porovnej24 logo
test

Jak zjistím bonus povinného ručení?

11. 6. 2020 | Aktualizováno: 21. 6. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

O tom, že můžete mít levnější povinné ručení za beznehodovost, už asi víte. Jaká pravidla se k tomuto cenovému zvýhodnění vztahují? Mnozí lidé jsou bezradní nad kolonkou s bonusem. Poradíme vám, jak formulář správně vyplnit a pokud si kladete otázku: "Jak zjistím bonus povinného ručení?" po přečtení následujících řádku budete mít i v tomto jasno.

Jezdíte zodpovědně a o autonehodách slýcháte maximálně z televizních zpráv? V tom případě se můžete dočkat zajímavé slevy na povinném ručení. Pojišťovny si totiž opatrných klientů cení a rády je odměňují. Pokud tedy patříte mezi řidiče, kteří ještě nikdy nebourali, nebo jen minimálně, zjistěte, jak z vaší výhodné situace vytěžit co nejvíc. Zde si totiž zodpovíme nejen dotaz: "Jak zjistím bonus povinného ručení?"

Jak zjistím bonus povinného ručení?

Co to vlastně bonus je? Jedná se o číslo, které je vyjádřeno počtem měsíců, po které jste platili povinné ručení, ale neměli jste žádnou autonehodu. Toto číslo můžete zjistit dvěma způsoby:

1.) Spočítejte si bonus ručně

Pokud máte skvělou pamět a víte, že povinné ručení platíte například přesně devět let a za tu dobu jste neměli ani jedinou nehodu, jednoduše zadáte číslo 108 (9 let x 12 měsíců).

2.) Necháte si bonus automaticky vypočítat

Tato varianta je mnohem využívanější, protože ne každý si pamatuje, kolik měsíců přesně jezdí nebo jak dlouhá doba uběhla od jeho poslední autonehody. Naštěstí pro tenhle případ existuje databáze České kanceláře pojistitelů, kde je váš bonus zaznamenán. K této databázi nemají přístup běžní uživatelé, ale jen pojišťovny a cenové srovnávače jako je např. Porovnej24.cz. Pokud tedy do našeho cenového srovnání zadáte své údaje, my vám váš bonus zjistíme! Stačí projít třemi jednoduchými kroky:

  • Klikněte na porovnání cen povinného ručení

  • Vyplňte formulář s vašimi údaji

  • Na druhé stránce vám formulář nabídne možnost zjištění bonusu. Po zadání vašeho křestního jména a rodného čísla vám výši vašeho bonusu zobrazíme.


Povinné ručení

Chraňte svůj vůz před nečekanými výdaji

Tip! Jaký máte bonus u povinného ručení snadno zjistíte už pár kliky online.

Bonus u jednotlivých pojišťoven

Způsob výpočtu bonusu se u jednotlivých pojišťoven liší. Většinou je vyjádřen procentní slevou za každých 12 měsíců bez nehody. V přehledné tabulce ukazujeme příklad tří tuzemských pojišťoven a jejich pravidel na výpočet bonusu.

PojišťovnaSleva za rok bez nehodyMaximální výše slevy

Allianz

5 %

50 %

Axa

10 % první čtyři roky, 5 % další 4 roky

67 %

Kooperativa

5 %

50 %

V našem online srovnání jsme porovnali, jaký vliv může mít vyježděný bonus na cenu povinného ručení. Ilustrovali jsme si to na příkladu Škody Octavie.

Výše bonusuCena

0 měsíců

3246 Kč (pojišťovna Slavia)

4262 Kč (Direct)

5424 Kč (ČPP)

18 měsíců

3084 Kč (pojišťovna Slavia)

3750 Kč (Direct)

5104 Kč (ČPP)

50 měsíců

2597 Kč (Slavia)

2774 Kč (Direct)

3620 Kč (ČPP)

Bonus povinného ručení po nehodě

Ne každému se poštěstí jezdit celý život bez nehod. Co když jste už někdy bourali - znamená to, že o bonus přijdete? Ne tak docela. Za každou nehodu vám pojišťovna odečte určitý počet měsíců, většinou v rozsahu 24 až 36 měsíců (tento počet má každá pojišťovna stanovený jinak).

Tudíž pokud jste jezdili například 9 let a za tu dobu jste měli jednu autonehodu, od vašeho počtu měsíců (108) se vám odečte 24 až 36 měsíců.

Výše bonusu a malusu

A teď trochu čísel. Jaké slevy na pojistném se můžete dočkat? Rovněž si nastíníme situaci, jak se odrazí výše malusu na výši vašeho pojistného, když budete bourat příliš.

Bonus

Sleva na pojistném v případě, že řidič jezdí bez nehod.

Minimální výše bonusu: 5 %

Maximální výše bonusu: 50 - 60 %

Malus

Cenová přirážka za to, když má řidič vyšší nehodovost.

Maximální výše malusu: 150 % (v případě velmi časté nehodovosti tudíž může pojišťovna řidiči navýšit pojistné až o 150 %, tedy 2,5 krát více, než je běžná výše pojistného)

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.