porovnej24 logo
test

Mobilní domy k trvalému bydlení překvapí cenou a pohodlím

16. 4. 2020 | Aktualizováno: 18. 12. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Co si budeme nalhávat — klasickému bydlení v cihlových budovách se nic nevyrovná. Ovšem ne každý má peníze na to, aby si mohl dopřát klasický dům. Mnozí se v takovém případě nechtějí smířit s bydlením v panelákovém bytě, a proto zvolí mobilní domy k trvalému bydlení. Jak se v nich žije?Co si budeme nalhávat — klasickému bydlení v cihlových budovách se nic nevyrovná. Ovšem ne každý má peníze na to, aby si mohl dopřát klasický dům. Mnozí se v takovém případě nechtějí smířit s bydlením v panelákovém bytě, a proto zvolí mobilní domy k trvalému bydlení. Jak se v nich žije?

Možná ve vás mobilní domy vyvolají představu stísněných příbytků, ve kterých když si člověk natáhne nohy, už je v druhé místnosti. Toto alternativní bydlení však lze navrhnout ve velmi prostorné variantě, a pokud se moderně vybaví, může nabídnout vysokou míru pohodlí.

Mobilní domy k trvalému bydlení od 200 000 Kč

Prvním důvodem, proč lidé tento styl bydlení volí, je jeho nízká cena. Vždyť kdo by nechtěl dům za cenu automobilu? Prošli jsme stránky firem, zabývajících se výstavbou těchto příbytků, a zjistili, na kolik vyjdou mobilní domy různých velikostí:

11 x 3,7 m (dispozice 3 + kk)

269 000 Kč

13,3 x 3,7 m (dispozice 3 + kk)

521 000 Kč

72 m² (dispozice 4 +kk)

1 302 000 Kč

6 m² (dispozice 5 + kk)

1 552 000 Kč

Ovšem k ceně je ještě nutné připočítat náklady na napojení do inženýrských sítí, nebo ve složitějším případě jejich vybudování. Je zřejmé, že do domu budete potřebovat zavést vodu a elektřinu a zajistit kanalizaci. Proto se vyplatí zakoupit pouze takový pozemek, který je těmito sítěmi vybaven - zavedení inženýrských sítí vás totiž může vyjít na statisíce.

Hypotéka

Nejlepší hypotéka pro vás na míru

Tip! Spočítejte si na kolik by vás vyšla hypotéka na mobilní dům. Nezávisle porovnáváme nabídky 11 bank.

Pokud pozemek inženýrské sítě má, pak se jedná pouze o napojení na tyto zdroje vody a elektřiny. Za napojení na vodu zaplatíte přibližně 15 000 - 25 000 Kč, přičemž elekrické napojení pořídíte za cenu 15 000 - 30 000 Kč. Vybudovat kanalizaci vás bude stát zhruba 15 000 - 50 000 Kč.

Tudíž k ceně domu připočtěte minimálně 45 000 Kč. Není to sice zanedbatelná částka, ale i přesto pořízení mobilního domu stále vychází levněji, než nákup běžného obydlí.

Typy domů

Mobilní domy k trvalému bydlení lze rozdělit na dva typy - mobilheimy a domy, spojené se zemí. První typ má kola či podstavec, tudíž není přímo na zemi a má pod sebou mezeru. Druhý typ stavby je dům, který je se zemí spojen základovými patkami či pásy. Přestože mnoho prodejců doporučuje k běžnému bydlení oba typy staveb, u první skupiny je většinou potřeba provést důkladnější izolaci, protože v zimních měsících v něm může být poněkud chladno. Mobilheimy jsou totiž typické pro jižní oblasti USA, kde je teplo po celý rok. Nejsou vybaveny pro chladné středoevropské zimy, proto je většinou nutné je opatřit dvojitými skly a zateplením obvodových zdí.

Hypotéka na mobilní dům

Přestože se jedná o méně běžný způsob bydlení, je možné jej financovat běžným hypotečním úvěrem. Ovšem protože se nejedná o běžný typ nemovitosti, je nutné ručit jinou nemovitostí, než je samotný mobilní dům. Využít lze například dům či byt rodičů. Pokud žadatel nemá takovou nemovitost k dispozici, anebo banka s financováním mobilního domu má problémy, může žadatel využít tzv. americkou hypotéku (úvěr, v rámci kterého je možné půjčit si vyšší částky peněz bez nutnosti uvádět účel půjčky). Nebo se zde nabízí i možnost spotřebitelského úvěru, který ovšem může mít vyšší úrok, než hypotéka.

Hypotéka

Nejlepší hypotéka pro vás na míru

Tip: Ať už uvažujete o financování mobilního domu, či klasického bydlení, srovnáním cen úvěrů můžete ušetřit desetitisíce korun!

