Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?
Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.
Jste jedním z mnoha Čechů, pro které jsou Dušičky nedílnou součástí podzimu? Nedokážete si ani představit listopad bez zapálené svíčky na hřbitově? Tak to jste na správné adrese. V tomto článku se dozvíte, kdy jsou Dušičky u nás i v jiných zemích. Řekneme vám něco o zvycích, které k tomuto období patří a přidáme zajímavé nápady a tipy na to, čím dekorovat doma i venku. Připomeneme si také některé zapomenuté zvyky a pověry, které jsou svázané právě s obdobím Dušiček.
Jak a kdy se slaví Dušičky u nás?
Každý rok v tuto dobu vyrazí na české hřbitovy statisíce lidí, aby uctili památku svých zesnulých, zapálili svíčku na hrobě nebo umístili smuteční dekorace. Letos připadá Památka zesnulých na 2. listopadu. O den dříve má své místo v kalendáři svátek Všech Svatých a poslední den v říjnu pak Halloween. Přehledně se na všechny termíny můžete podívat v našem kalendáři podzimních svátků:
Datum | Svátek |
---|---|
31. října | Halloween |
1. listopadu | Svátek Všech Svatých |
2. listopadu | Dušičky |
Zapomenuté zvyky a pověry spojené s Dušičkami
V domácnostech se přes noc nechávalo jídlo pro mrtvé nebo se pokrmy vhazovaly do ohně.
Lidé uklízeli ostré předměty z obavy, že by se mohly duše zemřelých pořezat.
Říkalo se, že déšť o Dušičkách jsou slzy zemřelých, oplakávajících své hříchy.
Domy se v noci hodně vytápěly, aby bylo duším teplo.
Kdy jsou Dušičky v jiných zemích a jak probíhají?
Svátky podobné našim Dušičkám mají i jinde na světě. Kdy jsou Dušičky slaveny v ostatních státech? To máme společné s velkou částí z nich, slaví se nejčastěji na přelomu října a listopadu. U našich sousedů oslavy probíhají v podstatě stejně jako u nás. Polský i slovenský hřbitov září v tuto dobu svíčkami stejně jako ten český.
Snad nejznámější je svátek El Día de los Muertos v Mexiku. Součástí těchto oslav jsou hostiny, průvody i večírky. Zajímavou podívanou je také čínský svátek Qingming. Ten se jako jeden z mála podobných svátků slaví v dubnu. Při této příležitosti se tančí i zpívá a stejně jako v Mexiku lidé připravují pokrmy pro duše zemřelých.
Co jsou vhodné dekorace na Dušičky?
Záleží hodně na tom, zda vyrábíte dekoraci do interiéru nebo exteriéru. Nejlepší jsou samozřejmě přírodní materiály. Dýně, které se stále více používají k dekorování v tomto období, jsou skvělé venku i uvnitř. Pokud máte rádi minimalismus, věncem na dveřích ze sušených plodů, mechu, listí nebo jehličí nikdy nic nezkazíte. To stejné platí i pro zdobení hrobu. Vždyť na podzim máme k dispozici nepřeberné množství přírodních surovin, tak proč je nevyužít?
Všechny podobné oslavy spojené s těmi, kteří už s námi nemohou být, sjednocuje jedna a ta samá myšlenka. Lidé mají potřebu se sejít a zavzpomínat na své blízké, kteří už nejsou mezi živými. Proto je naprosto pochopitelné, že se už po staletí Dušičky těší tak velké oblibě.