Jak ochránit auto proti kroupám?
Co může být horší, než déšť tvrdých ledových kuliček, které nemilosrdně poškodí povrch vašeho vozidla? Veděli jste, že v našich zeměpisných šířkách padají kroupy při každé osmé až desáté bouřce? Této živelné pohromy se proto právem obává nemalé množství řidičů. Jak tedy ochránit auto proti kroupám?
Po krupobití sice auto pojízdné být nepřestane, ovšem vrátit jeho vzhled do původní podoby může stát desítky tisíc korun.
Co dělat, když zrovna řídíte a začnou padat kroupy?
Zajímá vás, jak postupovat, pokud vás krupobití zastihlo v momentě, kdy zrovna sedíte za volantem? Spoléhejte na ověřená doporučení:
Pokud nemáte možnost zajet pod nejbližší přístřešek, zastavte u závětrné strany nějaké vyšší budovy. Váš vůz to možná neochrání na 100 %, ale výrazně zmírní škody na povrchu vašeho auta.
Jestliže se nacházíte v otevřené krajině, natočte vás vůz proti směru krup. Vaše čelní sklo je ze silnějšího materiálu, tudíž má větší šanci kroupám odolat. Boční skla jsou mnohem křehčí.
Nedoporučuje se hledat útočiště pod stromem, protože kromě poničení karoserie kroupami si můžete vykoledovat i poškození v důsledku spadlé větve.
V žádném případě neopouštějte vůz. Pokud je to možné, lehněte si a obraťte se zády k oknům.
Plachta na auto proti kroupám a další možnosti ochrany vozu
Jak ochránit auto proti korupám, pokud o této pohromě víte dopředu z předpovědi počasí?
Nejspolehlivější ochranou proti kroupám je jednoznačně garáž. Ne každý však má tuto možnost, proto mnozí řidiči volí různá povrchová zabezpečení. Mezi ně patří i speciální plachta na auto proti kroupám, která je vybavena vyztuženou vrchní částí, aby vůz ochránila před povětrnostními podmínkami.
Tip! Na trhu je tato pomůcka k dostání v cenové relaci přibližně kolem 2 tisíc korun. Nicméně si ji můžete pořídit i přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Cashback na plachtu proti kroupám teď najdete třeba na Autohotarek.cz.
O něco levnější variantou je potom síť proti kroupám, kterou můžete zavěsit nad vůz a vytvořit si tak provizorní garáž tak, jak vidíte na obrázku výše.
Pojištění proti živelným pohromám
Výše popsané metody, jak ochránit auto proti kroupám, nemusí být vždy efektivní. Ne vždy se lze o krupobití dozvědět z předpovědi počasí. A natahovat plachtu na auto pokaždé, když se od něj řidič vzdálí, také není vždy proveditelné.
Připojištění k havarijnímu pojištění
Pokud nechcete řešit natahování plachty proti kroupám na vůz, je vhodné zaměřit se na vhodné pojištění proti tomuto riziku. Ochranu proti finančním škodám způsobených živelnými pohromami nabídne vhodné havarijní pojištění.
Připojištění k povinnému ručení
Připadají vám ceny havarijního pojištění příliš vysoké? Ne každému se chce platit havarijní pojištění, zvláště, pokud je majitelem staršího vozu. Levnější variantu představuje připojištění v rámci povinného ručení. Poskytne kvalitní pojistnou ochranu nejen pro případ živelných pohrom - tedy nejen krupobití, ale i povodně, požáru či spadlých předmětů (například větví) na vozidlo.
Jeho zahrnutí do poviného ručení přitom vyjde překvapivě levně. V našem cenovém srovnávači jsme zjistili, že připojištění proti živelným pohromám celkovou cenu pojistky prodraží jen o pár stokorun, většinou o 400 až 500 Kč, u některých pojišťoven dokonce i méně.
Kolik stojí opravy vozu po krupobití?
Částky za připojištění proti živelným pohromám jsou velmi zanedbatelné vzhledem k tomu, jak se může oprava automobilu po krupobití prodražit. Zde jsou orientační ceny jednotlivých oprav, které bývá třeba provést po zásahu vozu kroupami:
Výměna čelního skla | 8000 - 10 000 Kč |
Oprava jednoho důlku | 500 - 700 Kč |
Oprava kapoty a střechy s přibližně 50 důlky | 5000 - 6000 Kč |
Jak vybrat vhodné pojištění proti živlům?
V našem srovnávači si v horní nabídce zakliknete možnost Živel, načež se vám zobrazí nabídky pojištění i s jejich cenami a finančními limity, do kterých pojišťovna škodu proplatí vzniklé škody.