porovnej24 logo
test

Obmyšlená osoba, vinkulace a další pojistné pojmy - Vyznáte se v nich?

21. 9. 2021 | Aktualizováno: 23. 9. 2021
|
Délka čtení: 13 min.

Než se vrhnete do podepisování nějaké smlouvy, kterou vám před očima mává okravatovaný finanční poradce, měli byste znát aspoň základní pojistné pojmy. Například pojištěná a obmyšlená osoba není tentýž člověk...

Ať už je to obmyšlená osoba, vinkulace nebo třeba pojistné plnění. Připravili jsme pro vás přehled deseti nejzákladnějších a v pojišťovnictví nejčastěji využívaných pojmů. Které pojmy to jsou? Vyznáte se v nich? Otestujte si své znalosti a dejte nám vědět v komentářích pod článkem, jak jste dopadli.

1.) Čekací (karenční) doba

V čekací době neplyne pojišťovně povinnost poskytnout pojistné plnění. Na to získáte nárok až ve chvíli, kdy tato doba uplyne. Jednoduše řešeno, v čekací době nedostanete žádné peníze. Obvykle se stanovuje v případě pojištění hospitalizace nebo v souvislosti s pojištěním rizik spojených s nemocemi.

Karenční doba slouží pro zamezení pojistného podvodu (tzn. situaci, kdy by člověk dopředu věděl o tom, že pojistná událost nastane, a z toho důvodu si sjednal pojištění). Například u životního pojištění je karenční doba pro závažná onemocnění (rakovina, cévní příhoda, apod.) 6 měsíců. Je to z toho důvodu, aby si člověk, který začíná pociťovat zdravotní problémy, nesjednal za tímto účelem pojištění. Pojištění totiž funguje na principu nahodilosti (člověk se pojišťuje pro pojistné události, které mohou v budoucnu nastat, ne pro ty, které už nastaly).

2.) Indexace

Indexace pojištění (dynamizace) představuje zvýšení pojistné částky a běžného pojistného. Je to z důvodu, že ceny v průběhu času rostou a klient je pojištěn na určitou pojistnou částku (například 500 000 Kč). Za deset let však těchto 500 000 Kč nebude mít stejnou hodnotu, jako dnes, tzn. klient by si za ně koupil mnohem méně.

Řešením je tedy zvýšit pojistnou částku (například na 700 000 Kč), což se neobejde bez zvýšení pojistného (měsíční platby, kterou klient platí za pojištění). Pokud by nedocházelo k pravidelné úpravě, mohla by být pojistná ochrana snížená nebo by došlo ke skokovému nárůstu cen za pojištění.

Pojištění majetku

Zabezpečte svůj majetek s výhodným pojištěním

Tip! S indexací se setkáte u pojištění osob a majetku. Pokud se chcete podívat, na kolik by vás vyšlo pojištění vašeho domu nebo bytu právě teď, vyzkoušejte kalkulačku pojištění majetku:

3.) Obmyšlená osoba

Obmyšlená osoba je někdo, koho určí pojištěný, jako svého tzv. zástupce v případě, že by on zemřel. Jedná se tedy o člověka, kterému budou v případě smrti pojištěného vyplaceny peníze. Tato osoba tedy získá právo na pojistné plnění v případě smrti pojištěného nebo i za jiných okolností. Může to být někdo z rodiny, partner apod. Pokud není obmyšlená osoba určena, vzniká toto právo osobám určených zákonem.

Obmyšlená osoba nemusí být totožná s pojištěným a ani s pojistníkem. V praxi to znamená, že nemá uzavřenou žádnou smlouvu, není pojištěná a netýká se jí placení pojistného. Jméno dotyčné osoby uvede pojištěný ve smlouvě. Nejčastěji se tito lidé uvádí u životních pojistek.

4.) Odkupné

Pokud jste platili pojistné alespoň první rok nebo první dva roky, máte právo požádat o zrušení smlouvy s výplatou odkupného. Samotné odkupné tvoří částka, kterou klient při předčasném ukončení smlouvy dostane vyplacenou. S tímto termínem se setkáte u investičního životního pojištění.

Někdy se ještě můžete setkat s pojmem odbytné. Význam mají oba stejný, ale odbytné se používalo pro smlouvy uzavřené do 31.12.2004.

5.) Oprávněná osoba

Oprávněná osoba získává právo na pojistné plnění při vzniku pojistné události. Bývá to ta samá osoba, která platí pojistné. Zároveň je i pojistníkem, tedy tím, kdo uzavřel pojištění, podepsal smlouvu a řádně platí pojistné. S tímto výrazem se opět nejčastěji setkáváme u životního pojištění.

