porovnej24 logo
test

Dlouhodobá péče o seniory: Pojištění, příspěvky od státu a další důležité informace

26. 10. 2021 | Aktualizováno: 27. 10. 2021
|
Délka čtení: 9 min.

Všichni jednou zestárneme. A je možné, že budeme potřebovat větší či menší pomoc blízkých. Státní sociální politika s tím počítá a má nástroje, které podporují lidi, pro něž se dlouhodobá péče o seniory stala součástí života. Lze se ale pro takový případ i pojistit?

Dlouhodobá péče o seniory je náročná. V těch lepších případech potřebují senioři pouze částečnou pomoc s domácností nebo s návštěvami u lékařů. Jsou zde ale také případy, kdy se starý člověk neobejde bez celodenní péče. Pro lidi, kteří o své rodiče či prarodiče pečují, připravil stát dávky finanční podpory. Jsou odstupňované a jejich výše není nijak závratná. Pojištění dlouhodobé péče může být skvělým doplňkem, který pomůže nahradit výpadek financí v rodině.

Dlouhodobá péče o seniory a finanční podpora ze strany státu

Pokud například pečujete o své rodiče, stát vám může pomoci. Stejné je to, pokud se vnučka postará o babičku, nebo třeba synovec o svého prastrýce. Zkrátka stát si uvědomuje, že dlouhodobá péče o seniory je pro rodinu finančně náročná, a nabízí pomocnou ruku. Následující dávky alespoň částečně pokryjí výpadek v příjmech.

Příspěvek na péči o osobu blízkou

Tento příspěvek dostávají lidé, kteří se v běžném životě stanou závislými na pomoci druhých. Mohou z něj hradit odbornou pomoc sociálních pracovníků, nebo třeba finančně podpořit blízkou osobu, která jim pomáhá. Rozhodující je stupeň závislosti, který se určuje na základě lékařské zprávy. O přiznání příspěvku pak rozhoduje krajská pobočka Úřadu práce.

Výše příspěvku pro osoby starší 18 let (měsíční)

Stupeň závislosti S využitím pobytových sociálních služebBez využití pobytových sociálních služeb

I. (lehká závislost)

880 Kč

II. (středně těžká závislost)

4 400 Kč

III. (těžká závislost)

8 800 Kč

12 800 Kč

IV. (úplná závislost)

13 200 Kč

19 200 Kč

Dlouhodobé ošetřovné

Je někdo blízký po hospitalizaci v nemocnici a potřebuje dlouhodobou celodenní péči? Pak je tady možnost zažádat si o dlouhodobé ošetřovné. Tato dávka je vyplácena z nemocenského pojištění. Žádat o ni mohou zaměstnanci i podnikatelé.

Podmínkou je hospitalizace nemocného alespoň 7 dní a potřeba následné péče v délce alespoň 30 dní (maximální délka je 90 dní). O dávce rozhoduje lékař po propuštění pacienta z nemocnice. Dávka se počítá stejně jako nemocenská, tj. 60 % denního vyměřovacího základu.

Ošetřovné

Nejen dlouhodobé nemoci mohou zkomplikovat chod rodiny. Někdy stačí, když senior onemocní chřipkou s horším průběhem. V takovém případě může osoba, která bude o seniora pečovat, žádat o klasické ošetřovné. Ale pozor, o ošetřovné mohou žádat jen zaměstnanci se smlouvou na hlavní pracovní poměr. Maximální doba péče je 9 dní a výše dávky se opět počítá jako nemocenská, tj. 60 % denního vyměřovacího základu.

Jiná než finanční pomoc pro seniory

Dlouhodobá péče o seniory často znamená i další opatření. Senior může potřebovat různé zdravotní kompenzační pomůcky a někdy jsou nutné i stavební úpravy. Část pomůcek je hrazena ze zdravotního pojištění a napsat žádanku může ošetřující lékař.

Jindy pomohou charity a specializované neziskové organizace. Ty pomůcky zapůjčí za mírný poplatek. Často nezbývá nic jiného než požádat o odbornou pomoc v pečovatelském domě či domově pro seniory. Pro dlouhodobě nemocné jsou určeny léčebny dlouhodobě nemocných.

Pojištění dlouhodobé péče

Stáří může být krásné období, které si užijeme v kruhu blízkých. Nicméně může se stát, že vlivem nemoci či stárnoucího těla ztratíme soběstačnost. Kromě státní podpory pro dlouhodobou péči, je zde také komerční pojištění dlouhodobé péče. To pomůže dorovnat částky od státu do výše, která pokryje nezbytné náklady. Ty se mohou klidně pohybovat od 10 000 do 20 000 Kč měsíčně.

V případě péče v celodenním zařízení to může být i daleko více. V současnosti poskytují pojištění dlouhodobé péče dvě pojišťovny – Komerční pojišťovna a NN pojišťovna.

Spoření na důchod

Pro pohodlné stáří můžeme něco udělat v každém věku. Kromě toho, že o sebe budeme dbát a snažit se žít zdravý a aktivní život, můžeme si na stáří spořit. Využít lze penzijní pojištění, podílové fondy i další investice. Cokoliv, co si budeme během život odkládat bokem, se nám bude ve stáří hodit. Když budeme zdraví, můžeme cestovat nebo si zvelebit obydlí. A když zdraví vypoví službu, můžeme ulevit rodině a sami si zajistit dobrou péči.

Pokud jste mladší ročník, doporučujeme myslet dopředu a vytvořit si rezervu, ze které budete moci ve stáří čerpat. K zajištění rodiny pomůže i dobře zvolené životní pojištění.

Tip

Nevíte, které životní pojištění zvolit? Využijte náš porovnávač aktuálních nabídek pojišťoven:

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.