porovnej24 logo

Na kolik peněz vás vyjde péče o seniora? Kolik stojí domov důchodců a další výdaje?

3. 11. 2022 | Aktualizováno: 7. 11. 2022
|
Délka čtení: 13 min.

Nebývá snadné dívat se, jak se vašim rodičům či prarodičům zhoršuje zdraví a jsou stále více odkázáni na pomoc druhých. Jak v takovém případě postupovat, jak jim zajistit dostatečnou péči, případně domov důchodců, a kolik vás to všechno bude stát?

Takový moment člověka většinou zastihne nepřipraveného. Je zvyklý vídat své rodiče či prarodiče v plné síle, a najednou nastanou situace, se kterými si senior už neumí poradit. Má problémy s chůzí, nebo začne zapomínat natolik, že není schopný samostatného života. Mohou se připojit i různá onemocnění, např. Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, potíže s hladinou cukru či tlakem. Jaké máte v takovém případě možnosti?

domov důchodců

Domov důchodců je často první volbou

První možností, která vás zřejmě napadne, je umístit seniora do speciálního domova, kde se o něj postarají 24 hodin denně. Výhodou je neustálý dohled nad vaším rodinným členem, tudíž si můžete být jisti, že senior dostane třikrát denně najíst a bude o něj postaráno. Rovněž to může být vhodným řešením pro osamělého seniora, který může v domově navázat přátelství s ostatními klienty a necítit se sám. Nevýhodou je dlouhá čekací doba – někde může být delší než jeden rok.

Jak postupovat při hledání?

Při hledání domova si položte otázku, zda babička či dědeček trpí tělesnými, nebo mentálními problémy. Pro klienty, kteří mají běžné zdravotní problémy spojené se stářím (například potíže při chůzi nebo problémy se srdcem), jsou k dispozici domovy seniorů. Pokud má člověk stařeckou demenci nebo Alzheimerovu nemoc, poskytne mu pomoc domov se zvláštním režimem. Klienta s mentálními problémy totiž do běžného domova nevezmou – k tomu právě slouží domovy se zvláštním režimem. Když do internetového vyhledávače zadáte výraz „domov důchodců“ nebo „domov pro seniory,“ najde vám to spoustu těchto zařízení ve vašem okolí.

Tip!

Počítejte s tím, že... v domovech bývá většinou dlouhá čekací doba. Šanci na přijetí zvýšíte tím, že podáte přihlášku do více těchto zařízení. Různé domovy seniorů najdete na této stránce, spravované Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Kolik stojí domov důchodců?

Cena za stravu a ubytování se řídí zákonem o sociálních službách. Za bydlení a jídlo si může domov důchodců účtovat maximálně 455 Kč denně. Od roku 2023 se zvažuje částka 495 Kč. Klientovi rovněž musí zbýt 15 % z jeho příjmu jako kapesné. Domov si však může účtovat peníze navíc za nadstandardní péči.

Cena za pobyt v domově záleží na několika parametrech. Jsou jimi lokalita, typ pokoje (jednolůžkový vs. dvoulůžkový), stupeň závislosti klienta a typ zařízení (zda je spravované městem či obcí, nebo se jedná o soukromé zařízení).

  • Soukromá zařízení jsou dražší, za pobyt můžete měsíčně zaplatit i přes 20.000 Kč.

  • Státní domovy jsou levnější variantou. Cena za měsíc se většinou pohybuje mezi 10.000 Kč až 14.000 Kč.

Mnohá zařízení nabízí několik cenových variant podle typu pokoje a stravy. Takto se například v roce 2022 pohybují ceny v domově seniorů Burešov Zlín.

Základní činnostiCena

Celodenní ubytování

250 Kč

Celodenní strava

205 Kč

Z toho náklady na suroviny

122 Kč

Z toho náklady na režii

83 Kč

Celkem za měsíc

13.841 Kč

Jak vybrat vhodný domov?

