V současné době vysokých cen nemovitostí je těžké představit si koupi vlastního bydlení a to i přesto, že hypotéky se nabízí s nízkými úrokovými sazbami. Poradíme vám, jak začít šetřit a přiblížit se aspoň o krok tomuto snu.
V otázce, zda do vlastního, nebo do nájmu, vyhrává z pohledu financí jako výhodnější varianta koupě vlastního bydlení. Situace je snadno řešitelná i ve chvíli, kdy vám přestane koupená nemovitost vyhovovat, nebo budete potřebovat změnit velikost, město, nebo vám budou postupně docházet peníze.
Vlastní bydlení se dá pronajímat, nebo prodat a mít tak vložené peníze zpět. Možností, jak začít šetřit, je hodně, nejsou ale univerzální a nejsou to zázraky na počkání.
Je váš sen vlastní dům?
Pro koupi vlastního domu a bytu je potřeba dobře plánovat a počítat. Zdrojů, jak financovat váš sen, je mnoho:
1.) Hypotéka
Nejčastější způsob financování nemovitosti je hypotékou. Aktuálně se úrokové sazby hypoték pohybují velmi nízko a může být škoda nevyužít je.
2.) Vlastní zdroje
I při hypotéce musíte disponovat určitým vlastním finančním obnosem, kterým budete nemovitost financovat. Obvykle se jedná o 10-20 % z ceny nemovitosti. Ideální samozřejmě je, pokud už máte nějaké takové prostředky naspořené.
3.) Bankovní i nebankovní úvěry
Bankovní nebo nebankovní úvěr (půjčka) bývá zpravidla méně výhodný než hypotéka. Nicméně i tak po něm lidé často sáhnou. Ve většině případech totiž není nutné uvádět důvod půčky.
4.) Ukryté finance
Podívejte se, kdy vám končí stavební spoření, nebo např. investiční životní pojištění. I zde můžete mít potenciálně schované nemalé částky.
5.) Dědictví
Dědictví může představovat jeden z možných dodatečných zdrojů financování bydlení.
6.) Půjčka od rodiny a kamarádů
I vaši známí a rodina mohou být vašimi věřiteli a na bydlení vám půjčit. Obvykle bývají tyto vzájemné půjčky bezúročné. Ale i zde dbejte na sepsání smlouvy. Co musí taková smlouva obsahovat zjistíte v našem článku Půjčka v rodině: Jak neohrozit vztahy, ani své úspory.
7.) Investiční koupě
Cesta k bydlení může vést také přes koupi starší nemovitosti v ne úplně ideálním stavu. Takové nemovitosti bývají levnější. Vy se pak můžete postupně podle vaší finanční situace věnovat rekonstrukci.
Zaměřte se na energie!
Ve hře “jak začít šetřit” je samozřejmě důležitá otázka, zda není možné najít úspory ve výdajích na dům nebo byt, ve kterém aktuálně bydlíte. Spotřeba domu a bytu je obvykle jednou z hlavních složek měsíčních výdajů. Vezměte si do rukou vaše aktuální účty, počítejte a využijte online srovnávače.
Výdaje za elektřinu
První takovou důležitou položkou, která si zaslouží vaši pozornost jsou výdaje za elektřinu. Využijte naši online kalkulačku a srovnávač cen elektrické energie, abyste věděli, zda u vašeho stávajícího dodavatele zbytečně nepřeplácíte.
Investice která se vyplatí
Další důležitou položkou, která může úzce souviset se spotřebou energie, jsou náklady na teplo. V tomto směru je potřeba vhodně regulovat teplotu vytápění v jednotlivých místnostech. Může to znamenat vyměnit okna, aby řádně izolovaly, ale i zateplení místnosti. Opět je i zde na místě uvažovat nad srovnáním cen dodavatelů tepla, u vytápění plynem samozřejmě srovnávače cen plynu. V zimě nevětrejte ventilačkou, ale pořádně otevřete na kratší dobu celé okno.
Jak probíhá změna dodavatele energie?
Prostudujte si vaši stávající smlouvu. Výpověď smlouvy, kterou máte na dobu určitou, bývá spojena se sankcemi.
Najděte si potenciálního nového dodavatele energie. Využijte k tomu náš srovnávač, který vám dá srovnání hned několika nabídek do několika vteřin. Zadejte do něj vaše aktuální údaje o spotřebě z faktury.
Sjednejte si s novým dodavatelem smlouvu a podepište ji.
Zajistěte výpověď u stávajícího dodavatele energie. Obvykle to zařídí ale váš nový dodavatel.
Energii budete čerpat dále bez jakéhokoliv přerušení dodávek.
Tip! Více informací o změně dodavatele elektřiny najdete v článku na našem blogu.
Jak začít šetřit na spotřebě
Sprcha místo vany
Další možností, jak začít šetřit, je začít sami u sebe. První zvyk, který může ušetřit peníze je šetření s vodou. Místo koupele se zkuste sprchovat. Ve sprše pak zkuste trávit jen minimum času. Dlouhým sprchováním se můžete opět dostat na vyšší spotřebu vody.
Myčka místo ručního mytí nádobí
Šetřit se dá i při mytí nádobí. Vzpomeňte si, jak se myje nádobí na chatách, nebo jak to probíhalo u babiček. Možností je i koupě myčky. Hledejte ale myčku s nízkou spotřebou vody i energie.
Úsporný režim domácnosti
Možnou úsporu hledejte i ve výměně žárovek. Místo klasických zkuste LED žárovky. Pomoci může i vypojení spotřebičů ze zásuvky. Pokud je necháte vypnuté ve stand-by režimu, pořád nějakou energii spotřebovávají. I zde se tedy schovává jistá úspora. Nebojte se ani vaše stávající spotřebiče obměnit za novější. Obvykle se vyrábějí v úspornějších variantách.
Úspory hledejte i na novém domě!
Nakonec je možné zvážit i úspory na domě. Nemusíte budovat vysloveně pasivní dům. Zásadní je v tomto směru udržení tepla v domě, tedy zajistit co nejmenší tepelné ztráty pomocí ideální tepelné izolace. Problém to bývá u starších domů. Je potřeba u takových staveb zajistit kontrolu a případně výměnu oken, dveří, ale i celé izolace.
Zateplení je možné řešit zvenku, ale také zevnitř. Obojí může mít své nevýhody. Venkovní znamená další výdaje za výstavbu lešení, vnitřní zase znamená nárok na prostor a nekomfort v době prací.
Ze dne na den si na vlastní bydlení neušetříte, ale postupnými kroky už bude situace rozhodně světlejší. Stačí si vytyčit jasný cíl a pustit se do něj. Stejně tak si můžete z výplaty odkládat bokem určitou část, o které budete vědět, že je jen na nové bydlení.
Ještě by vás mohly zajímat... naše další články na téma bydlení.
* Překlenovací úvěr, hypotéka nebo půjčka?
* Alternativní bydlení: Troufnete si i vy na život bez nábytku?
* Výhody a nevýhody podkrovních bytů + tipy, jak je zútulnit