porovnej24 logo
test

Jak ochránit auto proti kroupám?

1. 11. 2020 | Aktualizováno: 11. 11. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Co může být horší, než déšť tvrdých ledových kuliček, které nemilosrdně poškodí povrch vašeho vozidla? Veděli jste, že v našich zeměpisných šířkách padají kroupy při každé osmé až desáté bouřce? Této živelné pohromy se proto právem obává nemalé množství řidičů. Jak tedy ochránit auto proti kroupám?

Po krupobití sice auto pojízdné být nepřestane, ovšem vrátit jeho vzhled do původní podoby může stát desítky tisíc korun.

Co dělat, když zrovna řídíte a začnou padat kroupy?

Zajímá vás, jak postupovat, pokud vás krupobití zastihlo v momentě, kdy zrovna sedíte za volantem? Spoléhejte na ověřená doporučení:

  • Pokud nemáte možnost zajet pod nejbližší přístřešek, zastavte u závětrné strany nějaké vyšší budovy. Váš vůz to možná neochrání na 100 %, ale výrazně zmírní škody na povrchu vašeho auta.

  • Jestliže se nacházíte v otevřené krajině, natočte vás vůz proti směru krup. Vaše čelní sklo je ze silnějšího materiálu, tudíž má větší šanci kroupám odolat. Boční skla jsou mnohem křehčí.

  • Nedoporučuje se hledat útočiště pod stromem, protože kromě poničení karoserie kroupami si můžete vykoledovat i poškození v důsledku spadlé větve.

  • V žádném případě neopouštějte vůz. Pokud je to možné, lehněte si a obraťte se zády k oknům.

Plachta na auto proti kroupám a další možnosti ochrany vozu

Jak ochránit auto proti korupám, pokud o této pohromě víte dopředu z předpovědi počasí?

Nejspolehlivější ochranou proti kroupám je jednoznačně garáž. Ne každý však má tuto možnost, proto mnozí řidiči volí různá povrchová zabezpečení. Mezi ně patří i speciální plachta na auto proti kroupám, která je vybavena vyztuženou vrchní částí, aby vůz ochránila před povětrnostními podmínkami.

Tip!

Tip! Na trhu je tato pomůcka k dostání v cenové relaci přibližně kolem 2 tisíc korun. Nicméně si ji můžete pořídit i přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Cashback na plachtu proti kroupám teď najdete třeba na Autohotarek.cz.

O něco levnější variantou je potom síť proti kroupám, kterou můžete zavěsit nad vůz a vytvořit si tak provizorní garáž tak, jak vidíte na obrázku výše.

Pojištění proti živelným pohromám

Výše popsané metody, jak ochránit auto proti kroupám, nemusí být vždy efektivní. Ne vždy se lze o krupobití dozvědět z předpovědi počasí. A natahovat plachtu na auto pokaždé, když se od něj řidič vzdálí, také není vždy proveditelné.

Připojištění k havarijnímu pojištění

Pokud nechcete řešit natahování plachty proti kroupám na vůz, je vhodné zaměřit se na vhodné pojištění proti tomuto riziku. Ochranu proti finančním škodám způsobených živelnými pohromami nabídne vhodné havarijní pojištění.

Havarijní pojištění

Vyrazte na cesty bez starostí s havarijním pojištěním

Tip! Nejlevnější havarijní pojištění najdete v našem porovnávači. Do minuty v něm srovnáte nabídky 8 pojišťoven.

Připojištění k povinnému ručení

Připadají vám ceny havarijního pojištění příliš vysoké? Ne každému se chce platit havarijní pojištění, zvláště, pokud je majitelem staršího vozu. Levnější variantu představuje připojištění v rámci povinného ručení. Poskytne kvalitní pojistnou ochranu nejen pro případ živelných pohrom - tedy nejen krupobití, ale i povodně, požáru či spadlých předmětů (například větví) na vozidlo.

Jeho zahrnutí do poviného ručení přitom vyjde překvapivě levně. V našem cenovém srovnávači jsme zjistili, že připojištění proti živelným pohromám celkovou cenu pojistky prodraží jen o pár stokorun, většinou o 400 až 500 Kč, u některých pojišťoven dokonce i méně.

Povinné ručení

Chraňte svůj vůz před nečekanými výdaji

Tip! Pár kliky si spočítejte, na kolik by vás vyšlo připojištění proti živelným pohromám k povinnému ručení:

Kolik stojí opravy vozu po krupobití?

Částky za připojištění proti živelným pohromám jsou velmi zanedbatelné vzhledem k tomu, jak se může oprava automobilu po krupobití prodražit. Zde jsou orientační ceny jednotlivých oprav, které bývá třeba provést po zásahu vozu kroupami:

Výměna čelního skla

8000 - 10 000 Kč

Oprava jednoho důlku

500 - 700 Kč

Oprava kapoty a střechy s přibližně 50 důlky

5000 - 6000 Kč

 

Jak vybrat vhodné pojištění proti živlům?

V našem srovnávači si v horní nabídce zakliknete možnost Živel, načež se vám zobrazí nabídky pojištění i s jejich cenami a finančními limity, do kterých pojišťovna škodu proplatí vzniklé škody.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.