Mobilní domy a povolení úřadů

Mnoho firem, prodávající mobilní domy, láká zákazníky na možnost vlastního bydlení bez stavebního povolení. Ovšem není pravda, že se plně obejdete bez jakékoliv návštěvy stavebního úřadu. Mobilní a modulové domy nespadají do kategorie staveb (stavby jsou ty, jejichž vybudování se realizuje přímo na pozemku, zatímco mobilní domy jsou na pozemek dovezeny již hotové, tudíž se jedná o stavební výrobek). Tento typ budov podléhá jiným pravidlům. Nevzniká zde povinnost kolaudace a evidence na katastrálním úřadu. Ovšem na stavebním úřadu si musíte vyřídit územní souhlas. Pokud by navíc byl mobilní dům blíž než 2 metry od hranice parcely, je třeba si vyřídit i souhlas majitelů sousedících pozemků.

Sdílet článek

Související články

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Jak na výpočet hypotéky? Maximální částka, kolik můžu dostat, výše úroku, podmínky pro zaměstnance a OSVČ

    Chcete vlastní bydlení a je vám přitom jasné, že se bez hypotéky neobejdete. Vyzkoušejte si výpočet hypotéky v klidu doma a ujasněte si základní pojmy ještě dříve, než se vydáte do banky žádat o úvěr.

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    22. května 2023|Porovnej24
    Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky? Co celý proces urychlí?

    O sjednání hypotéky podle posledních průzkumů aktuálně uvažuje 13 % Čechů. Chcete si vyřídit hypotéku i vy a být tak zase o krok blíž vysněnému bydlení? Pak vás možná zajímá odpověď na otázku, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky.

  • test
    31. ledna 2023|Porovnej24
    Hypotéka pro OSVČ s paušálem – vše, co potřebujete vědět!

    Jakmile vstoupila v platnost paušální daň, byla pro mnohé podnikatele velkým lákadlem. Přinesla totiž výrazné zjednodušení administrace. Zádrhel ale nastal při jednáních o úvěrech a půjčkách. Je tedy hypotéka pro OSVČ s paušálem reálná? A na co se máte připravit?

  • test
    19. ledna 2023|Porovnej24
    Hypotéka pro mladé: Je výhodnější půjčit si od státu nebo banky?

    Věděli jste, že má v České republice hypotéku zhruba jeden milion Čechů? Podle nejnovějších průzkumů zájem o hypotéky ani přes vysoké úrokové sazby a rekordní ceny nemovitostí neklesá. O sjednání hypotéky uvažuje 13 % lidí, často se jedná o lidi pod 36, případně pod 40 let, kterých se týká hypotéka pro mladé.

  • test
    27. prosince 2022|Porovnej24
    Jaké topení do starého domu?

    Zajímá vás, jak vyřešit topení ve starší stavbě? Podívejte se na naše tipy a zjistěte, jaké topení do starého domu bude nejideálnějším.

  • test
    20. prosince 2022|Porovnej24
    Levné bydlení: Jak ho v dnešní době sehnat?

    Kroutíte hlavou nad astronomickými cenami domů a bytů a nedokážete pochopit, jak někdo může prodávat či pronajímat obyčejný byt za cenu luxusního paláce? Najít levné bydlení není v dnešní době snadné, ale rozhodně ne nemožné. Poradíme, jak sehnat levnou nemovitost, nebo cenově přijatelný nájem.

  • test
    11. listopadu 2022|Porovnej24
    Hypotéka na 40 let: Jaké výhody přináší? Které banky ji nabízí?

    Existují dva typy lidí. Ti, kteří chtějí mít hypotéku co nejdřív z krku a zvolí krátkou dobu splácení a vysoké měsíční splátky. Hypotéku tudíž splatí dříve, ale za cenu pořádně sešněrovaného rozpočtu, ve kterém mnohdy není ani na nákup nového automobilu nebo dovolenou v cizině. A pak jsou tu ti, kteří se nechtějí po finanční stránce stresovat a raději splácejí déle, zato v nižších měsíčních splátkách. Pro takové může být zajímavá hypotéka na 40 let.

  • test
    15. září 2022|Porovnej24
    Rozvod a hypotéka: Jak vyřešit vyvázání z hypotéky po rozchodu?

    Málokdo vstupuje do manželství či vztahu s obavou, že partnerství jednou skončí. Když vztah ztroskotá, pár to zasáhne nejen po emocionální, ale i finanční stránce. Zvláště pokud mají společný úvěr na bydlení. Jak se dá po peněžní stránce zvládnout rozvod a hypotéka?

  • test
    09. září 2022|Porovnej24
    Úvěr na fotovoltaiku: Která banka poskytne ten nejlepší?

    Domácí fotovoltanická elektrárna může pomoci řešit svízelnou situaci s rostoucími cenami energií. Otázkou je, jak ji bezpečně financovat. Jaký zvolit úvěr na fotovoltaiku? Bude lepší hypotéka nebo klasický spotřební úvěr? A je rozdíl mezi bankami? Pojďme hledat odpovědi.