porovnej24 logo
test

Kdy je nejlepší prodat auto?

31. 7. 2021 | Aktualizováno: 2. 8. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Podle zkušeností a názoru autowebů ztrácí nově koupený automobil už při odjezdu z autosalonu 15 % své ceny. Automobil se v tomto ohledu nedá brát jako investice. Hodnota automobilu se v čase postupně snižuje, kdy je tedy nejlepší auto prodat?

Jako investici si auto pořizuje jen málo lidí. Investice by znamenala, že od prostředků vložených do auta očekáváme pozdější zisk. Mohlo by být nejlepší auto prodat, dokud je prakticky ještě nové?

Velmi záleží na tom, proč si auto pořizujeme. Pro někoho jde jen o prostředek pro přepravu z jednoho místa na druhé, převoz nákupu, dětí, nebo prostředek na výlety po okolí. Jindy jde o ukázání vlastního názoru a sociálního postavení, ve výjimečných případech pak vysloveně o sběratelské kousky.

Tip

Pokud vás zajímají různé investiční příležitosti, stačí do našeho srovnávače zadat, kolik chcete investovat a na jak dlouho. Obratem se vám zobrazí porovnání možností. Zkuste to:

1.) Je nejlepší auto prodat před koncem záruky?

Pokud chcete mít v garáži zaparkované vždy co nejnovější auto podle moderních bezpečnostních standardů s novými asistenty, bývá nejlepší auto prodat před koncem jeho záruky. V takovém případě vám jde nejspíš o vaši bezpečnost a image. Při prodeji se nemusíte bát, že by se vaše staré auto neprodalo, protože je svým způsobem stále nové. Zájemců bude určitě dostatek.

Doporučuje se zahájit prodej, když autu ještě několik měsíců záruky zbývá. Jiní doporučují, že stačí 3 měsíce před koncem záruky.

Dejte si pozor!

U některých vozidel bývá záruka až na 7 let. V takovém případě konec záruky fakticky znamená vyšší riziko poruch. Výrobci mají materiály poměrně dobře otestované a ví, jak dlouho vydrží která část při běžném používání v kondici.

2.) 10 let, nebo 200 000 kilometrů

U kvalitních automobilů by neměl být problém, aby byly schopny najezdit 200 000 kilometrů a bez zásadních investic vydržet alespoň 10 let. Může se stát, že bude nutná výměna čepů, možná tlumičů, ale velké investice by neměly být potřeba. Prostě s vámi celou tuto dobu vydrží v dobré kondici. Nezapomínejte, že bez ohledu na množství najetých kilometrů, nebo na četnost používání auta, musíte mít sjednané povinné ručení.

Tip

Srovnání jednotlivých pojišťoven ušetří průměrný řidič na povinném ručení 2100 Kč ročně. I vy si můžete jednoduše zjistit, jak si stojí nabídky jednotlivých pojišťoven. Stačí zadat pár údajů zde:

Podobně magická je i hranice 100 000 kilometrů. V bazarech obvykle funguje pravidlo, že pokud má automobil celkově najeto přes tuto hranici, jeho cena se snižuje. Pokud tedy uvažujete o prodej, zvolte ještě stav před těmito zlomovými kilometry. V takovém případě bude nejlepší auto prodávat třeba při 95 tisících kilometrech.

3.) Koupit lehce ojeté auto a ve slušném stavu prodat

Najít si vhodné ojeté auto nemusí také být lehké. Poměrně často se takto u nás auta kupují a slouží novému majiteli další 3-5 let, kdy je opět prodá, a kupuje si další ojeté auto. Jakou strategii před koupí a prodejem ojetého auta zvolit?

  • Zjistěte si o daném typu automobilu co nejvíce informací, zkušenosti majitelů můžete najít na internetu, ve fórech, na auto webech.

  • Stav tachometru si ověřte - můžete zkusit např. Cebia.

  • Veďte si informace o všech opravách, chtějte je i po majiteli kupovaného ojetého automobilu. Budete-li automobil prodávat a jste schopni novému majiteli dodat takovou dokumentaci, bude vědět, že se potkal se solidním prodávajícím i s člověkem, kterému auto nebylo lhostejné.

  • Nízká cena by neměla být vždy jen známkou výhodné koupě. Někdy může jít o skrytí případných vad. Jako prodejce vady přiznejte rovnou a přizpůsobte tomu cenu.

  • Zjistěte si, zda automobil nepatří do kategorie často poruchových.

4.) Auto až na doježdění

Pokud se ukázalo, že s autem nemáte zásadní problémy, vyhovuje vám, nemáte potřebu měnit ho na nejnovější model, nechte si ho na doježdění. Uvádí se, že pokud plánované opravy dosáhnou poloviny hodnoty auta, je lepší ho prodat a podívat se po jiném. Pokud máte jediný automobil, na který spoléháte, bude v tuto chvíli nejspíš nejlepší auto prodat. I když je to váš mazlík, neměl by vám přinášet starosti, ale spíše by měl být k užitku.

I neustálé opravování drobností může být známkou, že je čas výměny. Oprava čudlíků, hadiček, okýnek či zrcátek nemusí být finančně náročná, ale počítejte do toho i váš čas, který výměnám věnujete. Nezlehčujte ani pohled na začínající korozi nebo vyšší spotřebu oleje.

Nezapomínejte, že pokud prodáváte automobil jako fyzická osoba, má kupující automaticky ze zákona záruku 6 měsíců na skryté vady. U profesionálního prodejce má záruku 2 roky. Prokázat, že se na voze tyto vady vyskytovaly už v době prodeje, musí kupující. Bývá nejlepší auto předat na posouzení servisnímu technikovi a nechat si vypracovat zprávu.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.