porovnej24 logo
test

Nedoplatek za elektřinu: Vyznáte se ve vyúčtování?

30. 8. 2022 | Aktualizováno: 30. 8. 2022
|
Délka čtení: 11 min.

Vykouklo na vás ze schránky vyúčtování elektřiny? Nedočkavě jste rozřízli obálku, podívali se na fakturu v příjemném očekávání hezkého přeplatku a nestačíte se divit. Na faktuře vidíte horentní sumu, kterou je potřeba doplatit. Co dělat, když vám přijde nedoplatek za elektřinu a kdy můžete podat reklamaci?

Faktura za energie dokáže nemile překvapit kohokoliv z nás. Divíte se, kde se ten ohromný nedoplatek za elektřinu vzal a za co vlastně platíte? Projděte si jednotlivé položky vyúčtování a naučte se chápat jejich význam.

Vyznáte se ve svém vyúčtování za elektřinu?

Na první straně faktury za vyúčtování elektřiny bývá uvedeno:

  • kontaktní údaje na dodavatele a odběratele

  • vaše zákaznické číslo – to potřebujete při komunikaci s poskytovatelem elektřiny

  • variabilní symbol

  • daně a finanční vyrovnání

  • výše záloh na další období a jejich četnost

Na další stránce najdete přehled zaplacených záloh a další informace. Nakonec se dostanete k detailům vyúčtování. Zde jsou rozepsané jednotlivé části, ze kterých se pak sestaví celá částka.

Regulované platby za dopravu elektřiny obsahují:

  • poplatky za jistič na měsíc

  • poplatky za distribuci elektřiny za každou spotřebovanou megawatthodinu

  • platbu za systémové služby, poplatek na podporu výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů, cenu za činnost zúčtování Operátora trhu (za každou spotřebovanou megawatthodinu)

Neregulované platby (za silovou elektřinu) obsahují:

  • poplatek dodavateli (měsíční)

  • platba za dodávky elektřiny (konkrétní spotřeba)

Poznámka: K výsledné ceně elektřiny musíte připočíst ještě DPH (21 %) a daň z elektřiny (28,30 korun bez DPH za každou spotřebovanou megawatthodinu ve vysokém i nízkém tarifu).

Zdá se vám, že je ve vyúčtování chyba? Můžete ho reklamovat!

elektřinou je to stejné jako u jiného zboží nebo služeb. Můžete si vybrat, od koho budete elektřinu odebírat a máte i právo se ohradit proti nesrovnalostem – reklamovat fakturu za elektřinu.

Nejdříve si překontrolujte vyúčtování za elektřinu

Ale ještě, než naštvaně zvednete telefon a budete volat na zákaznickou linku, že ten nedoplatek za elektřinu rozhodně není váš, si pořádně prohlédněte své vyúčtování a zkuste najít chybu.

Zkontrolujte elektroměr

Za velký nedoplatek za elektřinu může být odpovědné i porouchaný elektroměr či špatně provedený odečet. Porovnejte historii své spotřeby, zda vám neúměrně nenarostla, aniž byste si pořídili nějaký nový a energeticky náročný spotřebič.

Velmi často vznikají chyby ve chvíli, kdy byl odečet proveden tzv. odhadem. Zajděte proto k měřidlu a zjistěte jeho aktuální stav. Pokud je nižší než na faktuře, pořiďte fotografii měřidla a použijte jako důkaz při reklamaci.

Měřidlo (elektroměr) se může také protáčet, tedy načítat kilowatthodiny, aniž by mělo. To zjistíte jednoduchým testem. Večer si opište hodnoty na měřidle a vypněte všechny spotřebiče. Pokud přesto kilowatthodiny naskočí, pravděpodobně se elektroměr protáčí.

Elektřina

Ušetřete za elektřinu až 9 157 Kč

Tip! Hledáte způsob, jak ušetřit platit méně za elektřinu? Porovnejte si ceny a najděte si levnějšího dodavatele:

Jak reklamovat vyúčtování elektřiny?

  • Reklamaci provádějte vždy písemně. Tak máte důkaz, že jste vyúčtování opravdu reklamovali.

  • Na vyřízení reklamace má energetická společnost 15 dnů ode dne doručení.

  • Vyrovnat rozdíl v platbách způsobený nesprávným vyúčtováním nebo měřením musí dodavatel do 30 kalendářních dnů ode dne doručení, je-li reklamace uznána jako oprávněná.

  • Pokud by se stalo, že dodavatel nedodrží zákonnou lhůtu, obraťte se na Energetický regulační úřad.

  • Ve své reklamaci uveďte identifikační údaje (jméno, adresa, zákaznické číslo, kód EAN).

  • Při reklamaci měřidla uveďte číslo elektroměru, připište jeho stav a přidejte fotografie.

  • Nezapomeňte uvést veškeré důvody pro reklamaci, argumenty a důkazy.

Nedoplatek za elektřinu v nájemním vztahu

Někdy může vzniknout problém mezi nájemcem a pronajímatelem. Ten by vám měl dát vyúčtování služeb včas. Víte, do kdy musíte zaplatit nedoplatky nebo dostat zpátky přeplatek a jak vysoké pokuty hrozí nájemci i pronajímateli ve chvíli, kdy poruší své povinnosti?

