Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky? Co riskujete, když je neobujete?
Chladné říjnové počasí vás možná donutilo vytáhnout šálu a rukavice, protože při cestě od domu k autu člověk promrzne raz dva. Co ale váš automobil a jeho zimní výbava? V tomto článku se zaměříme na povinné zimní pneumatiky a co vám hrozí, když na zimní obutí zapomenete.
Pokud si nejste jistí, od kdy jsou povinné zimní pneumatiky, určitě vás bude také zajímat, zda má jejich obutí vliv na povinné ručení a vyplácení pojistného plnění v případě nehody a jaká pravidla se vlastně na zimní pneumatiky vztahují.
Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky?
S příchodem prvních plískanic se v hlavách spousty řidičů vyrojí otázka: „Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky?“ Povinnost zimních pneumatik se vztahuje na období od 1. 11. do 31. 3.
Co říká zákon?
Podle §40a zákona 361/2000 Sb. musí řidiči použít zimní pneumatiky v případě, že:
Je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.
Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.
Kdy můžete použít letní pneumatiky v zimě?
Legislativa tudíž umožňuje jízdu na letních pneumatikách i v období od listopadu do března, pokud není silnice zasněžená, nebo namrzlá.
Je ale poněkud riskantní na toto spoléhat, protože počasí se může během krátké doby radikálně změnit. V případě, že přes noc silnice namrznou, budete nuceni vzdát se automobilového komfortu a jet autobusem, protože za takových podmínek s letními pneumatikami na silnici nesmíte.
Věděli jste, že... si můžete zimní pneumatiky pořídit i přes cashback a dostat tak část peněz z nákupu zpět? Nevěříte? Podívejte se například na:
* PneuBoss.cz - až 5 % z nákupu zpět
* NejlevnejsiPneu.cz - 2 % z nákupu zpět
* Pneushop.cz - 3 % z nákupu zpět
Minimální hloubka dezénu zimní pneumatiky
Kromě výše zmíněného časového období si musíte ohlídat i stav vašich pneumatik. U nich tolik nerozhoduje stáří, ale míra opotřebení, tzn. hloubka dezénu. Ta by měla být u zimních pneumatik minimálně 4 milimetry.
Hloubka dezénu zimní pneumatiky jde zjistit pomocí speciální měrky, při návštěvě pneuservisu nebo díky indexu opotřebení, což je speciální značka (ryska), kterou jsou některé typy pneumatik vybaveny.
Jak rychle sjezdíte pneumatiky?
Co dělat v případě, že začíná zimní sezona a vy naměříte hloubku dezénu kolem 4 milimetrů? V takovém případě si raději pořiďte nové zimní pneumatiky, protože v průběhu zimy se pneumatika může rychle sjezdit.
V listopadu sice můžete mít krásných 4,2 milimetrů, ale zimní měsíce jim můžou dát pořádně zabrat a třeba v únoru vás může policista nachytat s pneumatikami, které mají dezén sježděný na pouhých 3,6 milimetrů.
Zimní zásada 4x4
Každopádně pro bezpečnou jízdu, by řidiči měli dodržovat zimní zásadu 4x4:
Pneumatiky na všechny 4 kola
Hloubka dezénu minimálně 4 mm
Pneumatiky maximálně 4 sezóny (pak už pneumatiky nemusí mít stejné vlastnosti, vlivem posypových materiálů a teplot)
Minimálně 4 měsíce v roce - což je zákonem již pevně dané
Letní pneumatiky v zimě a nebezpečí s nimi spojená
Pokuta za letní pneumatiky v zimě
Pokud se v období mezi 1. listopadem a 31. březnem rozhodnete vyjet na namrzlou nebo zasněženou silnici, může vás potkat pokuta až 2000 Kč. Kromě toho vám ale hrozí i další, mnohem závažnější rizika.
Vyšší riziko nehody s letními pneumatikami
Jedním z nich je ohrožení vaší bezpečnosti v autě a vyšší pravděpodobnost autonehody. Letní pneumatiky totiž mají delší brzdnou dráhu, tudíž je vyšší riziko, že se s nimi nevyhnete kolizi. Rovněž si nedokážou moc dobře poradit se sněhem a námrazou a podkluzují na nich.
V tabulce níže najdete, jaký vliv mají na brzdnou dráhu letní a zimní pneumatiky. Ilustrujeme zde situaci, kdy je venku teplota pod stupněm mrazu a automobil zdolává zasněžený povrch.
Typ pneumatik | Brzdná dráha |
---|---|
Letní pneumatiky | 36,5 m |
Starší zimní pneumatiky | 14,8 m |
Nové zimní pneumatiky | 13,1 m |
Ze srovnání vidíme, že vliv na brzdnou dráhu má u pneumatik i jejich stáří. Nicméně rozdíl není tak velký, jako mezi zimními a letními pneumatikami.
Pojišťovna vám zaplatí méně peněz
V případě nehody na letních pneumatikách se můžete dočkat nižšího pojistného plnění od pojišťovny. Pokud se řidič vydá v zimě na vozovku v letních pneumatikách, porušuje tím předpis a pojišťovna může toto chování vyhodnotit jako jízdu v technicky nevyhovujícím vozidle.
Pokud bude příčinou autonehody právě špatný typ pneumatik (například vozidlo podklouzne na zledovatělé vozovce), pojišťovna vyplatí méně peněz, nebo nemusí plnit vůbec. Naopak pokud řidič používá v létě zimní pneumatiky, pojišťovna pojistné plnění krátit nemůže.
Co když se však stane, že řidič nabourá v období od 1. 11. do 31. 3., ale je zrovna teplý den, a na vozovce není po sněhu, ledu či námraze ani památky? I v případě, že by měl letní pneumatiky, pojišťovna nemá právo na krácení pojistného. Pokud nemrzne, nemusíte mít zimní pneumatiky, tudíž jste nic neporušili a není tedy důvod ke kráceni z důvodu použitích letních pneu.
Ještě by vás mohly zajímat... naše další články z auto-moto světa:
* Přeprava dětí v autě: 5 tipů, jak zvýšit jejich bezpečnost
* Co dělat, když auto neprojde emisemi?
* Přednost na kruhovém objezdu v ČR i zahraničí. Rozdíly vás překvapí!