porovnej24 logo
test

Notářská úschova a její role při koupi vaší nemovitosti

8. 2. 2022 | Aktualizováno: 4. 3. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Pokud se zajímáte o koupi vlastního domu či bytu, možná vás napadla jedna otázka - jak to bude s placením? Při koupi nemovitosti je třeba složit velkou finanční částku, a vy chcete mít jistotu, že těch několik milionů korun zaplatíte až poté, co bude nemovitost přepsána na vás. Na tento problém nabízí řešení tzv. notářská úschova.

Prodávající i kupující se v průběhu koupě ocitají v poněkud zranitelné situaci. Buď musí kupující zaplatit kupní cenu ještě předtím, než je na něj přepsána nemovitost, nebo je prodávající nucen nemovitost přepsat ještě předtím, než obdrží peníze. Problémem je časová mezera, která vznikne při převodu peněz a zápisu do katastru nemovitostí. Řešením je notářská úschova, o které si řekneme více v následujících odstavcích.

Co je notářská úschova?

Většina lidí výše popsanou situaci řeší uložením peněz u třetí strany, kterou je většinou notář či advokát. Ten převezme finanční sumu do úschovy a vydá ji prodávajícímu až tehdy, jsou-li splněny všechny podmínky smlouvy. Dojde-li k porušení podmínek, částka bude vrácena zpět kupujícímu.

Protokol o notářské úschově peněz

Notář sepíše s oběma stranami Protokol o notářské úschově peněz. Protokol přesně stanovuje, jaké podmínky musí být splněny, aby mohly být peníze předány kupujícímu. Protokol o notářské úschově peněz musí obsahovat tyto náležitosti.

  • Údaje o notáři, prodávajícím a kupujícím a označení účtu, na který budou peníze složeny.

  • Údaj o výši peněžní částky a měnové jednotce.

  • Lhůtu pro připsání peněz na zvláštní účet a notářův zápis o tom, až budou peníze na účet připsány.

  • Podmínky pro vydání peněz z notářské úschovy.

  • Datum a místo sepsání protokolu.

  • Údaj o tom, že byla prokázána totožnost složitele.

  • Podpis složitele nebo jeho zástupce.

  • Podpis notáře a otisk jeho úředního razítka.

Modelová situace

Jak může stanovení podmínek vypadat v praxi? Dejme tomu, že pan Jan prodává byt panu Karlovi. Ve smlouvě se stanoví, že pan Karel musí složit kupní cenu do notářské úschovy, a pan Jan musí zařídit převod vlastnictví na pana Karla. Peníze panu Janovi notář vydá až v okamžiku, kdy předloží výpis z katastru nemovitostí, který dokazuje, že nyní je vlastníkem bytu pan Karel.

Notářská úschova - cena

Za tuto službu náleží notáři odměna. Výše odměny je pevně stanovena vyhláškou Ministerstva spravedlnosti 196/2001 Sb. Cena notářské úschovy se odvíjí podle částky, která je vložena do úschovy (tato částka se nazývá tarifní hodnota).

Výše částky vložené do úschovy Odměna notáři

Z prvních 100 000 Kč tarifní hodnoty

1,2 %

Z přebývající částky až do 500 000 Kč tarifní hodnoty

0, 6 %

Z přebývající částky až do 1 000 000 Kč tarifní hodnoty

0, 4 %

Z přebývající částky až do 10 000 000 Kč tarifní hodnoty

0, 2 %

Z přebývající částky až do 30 000 000 Kč tarifní hodnoty

0, 1 %

Je notářská úschova bezpečná?

Notářská činnost podléhá Zákonu České národní rady o notářích a jejich činnosti, ve kterém jsou ošetřena práva prodávajícího i kupujícího. Případné komplikace jsou řešeny hned několika bezpečnostními opatřeními.

  • Notář musí být pojištěný pro případ úpadku.

  • Pro každou hotovost je založen speciální účet, aby došlo k oddělení kupní ceny od majetku notáře.

  • V případě úmrtí notáře zajistí vyplacení peněz z úschovy jeho nově stanovený nástupce.

Tento způsob tudíž představuje bezpečnou variantu, kam peníze na určitý čas uložit.

Další způsoby úschovy

Kromě notářské úschovy je tu ještě například možnost uložení peněz u banky, nebo u realitní kanceláře. Nevýhodou však je, že ne všechny banky možnost úschovy nabízejí. Uložení peněz u realitní kanceláře je nejrizikovější variantou. Tyto peněžní prostředky totiž nejsou odděleny od majetku realitní kanceláře a může se na ně vztahovat exekuce nebo insolvence. V případě úpadku realitní kanceláře může klient o tyto peníze přijít.

