porovnej24 logo
test

Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky? Co riskujete, když je neobujete?

14. 10. 2021 | Aktualizováno: 15. 10. 2021
|
Délka čtení: 9 min.

Chladné říjnové počasí vás možná donutilo vytáhnout šálu a rukavice, protože při cestě od domu k autu člověk promrzne raz dva. Co ale váš automobil a jeho zimní výbava? V tomto článku se zaměříme na povinné zimní pneumatiky a co vám hrozí, když na zimní obutí zapomenete.

Pokud si nejste jistí, od kdy jsou povinné zimní pneumatiky, určitě vás bude také zajímat, zda má jejich obutí vliv na povinné ručení a vyplácení pojistného plnění v případě nehody a jaká pravidla se vlastně na zimní pneumatiky vztahují.

Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky?

S příchodem prvních plískanic se v hlavách spousty řidičů vyrojí otázka: „Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky?“ Povinnost zimních pneumatik se vztahuje na období od 1. 11. do 31. 3.

Co říká zákon?

Podle §40a zákona 361/2000 Sb. musí řidiči použít zimní pneumatiky v případě, že:

  • Je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.

  • Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.

Kdy můžete použít letní pneumatiky v zimě?

Legislativa tudíž umožňuje jízdu na letních pneumatikách i v období od listopadu do března, pokud není silnice zasněžená, nebo namrzlá.

Je ale poněkud riskantní na toto spoléhat, protože počasí se může během krátké doby radikálně změnit. V případě, že přes noc silnice namrznou, budete nuceni vzdát se automobilového komfortu a jet autobusem, protože za takových podmínek s letními pneumatikami na silnici nesmíte.

Tip!

Věděli jste, že... si můžete zimní pneumatiky pořídit i přes cashback a dostat tak část peněz z nákupu zpět? Nevěříte? Podívejte se například na:

* PneuBoss.cz - až 5 % z nákupu zpět
* NejlevnejsiPneu.cz - 2 % z nákupu zpět
* Pneushop.cz - 3 % z nákupu zpět

Minimální hloubka dezénu zimní pneumatiky

Kromě výše zmíněného časového období si musíte ohlídat i stav vašich pneumatik. U nich tolik nerozhoduje stáří, ale míra opotřebení, tzn. hloubka dezénu. Ta by měla být u zimních pneumatik minimálně 4 milimetry.

Hloubka dezénu zimní pneumatiky jde zjistit pomocí speciální měrky, při návštěvě pneuservisu nebo díky indexu opotřebení, což je speciální značka (ryska), kterou jsou některé typy pneumatik vybaveny.

Jak rychle sjezdíte pneumatiky?

Co dělat v případě, že začíná zimní sezona a vy naměříte hloubku dezénu kolem 4 milimetrů? V takovém případě si raději pořiďte nové zimní pneumatiky, protože v průběhu zimy se pneumatika může rychle sjezdit.

V listopadu sice můžete mít krásných 4,2 milimetrů, ale zimní měsíce jim můžou dát pořádně zabrat a třeba v únoru vás může policista nachytat s pneumatikami, které mají dezén sježděný na pouhých 3,6 milimetrů.

Zimní zásada 4x4

Každopádně pro bezpečnou jízdu, by řidiči měli dodržovat zimní zásadu 4x4:

  • Pneumatiky na všechny 4 kola

  • Hloubka dezénu minimálně 4 mm

  • Pneumatiky maximálně 4 sezóny (pak už pneumatiky nemusí mít stejné vlastnosti, vlivem posypových materiálů a teplot)

  • Minimálně 4 měsíce v roce - což je zákonem již pevně dané

Letní pneumatiky v zimě a nebezpečí s nimi spojená

Pokuta za letní pneumatiky v zimě

Pokud se v období mezi 1. listopadem a 31. březnem rozhodnete vyjet na namrzlou nebo zasněženou silnici, může vás potkat pokuta až 2000 Kč. Kromě toho vám ale hrozí i další, mnohem závažnější rizika.

Vyšší riziko nehody s letními pneumatikami

Jedním z nich je ohrožení vaší bezpečnosti v autě a vyšší pravděpodobnost autonehody. Letní pneumatiky totiž mají delší brzdnou dráhu, tudíž je vyšší riziko, že se s nimi nevyhnete kolizi. Rovněž si nedokážou moc dobře poradit se sněhem a námrazou a podkluzují na nich.

V tabulce níže najdete, jaký vliv mají na brzdnou dráhu letní a zimní pneumatiky. Ilustrujeme zde situaci, kdy je venku teplota pod stupněm mrazu a automobil zdolává zasněžený povrch.

Typ pneumatikBrzdná dráha

Letní pneumatiky

36,5 m

Starší zimní pneumatiky

14,8 m

Nové zimní pneumatiky

13,1 m

Ze srovnání vidíme, že vliv na brzdnou dráhu má u pneumatik i jejich stáří. Nicméně rozdíl není tak velký, jako mezi zimními a letními pneumatikami.

Povinné ručení

Získejte nejlevnější povinné ručení již od 1 009 Kč

Tip! Ani v zimních měsících nezapomínejte na povinné ručení! To nejvýhodnější získáte porovnáním nabídek trhu. Vyzkoušejte si to zde:

Pojišťovna vám zaplatí méně peněz

V případě nehody na letních pneumatikách se můžete dočkat nižšího pojistného plnění od pojišťovny. Pokud se řidič vydá v zimě na vozovku v letních pneumatikách, porušuje tím předpis a pojišťovna může toto chování vyhodnotit jako jízdu v technicky nevyhovujícím vozidle.

Pokud bude příčinou autonehody právě špatný typ pneumatik (například vozidlo podklouzne na zledovatělé vozovce), pojišťovna vyplatí méně peněz, nebo nemusí plnit vůbec. Naopak pokud řidič používá v létě zimní pneumatiky, pojišťovna pojistné plnění krátit nemůže.

Co když se však stane, že řidič nabourá v období od 1. 11. do 31. 3., ale je zrovna teplý den, a na vozovce není po sněhu, ledu či námraze ani památky? I v případě, že by měl letní pneumatiky, pojišťovna nemá právo na krácení pojistného. Pokud nemrzne, nemusíte mít zimní pneumatiky, tudíž jste nic neporušili a není tedy důvod ke kráceni z důvodu použitích letních pneu.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.