Kromě finanční otázky vás zřejmě bude zajímat, jak vybrat domov tak, aby se v něm váš rodinný příslušník cítil co nejlépe. Než podáte přihlášku do některého zařízení, najděte si na internetu zkušenosti lidí s tímto domovem. Důležité je také vzít vašeho člena rodiny na prohlídku do daného domova, aby si mohl toto zařízení projít a zjistit, zda mu to tam vyhovuje. Při prohlídce si všímejte různých důležitých detailů, jako je přístup personálu ke klientům, zda mají senioři nějaký kulturní program, a zda je v areálu domova nějaké místo k trávení volného času — zahrada, terasa, televizní místnost, knihovna.

péče o seniora

Terénní služba pro samostatnější seniory

Pokud senior nepotřebuje celodenní asistenci a navíc má v místě svého bydliště sociální vazby, díky kterým se necítí osamělý, není důvod jej zatím dávat do domova důchodců. V takovém případě může pomoci terénní služba. Sociální pracovnice bude za seniorem docházet na několik hodin týdně a pomáhat mu s běžnými činnostmi jako je:

  • pomoc s přípravou pokrmů

  • pomoc s osobní hygienou

  • nákupy

  • různé pochůzky

Cena této služby se obvykle pohybuje mezi 100 až 150 Kč za hodinu.

Osobní péče vykonávaná členem rodiny

O svého rodiče či prarodiče se samozřejmě můžete starat i sami. V takovém případě vás stát podpoří formou příspěvku na péči. Příspěvek náleží osobě, která potřebuje pomoc. V tabulce uvádíme jeho výši podle toho, jak moc je senior závislý na péči druhých.

Stupeň závislostiVýše měsíčního příspěvku

1. stupeň (lehká závislost)

880 Kč

2. stupeň (středně těžká závislost)

4.400 Kč

3. stupeň (těžká závislost)

12.800 Kč

4. stupeň (úplná závislost)

19.200 Kč

Jak vidíte, státní příspěvek není příliš štědrý a pro rodinný rozpočet může taková situace znamenat citelnou ránu. Péče o seniora svépomocí je tedy vhodná jen pro ty lidi, kteří můžou pracovat z domova a tím pádem být seniorovi nablízku po celý den.

spolubydlení seniorů

Spolubydlení seniorů, aby nebyli sami

Zajímavou alternativou může být spolubydlení důchodců. Hodí se hlavně pro ty seniory, kteří zatím nemají vážnější zdravotní problémy, ale zároveň nechtějí žít sami. V Brně například existuje unikátní projekt, založený na sdílení bytu několika seniory.

Projekt pro seniory v Brně

Město Brno pronajalo v Zámečnické ulici velké prostory, ve kterých mohou žít senioři a sdílet bydlení. Nájemné je vyjde levněji, než kdyby bydleli v samostatném bytě. Každý má svůj vlastní pokoj a sdílí společné prostory (společenskou místnost a kuchyň). Vyřeší se tím hned dva problémy - finanční situace seniorů i jejich sociální život. V těchto prostorech si důchodci mohou popovídat s ostatními obyvateli a navazovat přátelství.

Další možnosti

Zájem o tuto službu je velký a město Brno plánuje vybudování i dalších takových míst k bydlení. Je pro vás Brno příliš daleko? Pokud má váš dědeček či babička dobré přátele, kteří jsou v podobné situaci, můžou si společně pronajmout byt, díky čemuž budou mít levnější nájem, a navíc se vyhnou pocitu osamění.

Péče o seniory v budoucnu

Populace stárne a dá se očekávat, že v budoucnu nebude mít stát dostatek prostředků, aby seniory dostatečně zabezpečil prostřednictvím starobního důchodu. Je tudíž pravděpodobné, že velkou část svých výdajů budou muset lidé v budoucnu vyřešit prostřednictvím svých úspor.

Nikdy není příliš brzy začít myslet na penzi. Vhodným způsobem, jak se zabezpečit na stáří, je založit si penzijní spoření, životní pojištění nebo investovat jinak. Investice je vhodná i z důvodu, aby vaše peníze neztrácely kvůli inflaci na hodnotě.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.