Pojištění zavazadel na dovolené: Všechno, co jste o něm chtěli vědět!
Ne každý do ciziny vyráží polehku. Někdo si zkrátka neumí představit dovolenou bez svého dronu, nebo drahého fotoaparátu. Jiný by si zas svůj pobyt neužil bez vědomí, že má v kufrech k dispozici polovinu své šatní skříně. Je to vaše dovolená, tudíž máte právo si zabalit cokoliv. Je však užitečné vědět, jaké vybrat pojištění zavazadel, abyste svůj majetek co nejlépe ochránili.
Představte si situaci, kdy vyrážíte na dva týdny do Španělska, a hned první den vám někdo zcizí kufr. Je jasné, že dva týdny nemůžete strávit v jednom oblečení, které si vždycky večer přeperete v hotelové koupelně, načež se budete modlit, aby vám do rána uschlo. Nákup nových oděvů a bot vás vyjde na nemalé peníze.
Ještě horší situace nastává, pokud s sebou vezete i drahou elektroniku. Až budete oplakávat ztrátu vašeho milovaného fotoaparátu nebo dronu, určitě vám bude lehčeji u srdce při pomyšlení, že tuto škodu vám proplatí pojišťovna. I proto je tedy nutné myslet na pojištění zavazadel při cestě do zahraničí.
Pojištění zavazadel v rámci cestovního pojištění se vztahuje na následující
V jakých situacích vám pojištění zavazadel pomůže?
V případě loupežné krádeže (například pokud vám někdo vytrhne kabelku z ruky)
Poškození zavazadla při živelné události
Krádež při vloupání do uzamčeného prostoru (například do hotelového pokoje)
Pokud ztratíte osobní doklady, nebo vám je někdo odcizí
Jak nárokování škody probíhá u pojišťovny?
Pojišťovně předložíte důkaz o tom, že škoda nastala (předložíte policejní zprávu nebo škodu nafotíte - třeba v případě poškození zavazadla živelnou pohromou). Z toho důvodu je důležité začít jednat hned poté, co škoda nastane a zavolat na asistenční službu pojišťovny, kde vám poradí, co a jak.
Asistenční služba, kontakty:
Asistenční služba je v podstatě non-stop dostupná linka dané pojišťovny, kde by měla být k dispozici kompetentní osoba, která umí pomoci s jakoukoliv pojistnou událostí. Oblíbené pojišťovny a kontakty na jejich asistenční linku najdete v naší přehledné tabulce:
ZDE MÁ BÝT TABULKA
A na jaké situace se naopak pojištění zavazadel nevztahuje?
Rozsah výluk k proplacení újmy se u jednotlivých pojišťoven mírně liší, ale většinou jsou ve výlukách tyto situace:
Vloupání do prostoru, který není zděným objektem (například stan nebo přívěs)
Poškození nebo odcizení zavazadel v době, kdy byly předány dopravci (například ztráta zavazadel leteckou společností)
Škody, které vám na majetku způsobí příbuzná osoba
Škoda na jízdenkách, letenkách, platebních kartách, penězích a dalších cennostech (vyjma osobních dokladů)
Krádež zavazadel z vozidla v nočních hodinách (v čase od 22:00 do 6:00)
Na kolik peněz vás pojištění zavazadel vyjde?
Přestože se jedná o nadstandardní doplňkové připojištění, pojištění zavazadel vás nemusí přijít na mnoho peněz. V naší online kalkulačce jsme si vypočítali náklady na cestovní pojištění pro čtyřčlennou rodinu, která se chystá na 8 dní do Řecka. V tabulce vidíme, že pokud by chtěla tato rodina sáhnout po nejlevnějších nabídkách, připojištění zavazadel ji vyjde na pouhých 75 Kč navíc. U nejdražší varianty se cena dokonce nezmění vůbec.
ZDE MÁ BÝT TABULKA
Tip! Zdarma si spočítejte, na kolik by vás vyšlo pojištění zavazadel na vaši dovolenou. Stačí zadat jen několik údajů o vás a vaší cestě:
[maxbutton id="37" text="Spočítejte si pojištění zavazadel" ]
Limity krytí u pojištění zavazadel
Jedním z nejdůležitějších parametrů, na co se při výběru pojištění zaměřit, jsou maximální částky, do kterých vám bude škoda na vašich věcech proplacena. Je tudíž nesmyslné vyrazit do ciziny s foťákem za 30 tisíc, a sjednat pojištění s limitem 10 000 Kč. Jaké pojistné limity nabízí jednotlivé pojišťovny na trhu? Limity se liší v závislosti na pojistných balíčcích, které pojišťovny nabízejí. Pojďme si je představit na oné stejné čtyřčlenné rodině, která letí na 8 dní do Řecka.
ZDE MÁ BÝT TABULKA
Tip! Pokud vám někdo ukradl nebo zásadně poškodil cestovní kufry a vy si potřebujete na další dovolenou kopit nové, doporučujeme si je pořídit přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Cashbacky na cestovní tašky všeho druhu teď najdete například na:
* Bagalio.cz - až 7 % z nákupu zpět
* CestovatelskyObchod.cz - 7 % z nákupu zpět
* Eobuv.cz - až 10 % z nákupu zpět
Jak se chránit proti zlodějům?
Nepříjemnou situací je nejen krádež zavazadel, ale i peněz (jejichž zcizení je obzvlášť nepříjemné z toho důvodu, že se na něj nevztahuje pojištění). Jak svůj majetek ochránit před otravnými nenechavci?
1.) Nenechte se rozptylovat
Tento zlodějský trik je známý především ve Španělsku, ale i jiných zemích. Zloděj se k nic netušící oběti přiblíží pod záminkou rozhovoru. Takový člověk k turistovi přijde na ulici s žádostí o rozměnění peněz, pořízení fotografie, nebo s jakýmkoliv jiným důvodem. Ve chvilce nepozornosti turistovi zcizí peněženku nebo telefon.
2.) Nechoďte s taškou obrácenou směrem k silnici
Zvláště v Itálii dochází k případům, kdy jde turista poblíž vozovky a projíždějící zloděj na motocyklu mu vytrhne tašku z ruky.
3.) Nenechávejte zavazadla bez dozoru
Stačí se i na cvíli otočit nebo poodejít a zavazadlo může být pryč.
4.) Rozdělte si cennosti
Aby vás případná krádež bolela co nejméně, dejte si vaše cenné věci na dvě místa. Tzn. rozdělte si peníze a jednu část nechte v hotelu, druhou noste s sebou. Pořiďte si kopie občanského průkazu a cestovního pasu.
5.) Nevypadejte příliš turisticky
Jasně, chápeme, že třeba v Japonsku asi nikdy nebudete vypadat jako místní, ale v rámci Evropy je docela velká šance, že na ulici nebudete příliš vyčnívat a tudíž vás potenciální zloději nebudou považovat za snadnou oběť. Tomu můžete dopomoct tím, že si na krk nepověsíte fotoaparát, nebudete okatě hledět od rozevřené mapy a tvářit se ztraceně.
Zjistili jste vše o pojištění zavazadel v rámci cestovního pojištění v tomto článku? Dejte nám vědět v komentářích níže! Rádi vám zodpovíme i další případné dotazy.
Ještě by se vám mohly líbit... další praktické rady na cesty:
* Sedadlo smrti vs bezpečná místa: Kam si ideálně sednout v autě, letadle a autobuse?
* Kolik stojí dálniční známka? Německo, ČR, Slovensko, Rakousko a další
* Zakázané předměty v odbaveném zavazadle a příruční tašce