Elektřina je napsaná na nájemce

Elektřinu může mít nájemce psanou přímo na své jméno, a pak tyto starosti odpadají, protože vyúčtování chodí rovnou jemu a on sám musí řešit případné nedoplatky nebo přeplatky.

Elektřina je napsaná na pronajímatele

Ne vždy je možné, aby elektřina v bytě nebo domě byla napsaná na nájemce. Někdy si zase pronajímatel nepřeje, aby měl elektřinu napsanou na své jméno nájemce. Pak tyto situace řeší on.

Vyúčtování plateb musí pronajímatel předat nájemníkovi maximálně čtyři měsíce po konci zúčtovacího období. Pravidlo se nemění ani v případě, že nájem ukončíte dřív. Na zaplacení nedoplatku máte čtyři měsíce ode dne doručení vyúčtování a taková lhůta platí i pro navrácení přeplatku od pronajímatele.

Pronajímatel nemusí odevzdat vyúčtování nájemci v případě, že se spolu dohodli písemně, že nájemné a částka za služby (včetně elektřiny) bude v jedné paušální platbě a už se nevyúčtovává.

Tip!

Tip! Zjistili jste, že máte doma starý spotřebič, který "žere" hodně energie? Pořiďte si nový, ekonomičtější přístroj. Za nákup přes cashback navíc dostanete část peněz zpět. Podívejte se na nejoblíbenější cashbackové programy v eshopech s elektrospotřebiči:

* Tipa.eu - až 10 % z nákupu zpět
* LightInTheBox.com - až 10 % z nákupu zpět

Co dělat, když nedostanete vyúčtování včas?

Když vám pronajímatel neposkytne vyúčtování včas, musíte se zákonného nároku domáhat u soudu. Jako nájemce máte také nárok na pokutu z prodlení. Její výši je možné sjednat v nájemní smlouvě, ale není nekonečná. Nesmí přesáhnout padesát korun za den prodlení.

Nesouhlasíte s vyúčtováním za energie?

V případě vašeho nesouhlasu s předloženým vyúčtováním máte možnost požádat písemně o nahlédnutí do podkladů pro vyúčtování. Pronajímatel vám musí předložit způsob rozúčtování služeb, stanovení výše záloh, provedení vyúčtování apod. Vy si můžete pořídit kopie všech podkladů.

Jestliže s čímkoli nesouhlasíte, musíte předložit pronajímateli své námitky nejpozději do třiceti dnů od doručení vyúčtování. Na vyřízení vašich námitek je opět lhůta třiceti dnů od jejich doručení. Nedojde-li k uspokojivé dohodě nebo k finančnímu vyrovnání, nezbývá nic jiného než opět soudní cesta.

Když jedna ze stran čeká na doplatek nebo přeplatek marně, má věřitel nárok na úrok z prodlení. Jeho výši upravuje nařízení vlády a úroková sazba ovlivňována repo sazbou České národní banky. K ní se ještě pak přičítá osm procentních bodů a je oficiálně vyhlašována ve věstníku ČNB. Úrok z prodlení se počítá hned první den po splatnosti doplatku nebo přeplatku.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    30. října 2023|Porovnej24
    Kdy odvzdušnit topení? Jak na to? Tipy a triky od odborníků

    Zimní měsíce se kvapem blíží. Obavy z přemrštěných cen za vytápění nebo nedostatku paliv se letos neozývají tak silně jako loni. Přesto můžete na energiích šetřit i letos. Proto se budeme věnovat tématu, kdy odvzdušnit topení.

  • test
    25. října 2023|Porovnej24
    Vyplatí se tepelné čerpadlo v porovnání s jinými způsoby vytápění?

    O tepelné čerpadlo je v posledních několika letech velký zájem. Možná za to mohou vysoké ceny za elektrickou energii, boj za ekologičtější nebo nezávislejší domácnost. Tepelné čerpadlo ale není žádná novinka. Na místě je otázka: vyplatí se tepelné čerpadlo?

  • test
    23. října 2023|Porovnej24
    Jak rychle usušit prádlo? Vyplatí se zapnout topení nebo ho dát do sušičky?

    Jak rychle usušit prádlo? Pomalu nastupuje období, kdy na sušení prádla nebudete moci počítat s pomocí slunce a jeho paprsků. Sluníčko navíc z oblečení vytahuje barvy. Na sušáku schne prádlo v zimě pořádně dlouho a mnohdy zatuchne.

  • test
    02. října 2023|Porovnej24
    Infrapanely: Revoluce ve vytápění nebo jen další trend? Zjistěte pravdu!

    Pokud se s infrapanelem někde na návštěvě setkáte poprvé, nejspíš si ho spletete s televizí. Infrapanely se vyrábí v různých barvách, designech i s různými vzory. Někdy tak přímo vypadají jako designový prvek v domácnosti nebo třeba zrcadlo.

  • test
    27. září 2023|Porovnej24
    Elektřina versus plyn: Které vytápění je finančně výhodnější?

    Chladné měsíce roku se blíží a s nimi se objevuje otázka na vytápění domácnosti. V současné době proměnlivých cen a dlouhodobě vysokou inflací je vytápění poměrně důležitou položkou domácího rozpočtu.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!