Hypotéka

Nejlepší hypotéka pro vás na míru

Tip! Nákup nemovitosti je významným počinem, který ovlivní váš život na mnoho let dopředu. Nešlápněte vedle a zjistěte si dostatek informací nejen o záležitostech jakými je notářská úschova, ale i o samotném financování domu či bytu.

Vhodně zvolená hypotéka vám může ušetřit spoustu peněz a nervů. Porovnáním hypotečních úvěrů na naší stránce získáte nejen přehled o cenách, ale rovněž dostanete k ruce zkušeného hypotečního poradce, který vám pomůže zorientovat se na poli hypoték a zvýšit vaše šance na schválení úvěru.

Sdílet článek

Související články

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Jak na výpočet hypotéky? Maximální částka, kolik můžu dostat, výše úroku, podmínky pro zaměstnance a OSVČ

    Chcete vlastní bydlení a je vám přitom jasné, že se bez hypotéky neobejdete. Vyzkoušejte si výpočet hypotéky v klidu doma a ujasněte si základní pojmy ještě dříve, než se vydáte do banky žádat o úvěr.

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    22. května 2023|Porovnej24
    Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky? Co celý proces urychlí?

    O sjednání hypotéky podle posledních průzkumů aktuálně uvažuje 13 % Čechů. Chcete si vyřídit hypotéku i vy a být tak zase o krok blíž vysněnému bydlení? Pak vás možná zajímá odpověď na otázku, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky.

  • test
    31. ledna 2023|Porovnej24
    Hypotéka pro OSVČ s paušálem – vše, co potřebujete vědět!

    Jakmile vstoupila v platnost paušální daň, byla pro mnohé podnikatele velkým lákadlem. Přinesla totiž výrazné zjednodušení administrace. Zádrhel ale nastal při jednáních o úvěrech a půjčkách. Je tedy hypotéka pro OSVČ s paušálem reálná? A na co se máte připravit?

  • test
    19. ledna 2023|Porovnej24
    Hypotéka pro mladé: Je výhodnější půjčit si od státu nebo banky?

    Věděli jste, že má v České republice hypotéku zhruba jeden milion Čechů? Podle nejnovějších průzkumů zájem o hypotéky ani přes vysoké úrokové sazby a rekordní ceny nemovitostí neklesá. O sjednání hypotéky uvažuje 13 % lidí, často se jedná o lidi pod 36, případně pod 40 let, kterých se týká hypotéka pro mladé.

  • test
    27. prosince 2022|Porovnej24
    Jaké topení do starého domu?

    Zajímá vás, jak vyřešit topení ve starší stavbě? Podívejte se na naše tipy a zjistěte, jaké topení do starého domu bude nejideálnějším.

  • test
    20. prosince 2022|Porovnej24
    Levné bydlení: Jak ho v dnešní době sehnat?

    Kroutíte hlavou nad astronomickými cenami domů a bytů a nedokážete pochopit, jak někdo může prodávat či pronajímat obyčejný byt za cenu luxusního paláce? Najít levné bydlení není v dnešní době snadné, ale rozhodně ne nemožné. Poradíme, jak sehnat levnou nemovitost, nebo cenově přijatelný nájem.

  • test
    11. listopadu 2022|Porovnej24
    Hypotéka na 40 let: Jaké výhody přináší? Které banky ji nabízí?

    Existují dva typy lidí. Ti, kteří chtějí mít hypotéku co nejdřív z krku a zvolí krátkou dobu splácení a vysoké měsíční splátky. Hypotéku tudíž splatí dříve, ale za cenu pořádně sešněrovaného rozpočtu, ve kterém mnohdy není ani na nákup nového automobilu nebo dovolenou v cizině. A pak jsou tu ti, kteří se nechtějí po finanční stránce stresovat a raději splácejí déle, zato v nižších měsíčních splátkách. Pro takové může být zajímavá hypotéka na 40 let.

  • test
    15. září 2022|Porovnej24
    Rozvod a hypotéka: Jak vyřešit vyvázání z hypotéky po rozchodu?

    Málokdo vstupuje do manželství či vztahu s obavou, že partnerství jednou skončí. Když vztah ztroskotá, pár to zasáhne nejen po emocionální, ale i finanční stránce. Zvláště pokud mají společný úvěr na bydlení. Jak se dá po peněžní stránce zvládnout rozvod a hypotéka?

  • test
    09. září 2022|Porovnej24
    Úvěr na fotovoltaiku: Která banka poskytne ten nejlepší?

    Domácí fotovoltanická elektrárna může pomoci řešit svízelnou situaci s rostoucími cenami energií. Otázkou je, jak ji bezpečně financovat. Jaký zvolit úvěr na fotovoltaiku? Bude lepší hypotéka nebo klasický spotřební úvěr? A je rozdíl mezi bankami? Pojďme hledat odpovědi.