porovnej24 logo
test

Co je to Kontokorent a jaké výhody přináší?

24. 11. 2020 | Aktualizováno: 9. 12. 2020
|
Délka čtení: 9 min.

S pojmem “kontokorent” jste se už zajisté setkali. Asi tušíte, že se jedná o nějakou formu půjčky. Jak ale kontokorent funguje?

Pokud o úvěru uvažujete, zjistěte s námi, co je to kontokorent a jaké výhody kontokorent může mít. Nezapomněli jsme ani na srovnání kontokorentních účtů u České spořitelny, ČSOB a dalších bank. Podívejte se na přehled výhod a nevýhod, které přináší.

Co je to kontokorent?

Kontokorent představuje dodatečnou finanční rezervu k vašemu běžnému účtu. Jedná se tedy o doplněk k běžnému účtu, který si můžete sjednat, ale také nemusíte. Kromě výrazu kontokorent se můžete potkat také s pojmem “kontokorentní úvěr”.

Jak funguje kontokorent?

Se sjednaným kontokorentem můžete čerpat peníze z běžného účtu i v případě, že už na něm nemáte potřebné vlastní prostředky. Peníze z kontokorentu jsou kdykoliv k dispozici a zajistí vaše platby, kdyby vám třeba před výplatou nevycházely peníze.

V hledání odpovědi na otázku, co je to kontokorent, musí také zaznít, že se jedná o předem schválený debet, a tedy že na běžném účtu můžete jít do mínusu. Výhodou je, že do mínusu můžete jít na svém účtu opakovaně, a to až do výše bankou schválené částky. Při sjednávání kontokorentu se potkáte s výrazem “úvěrový limit”, tj. maximální částka, kterou může klient banky maximálně čerpat.

Obecně platí, že se rovná dvojnásobku až trojnásobku příjmu. Nabídky jednotlivých bank se ale výrazně liší. Zatímco Česká spořitelna nabízí kontokorent od 1 000 Kč do 100 000 Kč, Fio začíná až částkou 5 000 Kč, ale horní limit je 3 000 000 Kč.

Jaké má kontokorent výhody?

Jeho hlavní výhodou je rychlost, s jakou můžete penězi disponovat. Kontokorentní limit je již předschválený a vy tak dále operujete s prostředky z kontokorentu jako s klasickými penězi. Pro podnikatele se jedná o nespornou výhodu při krátkodobém výpadku provozní hotovosti.

Pokud jste na účtu v plusu, nebude vás schválení a vedení kontokorentu u většiny bank po celou dobu nic stát. Ve chvíli, kdy kontokorent využijete, počítejte s tím, že se poplatky už objeví. Především se ale předem seznamte s úrokovými sazbami, které se při čerpání kontokorentního úvěru účtují (obvykle je najdete v části co je to kontokorent). Klidně mohou dosahovat až 20 %. Stačí i jeden den a poplatkům se nevyhnete. A nejde o zanedbatelné položky.

Vybrané banky a jejich poplatky související s kontokorentem:

BankaProduktÚroková sazba (p.a.)Poplatky vztahující se k úvěru

Fio banka

Tarif 1 (pro dlouhodobější čerpání)

8,3 %

4 % z úvěrového rámce (min. 100 Kč)

Fio banka

Tarif 2 (občasné čerpání)

14,3 %

1 % z úvěrového rámce (min. 100 Kč)

Fio banka

Tarif 3 (pro výjimečné čerpání)

18,9 %

zdarma

Česká spořitelna

Kontokorent

18,9 %

25 Kč měsíčně u Základního účtu, jinak je v ceně sporožirového účtu

Kontokorent

18,9 %

zdarma

Kontokorent

19,99 %

zdarma

Kontokorent

16,9 %

1 % z vyčerpané částky ke konci měsíce

Kontokorent

21,9 %

zdarma

Vypůjčené finanční prostředky musíte bance ve sjednaném termínu splatit. Nečekají vás ale žádné pravidelné měsíční splátky. Kontokorent se splácí automaticky tím, že vám na účet přijdou peníze. Fakticky tak je možné fungovat i několik měsíců v mínusu a stále platit povinné platby např. za energie. Kontokorent je možné využívat opakovaně, a to až do sjednaného limitu. Jednou za 12 měsíců však máte povinnost být na svém účtu v plusu a tím kontokorent splatit.

Při nedodržení lhůty ke splacení kontokorentního úvěru vás čeká ještě za kontokorent úrok z prodlení.

Jak si založit kontokorent?

Před schválením kontokorentu vás bude čekat ale prověřování vašich příjmů a úvěrové historie. Je potřeba zajistit, abyste měli pravidelný měsíční příjem, neměli pohledávky vůči státu, nesmíte mít ani negativní záznam v bankovních registrech.

Kontokorent je produkt nabízený k účtu, je tedy možné využívat ho až po založení účtu u dané banky. Je také možné ihned zřídit kontokorent při založení účtu? Ano, pokud klient chce zřídit kontokorent, prochází schvalovacím procesem přímo v bance a bude mít bezprostředně po založení běžného účtu přístup i ke kontokorentu jako např. u UniCredit Bank. Ale i u dalších bank je to běžná praxe.

U většiny bank stačí na pobočku přinést vyplněný a zaměstnavatelem potvrzený formulář o potvrzení příjmu (formulář bývá na stránkách vybrané banky v části co je to kontokorent). I studenti, kteří žádají o kontokorent při založení účtu, budou mít svou žádost ihned schválenou. Stačí předložit potvrzení o prezenčním studiu a občanský průkaz. Např. u Fio je tato možnost pro studenty druhého a vyššího ročníku vysoké školy, kontokorent je 10 000 Kč.

Tip!

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.