři zásady. Ušetříte si mnoho starostí, které by mohly vzniknout v budoucnosti.

1.) Přečtěte si podmínky

Podmínky životní pojistky bývají dlouhé, i tak si je přečtěte! Soustřeďte se především na výluky, které pojišťovna uvádí a také na případy, kdy může dojít ke krácení plnění. Pozor také na čekací doby. Například na dobu, která musí uplynout od podepsání smlouvy do prvního případného plnění.

2.) Pečlivě a pravdivě vyplňte zdravotní dotazník

Ve zdravotním dotazníku uvádějte pouze pravdivé a aktuální informace. Jedna z výluk, kdy pojišťovna nemusí váš nárok uznat, se vztahuje na zdravotní stav v době uzavření pojistky. Pokud něco zamlčíte, může s vámi pojišťovna rozvázat smlouvu.

3.) Máte dočasný nedostatek peněz? Snižte si pojistku, ale nerušte ji.

V životě přichází různé situace a někdy může být v rodinném rozpočtu výrazný nedostatek financí. V takovém případě se obraťte na pojišťovnu a vyjednejte si snížení plateb. Rozhodně však pojistku nerušte.

4.) Životní pojistka neslouží ke spoření

Životní pojištění nás má zajistit pro případ neblahých událostí. Ke spoření slouží jiné nástroje. Vybírat můžete spořicí účty, stavební spoření, penzijní spoření nebo začít investovat.

Životní pojistka riziková nebo investiční?

Nejčastějším životním pojištěním je rizikové životní pojištění, která má za úkol nás a naše blízké chránit pro případ nehod, úrazů a jiných nepříjemných životních událostí. Druhou možností je investiční životní pojištění, které má pojistnou složku, která kryje rizika, a rezervotvornou složku, která má vytvářet finanční rezervu. S touto pojistkou jsou spojené vyšší náklad na poplatky.

Rizikové životní pojištění nejčastěji pokrývá tato rizika:

  • Smrt

  • Invalidita (prvního až třetího stupně)

  • Pracovní neschopnost

  • Závažné onemocnění

  • Úrazové pojištění

  • Denní odškodné v případě úrazu

  • Trvalé následky

  • Hospitalizaci v nemocnici

  • Výpadek příjmu při ošetřování dlouhodobě nemocného dítěte

Pro koho je životní pojistka (téměř) nezbytností?

Uzavřít životní pojištění není povinností, kterou by nám nařizoval nějaký zákon. Přesto jsou však případy, kdy se to vyplatí, nebo to požaduje nějaký finanční ústav. Součástí podmínek hypotéky bývá požadavek banky na uzavření životního pojištění. Další, kdo můžete životní pojištění chtít, je stavební spořitelna, pokud si u ní berete úvěr ze stavebního spoření. Životní pojištění také uzavírají rodiče, kteří chtějí zajistit nezletilé děti. Ideální životní pojištění u partnera, který má v rodině dominantní příjem.

Součástí smlouvy o životním pojištění může být mnoho věcí. Jednou z nich je i úrazové pojištění. Pokud se vám to však nezdá a zvažujete samostatnou pojistku, podívejte se na to, co radí odborníci. V každém případě doporučujeme uzavírat všechny pojistné smlouvy s rozvahou, podívat se na srovnání a poradit se s odborníky. Potřebujete být dobře pojištěni, ale určitě nechcete zbytečně přeplácet.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.