porovnej24 logo
test

Jak začít šetřit peníze na dům?

23. 8. 2021 | Aktualizováno: 24. 8. 2021
|
Délka čtení: 12 min.

V současné době vysokých cen nemovitostí je těžké představit si koupi vlastního bydlení a to i přesto, že hypotéky se nabízí s nízkými úrokovými sazbami. Poradíme vám, jak začít šetřit a přiblížit se aspoň o krok tomuto snu.

V otázce, zda do vlastního, nebo do nájmu, vyhrává z pohledu financí jako výhodnější varianta koupě vlastního bydlení. Situace je snadno řešitelná i ve chvíli, kdy vám přestane koupená nemovitost vyhovovat, nebo budete potřebovat změnit velikost, město, nebo vám budou postupně docházet peníze.

Vlastní bydlení se dá pronajímat, nebo prodat a mít tak vložené peníze zpět. Možností, jak začít šetřit, je hodně, nejsou ale univerzální a nejsou to zázraky na počkání.

Je váš sen vlastní dům?

Pro koupi vlastního domu a bytu je potřeba dobře plánovat a počítat. Zdrojů, jak financovat váš sen, je mnoho:

1.) Hypotéka

Nejčastější způsob financování nemovitosti je hypotékou. Aktuálně se úrokové sazby hypoték pohybují velmi nízko a může být škoda nevyužít je.

Hypotéka

Nejlepší hypotéka pro vás na míru

Tip! Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, podívejte se na naší hypoteční kalkulačku. Najdete zde nabídky 11 bank na jednom místě.

2.) Vlastní zdroje

I při hypotéce musíte disponovat určitým vlastním finančním obnosem, kterým budete nemovitost financovat. Obvykle se jedná o 10-20 % z ceny nemovitosti. Ideální samozřejmě je, pokud už máte nějaké takové prostředky naspořené.

3.) Bankovní i nebankovní úvěry

Bankovní nebo nebankovní úvěr (půjčka) bývá zpravidla méně výhodný než hypotéka. Nicméně i tak po něm lidé často sáhnou. Ve většině případech totiž není nutné uvádět důvod půčky.

4.) Ukryté finance

Podívejte se, kdy vám končí stavební spoření, nebo např. investiční životní pojištění. I zde můžete mít potenciálně schované nemalé částky.

5.) Dědictví

Dědictví může představovat jeden z možných dodatečných zdrojů financování bydlení.

6.) Půjčka od rodiny a kamarádů

I vaši známí a rodina mohou být vašimi věřiteli a na bydlení vám půjčit. Obvykle bývají tyto vzájemné půjčky bezúročné. Ale i zde dbejte na sepsání smlouvy. Co musí taková smlouva obsahovat zjistíte v našem článku Půjčka v rodině: Jak neohrozit vztahy, ani své úspory.

7.) Investiční koupě

Cesta k bydlení může vést také přes koupi starší nemovitosti v ne úplně ideálním stavu. Takové nemovitosti bývají levnější. Vy se pak můžete postupně podle vaší finanční situace věnovat rekonstrukci.

Zaměřte se na energie!

Ve hře “jak začít šetřit” je samozřejmě důležitá otázka, zda není možné najít úspory ve výdajích na dům nebo byt, ve kterém aktuálně bydlíte. Spotřeba domu a bytu je obvykle jednou z hlavních složek měsíčních výdajů. Vezměte si do rukou vaše aktuální účty, počítejte a využijte online srovnávače.

Výdaje za elektřinu

První takovou důležitou položkou, která si zaslouží vaši pozornost jsou výdaje za elektřinu. Využijte naši online kalkulačku a srovnávač cen elektrické energie, abyste věděli, zda u vašeho stávajícího dodavatele zbytečně nepřeplácíte.

Elektřina

Ušetřete za elektřinu až 9 157 Kč

Tip! Doporučujeme, abyste takové srovnání prováděli jednou ročně. Je to velmi snadné:

Investice která se vyplatí

Další důležitou položkou, která může úzce souviset se spotřebou energie, jsou náklady na teplo. V tomto směru je potřeba vhodně regulovat teplotu vytápění v jednotlivých místnostech. Může to znamenat vyměnit okna, aby řádně izolovaly, ale i zateplení místnosti. Opět je i zde na místě uvažovat nad srovnáním cen dodavatelů tepla, u vytápění plynem samozřejmě srovnávače cen plynu. V zimě nevětrejte ventilačkou, ale pořádně otevřete na kratší dobu celé okno.

