porovnej24 logo
test

Kolik stojí pohřeb a jednotlivé položky s ním spojené?

13. 4. 2022 | Aktualizováno: 11. 12. 2023
|
Délka čtení: 11 min.

Ve chvíli, kdy vám někdo blízký zemře, musíte nejen zařídit pohřeb, ale obejít také několik úřadů a institucí. Samotné zařízení pohřbu je nejen psychicky, ale i finančně náročnou záležitostí. Kolik stojí pohřeb?

Úmrtí blízkého člověka je pro pozůstalé pochopitelně emočně vypjatou situací, i přes náročné období je však třeba zařídit několik důležitých věcí. V tomto článku zjistíte, jaké úřady a instituce je třeba kontaktovat a najdete také odpověď na otázku, kolik stojí pohřeb. Zjistíte, za jakých podmínek máte právo na takzvané pohřebné, co má největší vliv na výslednou cenu pohřbu a jaké jsou ceny jednotlivých položek, které jsou spojeny s pohřbem.

hřbitov

Co udělat po smrti blízkého člověka?

Pokud vám zemře někdo blízký doma, je třeba kontaktovat lékaře, aby k vám domů dojel a konstatoval úmrtí. Zavolat můžete buďto praktického lékaře zesnulého, nebo záchrannou službu. Lékař vystaví ohledací list, který zašle na matriku. Lékař od vás bude potřebovat občanský průkaz zemřelého, kartičku pojištěnce, rodný a oddací list a lékařské zprávy a výsledky vyšetření.

Následně kontaktujte vámi zvolenou pohřební službu, kterou je možné kontaktovat i v noci. Pracovníci pohřební služby zajistí odvoz těla. V případě, že váš blízký zemře ve zdravotnickém zařízení, pohřební službu kontaktuje personál. Vy však máte právo si pro pohřeb následně zvolit jinou pohřební službu.

Stručný postup:

  • kontaktovat lékaře

  • lékaři předat všechny doklady

  • lékař vystaví ohledací list

  • ohledací list odeslat na matriku

  • kontaktovat pohřební službu

Lékaři předáme:

  • kartičku pojištěnce

  • občanský průkaz

  • rodný list

  • oddací list

  • lékařské zprávy

  • výsledky vyšetření

pohřeb

Co zařídit na úřadech?

Po úmrtí blízkého člověka musíte na matrice obecního úřadu nahlásit úmrtí člena rodiny, případně to za vás může po domluvě udělat pohřební ústav. Matrika po vás bude požadovat občanský průkaz a kopii rodného a oddacího listu zesnulého a poté vystaví úmrtní list. Ve chvíli, kdy obdržíte z matriky úmrtní list, můžete zařizovat veškeré změny a žádosti, například převod smlouvy o odběru plynu, elektřiny a převod smlouvy o dodávce vody. Převod majetku se provádí až po skončení dědického řízení.

pohřeb

Kolik stojí pohřeb?

Cena pohřbu se odvíjí od toho, zda se rozhodnete pro pohřeb se zpopelněním, nebo pro pohřeb s uložením do hrobu nebo hrobky. Nejlevnější variantou pohřbu je pohřeb se zpopelněním, jehož cena může být i nižší než 20 000 Kč, pohřeb s obřadem a s uložením do hrobu může přijít i na desítky tisíc korun.

Velký vliv na výslednou cenu má výběr pohřební služby a cenu ovlivňuje také region, ve kterém zařizujete pohřeb, a také vzdálenost převozu a doba uložení zesnulého, výběr rakve, výběr květinové výzdoby a úprava zesnulého a jeho uložení do rakve.

rakev

Nejlevnější a nejdražší typ rozloučení s blízkou osobou

Jak už jsme nastínili výše, nejlevnější možnou variantou, jak pohřeb zařídit, je zpopelnění bez obřadu, v tomto případě se může částka pohybovat pod 20 000 Kč, i s obřadem se však může částka pohybovat okolo 15 000 Kč, některé pohřební služby totiž nabízejí ekonomické formy obřadního rozloučení, při kterém se používá látková květinová výzdoba, jež se používá opakovaně.

Nejdražším typem pohřbu je pohřeb do země, který vyžaduje dražší a kvalitnější rakev, jejíž cena se může v případě luxusních rakví pohybovat i okolo 90 000 Kč. Pohřeb do země je navíc spojený i s nezanedbatelnými částkami za výkop hrobu, pronájem hrobového místa, náhrobkem a podobně.

Cena pohřbu

Cena pohřbu a jednotlivých položek

Cena pohřbu se tedy do značné míry odvíjí od toho, zda se rozhodnete pro pohřeb s obřadem, nebo bez něj a zda se bude jednat o kremaci, či o pohřeb do země. Připravili jsme si pro vás přehlednou tabulku, díky které získáte lepší představu o tom, kolik stojí pohřeb. Vzhledem k vysokým cenám pohřbů některé pohřební služby umožňují pohřeb na splátky nebo nabízejí půjčku na pohřeb.

PoložkaCena

Smuteční rozloučení a uložení do hrobu

Cca 25 000 až 60 000 Kč

Smuteční rozloučení a kremace

Cca 15 000 až 40 000 Kč

Smuteční rozloučení bez kremace

Cca 14 000 až 22 000 Kč

Cena rakve

3 000 až 90 000 Kč

Květinová výzdoba

1 000 až 6 000 Kč

Úprava zesnulého

1 000 až 2 000 Kč

Urna

1 500 až 4 000 Kč

Zpopelnění v krematoriu

Zákonem daná pevná cena 3 800 Kč

Náhrobek

30 000 až 90 000 Kč

Pronájem hrobového místa

Cca 700 Kč za rok

Pronájem urnového hrobu

Cca 350 Kč za rok

Výkop hrobu

Cca 13 000 Kč

hřbitov

Kdo má nárok na pohřebné?

Na pohřebné má nárok jednak osoba, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti a jednak osoba, která vypravila pohřeb rodiči nezaopatřeného dítěte, a sice za podmínky, že měla zemřelá osoba ke dni úmrtí trvalý pobyt na území ČR. Výše pohřebného činí 5 000 Kč a vyřizuje se na úřadech práce v místě bydliště žadatele.

Kolik stojí pohřeb? Obecně by se dalo říci, že se cena pohřbu pohybuje zhruba od 14 000 Kč až po několik desítek tisíc. Cenu nejvíce ovlivňuje to, zda se jedná o pohřeb s kremací, nebo pohřeb do země. Konkrétní požadavky na získání pohřebného včetně toho, co potřebujete předložit, kde se o příspěvek žádá a jaká je podoba žádosti, najdete v detailních informacích o příspěvku na pohřeb.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.