porovnej24 logo
test

Pohovka, gauč nebo sedačka: Jak vybrat to správné posezení do obýváku?

9. 4. 2021 | Aktualizováno: 16. 1. 2023
|
Délka čtení: 8 min.

Základem obývacího pokoje je bez velkých debat sedací souprava. Je dominantou, místem odpočinku a pohody, a taky prostorem, kam nejčastěji vodíme návštěvu. Pohovka, gauč, sedačka, ale jak je vybrat?

Pro výběr sedací soupravy je důležité nejen aby zapadla do interiéru svým vzorem i barevně, ale i její velikost a dispozice. Nekupujte zajíce v pytli a sedačku si před nákupem na místě vyzkoušejte, abyste věděli, jaké vás s ní čeká pohodlí. Zajímejte se o její životnost. Velmi důležitá je i její údržba. Když máte malé děti, chytne vaše pohovka, gauč, sedačka nejspíš nějaký zásah jídlem. Proto je vhodné zajímat se i o materiál. Dohromady jde o poměrně hodně věcí, na které by se při výběru mělo dávat pozor. Podle čeho by se měla pohovka, gauč, sedačka vybírat?

K čemu bude pohovka, gauč, sedačka sloužit?

Nejprve si při nákupu ujasněte, na co budete tento kousek nábytku mít. Jiný kousek nábytku budete určitě hledat, když si budete vybavovat kancelář, kde bude sedačka určena spíše k obchodnímu jednání. U takových bývá totiž vhodná tvrdší a vyšší sedačka, ze které se následně lépe vstává.

Do obývacího pokoje budete hledat něco pohodlného, na co se spíše natáhnete, různě složíte, a budete tedy spíše volit pohodlnou a měkčí variantu. Podívejte se i na naše tipy, jak zútulnit bydlení v podkroví.

Docela určitě si ujasněte, jestli budete sedačku používat i na každodenní spaní, nebo pro občasné přespání návštěv. Ujasněte si i to, zda chcete mít další úložné prostory skryté v útrobách sedačky.

Důležitý je potah

U potahu nejde jen o barvu, u které obecně platí, že by se měla hodit k interiéru. Univerzální jsou jednobarevné soupravy - hnědé, šedé, béžové a různé jejich odstíny. Následují je v oblíbenosti další - červené, oranžové nebo modré. Oblíbené jsou i květinové vzory, nebo různé geometrické obrazce. To ale nesedí každému.

Jaký si ale vybrat materiál? Vybírat můžete obvykle z těchto materiálů:

Nejčastěji se používá mikrovlákno, protože se snadno udržuje a má dlouhodobě stabilní vzhled. Oblíbený je také materiál mikroplyš, který je v horní části tvořen ze 100% nylonu. Luxusní vzhled získá Vaše sedačka s kůží, která je navíc velmi praktická. Ne každému je ale příjemné, že se při mírném zpocení ke kůži “přilepí”. Alternativou je v takovém případě ekokůže, která je prodyšná, levnější, ale zároveň má kratší životnost.

  • mikrovlákno,

  • kůže,

  • mikroplyš,

  • mikrofáze,

  • žinylka,

  • ekokůže.

Mikrofáze je povrchově upravený 100% polyester, který je odolný proti ušpinění a dobře se čistí. Žinylka je velmi příjemný tkaný potahový materiál, který je z poloviny tvořený bavlnou a PES. Na pomoc, jaká je pro vás vhodná pohovka, gauč, sedačka, si můžete pozvat bytového designéra, nebo architekta. Jaký je mezi nimi ale rozdíl?

Tip!

Může se vám ještě hodit... V těchto obchodech pořídíte stylové sedačky, gauče i pohovky a ještě získáte díky cashback peníze zpět.

*Bonami.cz — 3 % zpět z nákupu
*Moebelix.cz — 4 % zpět z nákupu
*Asko-nabytek.cz — až 6 % zpět z nákupu

Rozměr, aneb dvakrát měř a jednou kup

Ve chvíli, kdy se pohovka, gauč, sedačka stěhuje na určené místo ve vašem bytě, je už obvykle pozdě na zjištění, že je o něco větší, než by měla být. Proto se na správné měření před koupí pořádně soustřeďte.

Při umísťování sedačky se soustřeďte na to, abyste z ní viděli na dveře a abyste měli přehled o tom, kdo přichází. Údajně to vyvolává pocit klidu oproti tomu, kdy je sedačka postavená zády ke dveřím. Z místa na sedačce byste měli mít také pocit, že je prostor před vámi co největší.

Vybírat můžete ze sedaček ve tvaru U, nebo rohovou sedačku, nebo klasickou rovnou - s opěrkou, bez opěrek. Co s atypickým prostorem?

Tip!

Tip! Důležitým kritériem pro výběr sedačky je i počet míst k sezení. Klasika jsou dvojsedáky, trojsedáky či čtyřsedáky. Pokud jste na nějakého člena rodiny zapomněli nezoufejte! Stačí dokoupit stylové křeslo, které ladí se sedačkou a rázem máte o místo na víc.

Vychytávky nejen z obýváku

Ze zkušenosti můžeme doporučit sedačky s úložným prostorem. Skryjete v nich aktuálně nepoužívané sezónní oblečení, ložní prádlo, nebo deky pro návštěvy. Velmi příjemné jsou polohovatelné područky, zádové opěrky, ale i opěrky na nohy.

Pohlídejte se i kvalitu konstrukce. Na rozkládací sedačku je potřeba pevnou konstrukci z kovu či dřeva. Plast v konstrukci by sedačku udělal křehčí. Rozkládání si vyzkoušejte ještě v obchodě - mělo by to zvládnout s vaší dopomocí i děti.

Sedačku můžete pořídit za cenu od několika tisíc. Ty opravdu kvalitní s vychytávkami už ale stojí klidně i padesát tisíc. Na druhou stranu taková sedačka vám vydrží opravdu dlouho a jde o výdaj, který se vám vyplatí. I sedačku můžete financovat úvěrem, pokud si chcete dopřát luxus.

 

Sdílet článek

Související články

  • 18. dubna 2024|Jana Březinová
    Získat půjčku v insolvenci? Téměř nemožné a hodně riskantní

    Půjčku v insolvenci vám pravděpodobně nikdo nedá, ale když přece jen ano, bude se jednat o nabídku na hraně zákona. Dalším zadlužením navíc riskujete zrušení insolvence.

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    08. listopadu 2023|Porovnej24
    Předschválená půjčka – co to znamená?

    Předschválená půjčka: Co znamená a jak funguje? Zjistěte, jak získat předschválenou půjčku a jak může tato možnost ovlivnit vaše finanční plány. Naše informace vám pomohou lépe pochopit proces předschvalování úvěru a jeho potenciální výhody pro vaše osobní finance.

  • test
    06. listopadu 2023|Porovnej24
    Někdo si na mě vzal půjčku. Co mám dělat?

    Někdo si na mě vzal půjčku. Věta, která pravděpodobně děsí takřka každého z nás. Bohužel totiž není situace, kdy si na vaše jméno někdo vezme půjčku a vám se následně kupí dluhy, něčím zcela výjimečným. Jak se chránit před tím, aby si na vás někdo vzal půjčku a jak postupovat, pokud k tomu přece jen dojde? 

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.