6.) Pojistitel

Kdo je pojistitel? Jednoduše subjekt, u kterého si sjednáváte pojištění, tedy pojišťovna. Tomuto subjektu platíte pojistné a máte k němu určité povinnosti, ke kterým jste se zavázali v pojistné smlouvě. Stejně tak ale musí pojistitel poskytnou pojistné plnění v případě, že dojde k pojistné události. Pamatujte na to, že na pojistné má pojišťovna nárok i během výpovědní lhůty.

Největší pojišťovny v ČR

Podle České asociace pojišťoven a posledního průzkumu jsou na základě celkového objemu předepsaného pojistného největšími pojišťovnami (od největší):

7.) Pojistné plnění

Pojistné plnění je ta částka, která někoho potěší a jiného zklame. Jsou to peníze, vyplácené jednorázově nebo postupně, které dostanete podle pojistné smlouvy od pojišťovny jako náhradu vzniklé škody. S pojistným plněním se setkáte jak u životního pojištění, tak u škodového nebo obnosového.

Pojištění majetku

Zabezpečte svůj majetek s výhodným pojištěním

Tip! Chcete se podívat na limity pojistných plnění u pojištění vozu od jednotlivých pojišťoven. Jednoduše je srovnáte zde:

8.) Výluky

Výluky nikoho příliš netěší. Jsou to totiž případy, kdy vám nemusí pojišťovna vyplatit peníze. Všechny výluky musí být uvedené v pojistných podmínkách pojistné smlouvy. Může to být například výluka na zdravotní stav před uzavřením pojištění (nemoci, se kterými se už léčíte), neposkytnutí vyčerpávajících informací, zanedbání povinnosti, apod.

9.) Vinkulace

Vinkulace pojištění slouží jako taková ochrana věřitele (obvykle banky). Jedná se o omezení možností nakládat s určitou věcí. S pojmem vinkulace se často setkáte v souvislosti s životním pojištěním a u pojištění nemovitosti. Hlavním jejím smyslem je zajistit bance řádné splacení závazku. U pojištění nemovitostí bývá vinkulace povinná, vinkulace životního pojištění už dnes patří spíše k ojedinělým zajišťovacím prostředkům. Často ji nahrazuje Zástavní smlouva k pohledávce.

10.) Zmrazení pojistné smlouvy

Zmrazení pojistné smlouvy nebo také redukce se často používá u kapitálového životního pojištění. Jedná se o zastavení plateb pojistného, ale současně nedochází k ukončení smlouvy. Ta platí až do konce sjednané doby.

Zákon rozeznává redukci pojistné částky a pojistné doby. Pojišťovna má právo na pojistné až do dne zmrazení pojistné částky. Pojistník může požádat o obnovu smlouvy do šesti měsíců od počátku redukce.

Některé pojišťovny umožňují zmrazení pojistné smlouvy i na vlastní žádost. Musí být ale splněny podmínky, které si stanovuje každá instituce sama.

Pojistných pojmů je samozřejmě celá hromada, ale ne všechny musíte nutné znát. Výše zmíněné vám ale rozhodně pomohou, se ve složitém světě pojištění a slov s tím spojených alespoň trošku vyznat.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    04. října 2023|Porovnej24
    Přepěťová ochrana do zásuvky: Jak chránit elektroniku v domácnosti?

    Domácnosti máme vybavené nejrůznějšími elektrickými zařízeními a v mnoha směrech na nich závisí náš každodenní komfort. Možná jste se dočetli, že přepěťová ochrana do zásuvky vaše zařízení ochrání před jeho zničením. V tomto článku si vysvětlíme, co to je, jak funguje a zda vaše zařízení skutečně zachrání.

  • test
    18. září 2023|Porovnej24
    Nájemní smlouva: 10 věcí, které byste měli vědět před podpisem!

    Nákup bytu se stává nedosažitelným. V jednu chvíli jsou to vysoké úrokové sazby, které vás odrazují od nákupu, ve chvíli druhou pak skokový růst cen nemovitostí. Řešením je nájem. Proto se dnes podíváme, co má obsahovat nájemní smlouva.

  • test
    11. září 2023|Porovnej24
    Pronájem zahrady: Skvělý způsob, jak být v přírodě, když bydlíte v bytě

    Pronájem zahrady: Bydlíte v bytě? Pořiďte si zelenou oázu, kam můžete kdykoliv uniknout. Zjistěte, jaké vám toto rozhodnutí přinese výhody. Poradíme vám jak si pronajmout zahradu v Praze a kde v Brně najdete zajímavé zahrádkářské kolonie.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    22. června 2023|Porovnej24
    Jak přežít tornádo? Co v takové situaci dělat? Zkušenosti a rady odborníků

    Velkolepost a hrůza skloubené do jediného okamžiku. Lovci tornád vám budou nadšeně líčit, jak je tornádo nádherný přírodní jev. Někteří jej cíleně vyhledávají, je to pro ně adrenalinová zábava. Proč je řeč o tornádu?

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.