Plyn

Chcete ušetřit na účtech za plyn?

Tip! Srovnejte si nezávazně ceny dodavatelů plynu během 1 minuty.

Jak probíhá změna dodavatele energie?

  • Prostudujte si vaši stávající smlouvu. Výpověď smlouvy, kterou máte na dobu určitou, bývá spojena se sankcemi.

  • Najděte si potenciálního nového dodavatele energie. Využijte k tomu náš srovnávač, který vám dá srovnání hned několika nabídek do několika vteřin. Zadejte do něj vaše aktuální údaje o spotřebě z faktury.

  • Sjednejte si s novým dodavatelem smlouvu a podepište ji.

  • Zajistěte výpověď u stávajícího dodavatele energie. Obvykle to zařídí ale váš nový dodavatel.

  • Energii budete čerpat dále bez jakéhokoliv přerušení dodávek.

Tip!

Tip! Více informací o změně dodavatele elektřiny najdete v článku na našem blogu.

Jak začít šetřit na spotřebě

Sprcha místo vany

Další možností, jak začít šetřit, je začít sami u sebe. První zvyk, který může ušetřit peníze je šetření s vodou. Místo koupele se zkuste sprchovat. Ve sprše pak zkuste trávit jen minimum času. Dlouhým sprchováním se můžete opět dostat na vyšší spotřebu vody.

Myčka místo ručního mytí nádobí

Šetřit se dá i při mytí nádobí. Vzpomeňte si, jak se myje nádobí na chatách, nebo jak to probíhalo u babiček. Možností je i koupě myčky. Hledejte ale myčku s nízkou spotřebou vody i energie.

Úsporný režim domácnosti

Možnou úsporu hledejte i ve výměně žárovek. Místo klasických zkuste LED žárovky. Pomoci může i vypojení spotřebičů ze zásuvky. Pokud je necháte vypnuté ve stand-by režimu, pořád nějakou energii spotřebovávají. I zde se tedy schovává jistá úspora. Nebojte se ani vaše stávající spotřebiče obměnit za novější. Obvykle se vyrábějí v úspornějších variantách.

Úspory hledejte i na novém domě!

Nakonec je možné zvážit i úspory na domě. Nemusíte budovat vysloveně pasivní dům. Zásadní je v tomto směru udržení tepla v domě, tedy zajistit co nejmenší tepelné ztráty pomocí ideální tepelné izolace. Problém to bývá u starších domů. Je potřeba u takových staveb zajistit kontrolu a případně výměnu oken, dveří, ale i celé izolace.

Zateplení je možné řešit zvenku, ale také zevnitř. Obojí může mít své nevýhody. Venkovní znamená další výdaje za výstavbu lešení, vnitřní zase znamená nárok na prostor a nekomfort v době prací.

Ze dne na den si na vlastní bydlení neušetříte, ale postupnými kroky už bude situace rozhodně světlejší. Stačí si vytyčit jasný cíl a pustit se do něj. Stejně tak si můžete z výplaty odkládat bokem určitou část, o které budete vědět, že je jen na nové bydlení.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Jak na výpočet hypotéky? Maximální částka, kolik můžu dostat, výše úroku, podmínky pro zaměstnance a OSVČ

    Chcete vlastní bydlení a je vám přitom jasné, že se bez hypotéky neobejdete. Vyzkoušejte si výpočet hypotéky v klidu doma a ujasněte si základní pojmy ještě dříve, než se vydáte do banky žádat o úvěr.

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    22. května 2023|Porovnej24
    Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky? Co celý proces urychlí?

    O sjednání hypotéky podle posledních průzkumů aktuálně uvažuje 13 % Čechů. Chcete si vyřídit hypotéku i vy a být tak zase o krok blíž vysněnému bydlení? Pak vás možná zajímá odpověď na otázku, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?