porovnej24 logo
test

Kdy chodí mateřská? A další důležité finanční informace pro maminky.

27. 4. 2021 | Aktualizováno: 30. 7. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Peněžitý příspěvek v mateřství neboli mateřská je dávka, která nahrazuje příjem, jež se vyplácí v souvislosti s těhotenstvím, mateřstvím a péči o novorozence. Pokud si žena neplatí nemocenské pojištění, nemá na mateřský nárok a ihned po narození dítěte dostává rodičovský příspěvek. Máte na příspěvek v mateřství nárok a zajímá vás, kdy mateřská chodí?

V následujících řádcích vás seznámíme nejen s tím, kdy mateřská chodí, ale nastíníme vám také, jak se vypočítává nejen u nás v České republice, ale také v dalších pěti evropských státech. Dozvíte se, jak je to s mateřskou dovolenou při studiu i během podnikání a jestli si můžete během mateřské přivydělávat. Čtěte dále a zjistíte všechny důležité informace, které jste chtěli o mateřské vědět.

kalendář

Kdy chodí mateřská?

Maminky často zajímá, kdy chodí mateřská a kdy tedy mohou počítat s tím, že budou mít peníze na účtu. Peněžitý příspěvek v mateřství je vyplácený zpětně, tedy za předchozí měsíc. Pokud vám tedy například vznikne nárok na mateřskou v červnu, měly by vám peníze dorazit na účet nejpozději do konce července. V případě opakovaných dávek, jako je mateřská nebo nemocenská dávka, chodí peníze v jeden pravidelný výplatní termín v průběhu měsíce.

výpočet mateřské

Jak se počítá výše mateřské

V České republice se mateřská pobírá 28 týdnů, případně 37 týdnů v případě, že žena porodila dvě a více dětí. Mateřská se vyplácí od prvního dne nástupu na mateřskou dovolenou, tedy 6 až 8 týdnů před plánovaným porodem. Výše mateřské je závislá na výši příjmů, pro rok 2021 je stanovena jako 70 % z vyměřovacího základu, který zjistíte z hrubého příjmu za posledních 12 měsíců, jež vydělíte počtem kalendářních dnů v daném období. Maximální výše mateřské je 34 620 Kč.

Pro příklad uvádíme následující tabulku v případě, že by se mateřská pobírala 196 dnů:

Průměrný hrubý měsíční příjemDenní mateřskáMěsíční mateřskáCelková mateřská

20 000 Kč

461 Kč

13 830 Kč

90 356 Kč

30 000 Kč

691 Kč

20 730 Kč

135 436 Kč

40 000 Kč

884 Kč

26 520 Kč

173 264 Kč

mateřská dovolená

Jaká je výše mateřské v jiných evropských zemích?

Mateřská dovolená na Slovensku

Podobné podmínky pro čerpání mateřské jako u nás, mají i na Slovensku. Mateřská začíná 6 týdnů před porodem a končí 28 týdnů po porodu a vypočítává se jako 75 % z vyměřovacího základu.

Mateřská dovolená v Německu

Co se týče Německa, mateřská začíná 6 týdnů před porodem a končí už 8 týdnů po porodu. Výše se odvíjí od posledních 13 platů. Maminky od státu dostávají maximálně 13 EUR a zbytek doplácí zaměstnavatel.

Mateřská dovolená v Rakousku

V Rakousku začíná mateřská 8 týdnů před porodem a končí 8 týdnů po porodu. Maminkám náleží 100 % vyměřovacího základu odvíjejícího se od posledních 3 platů.

Mateřská dovolená v Polsku

Také v Polsku maminkám náleží 100 % vyměřovacího základu a mateřská dovolená trvá 20 až 37 týdnů podle počtu dětí.

Mateřská dovolená ve Švédsku

Podívejme se ještě do jedné ze severských zemí, tedy do Švédska. Ve Švédsku mohou maminky čerpat mateřskou až do 8 let věku dítěte a na délce mateřské závisí výše příspěvku, která je po 56 týdnů 80 % z vyměřovacího základu.

studium při mateřské

Mateřská dovolená při studiu

Pro nárok na mateřskou je důležitá účast na nemocenském pojištění nejméně 270 kalendářních dnů za poslední dva roky. V případě, že nastávající maminka při studiu pracovala a odváděla nemocenské pojištění, nebude mít problém s nárokem na mateřskou. Pokud studium úspěšně dokončila a začala ihned pracovat, vztahuje se na ni výjimka a studium může být bráno jako doba, kdy je odváděná nemocenská.

mateřská dovolená

Mateřská dovolená a OSVČ

Pokud je maminka OSVČ pro vznik nároku na mateřskou je potřeba, aby si platila nemocenské pojištění alespoň po dobu 270 dní v průběhu dvou let před nástupem na mateřskou, z toho nejméně 180 dní v posledním měsíci.

Přivýdělek během mateřské dovolené

Mnoho maminek se zajímá o to, zda si mohou na mateřské dovolené přivydělat. Obecně je možné říci, že není nijak a ničím zakázané, aby si zaměstnankyně na mateřské dovolené přivydělávala, musí však splnit několik podmínek. Přivýdělek musí být vykonáván u stejného zaměstnavatele, u kterého je čerpaná mateřská a přivýdělek musí být založený na odlišném pracovněprávním vztahu a nesmí se jednat o stejný druh práce jako v původním pracovním poměru. Jiné podmínky však platí pro OSVČ, které během pobírání poplatku nesmí osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost.

Kdy mi končí mateřská dovolená

Mateřská dovolená končí po 28 týdnech (37 týdnech v případě více dětí). Po mateřské dovolené následuje rodičovská dovolená. O rodičovský příspěvek je nutné požádat nejlépe před koncem mateřské dovolené.

Nyní už víte, že mateřská chodí v následujícím měsíci, po kterém vzniká nárok na tento příspěvek. Mateřská dovolená v ČR trvá 27 týdnů a činí 70 % denního vyměřovacího základu. Pro vznik nároku na mateřskou je důležitá účast na nemocenském pojištění a po skončení mateřské dovolené následuje rodičovská dovolená.

Tip!

Mohlo by vás ještě zajímat.... Pokud čekáte nový přírůstek do rodiny, anebo hledáte jen pár rad, tyto články si určitě přečtěte.

* Co by mělo umět 1 – 12 měsíční miminko?
* Na kolik vás vyjde potomek první rok svého života?
* Co byste měli mít doma, než přijde dítě na svět?

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.