porovnej24 logo
test

Použitá (repasovaná) elektronika: Vyplatí se její nákup?

20. 1. 2021 | Aktualizováno: 21. 1. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Možná už vás nebaví váš starší typ telefonu, nebo se zalykáte vzteky pokaždé, když se váš notebook už potřetí za den samovolně restartuje. Elektroniku je třeba jednou za čas obměnit, ovšem ne každému se chce dávat dvacet tisíc za nový přístroj. Řešením může být použitá elektronika.

Přestože použitá elektronika budí u mnoha lidí představu podřadných šuntů („Co když to nebude fungovat? A nemůže se použité elektro samovznítit?“), pravda je někde jinde. I nákupem použitých přístrojů se můžete dostat ke kvalitním produktům, které vám vydrží dlouhé roky.

Co je repasovaná elektronika?

Na začátek si ujasněme pojmy. Budeme se bavit o repasované elektronice, nikoliv o zboží ze zastaváren či pochybných bazarů. Repasovaná elektronika je taková, která prošla odborným servisem a prodejce může zaručit, že je plně funkční. Elektronický přístroj je rozebrán, jeho součástky jsou zrenovovány a uvedeny do původního stavu. Odborný pracovník tudíž vidí, zda je přístroj uvnitř dostatečně zachovalý, aby zvládl další provoz.

Kde repasovanou elektroniku koupit?

Většina velkých e-shopů s elektronikou nabízí kromě zánovního i repasované zboží. Repasované elektro je k sehnání i v menších online obchodech, ovšem vždy je potřeba si je před koupí prověřit. Vodítkem můžou být recenze zákazníků, kteří s tímto obchodem mají zkušenosti. Před nákupem tedy nezapomeňte jméno firmy prohnat Google vyhledávačem, ať se dozvíte více o kvalitě zboží i jejím zákaznickém přístupu.

Nejoblíbenější e-shopy s repasovanou elektronikou na cashbacku:

  • OKAY.cz (sekce použité)

  • Smarty.cz (sekce použité)

  • Roboticky-Vysavac.cz (do vyhledávače zadejte "použitý")

Výhody repasovaných produktů

Prvním důvodem, proč lidé po použité elektronice sáhnou, je její nízká cena. Repasované elektrospotřebiče lze pořídit až o 70 % levněji, než zánovní zboží. Sehnat notebook třeba za 5000 Kč či značkový telefon za 3000 Kč tudíž nepředstavuje žádný problém.

Vyplatí se nákup repasovaného přístroje?

Mnoho lidí si pokládá otázku, zda není lepší koupit novou elektroniku. V případě, že se jedná o prověřenou a kvalitní značku, tak určitě ano.

Ovšem v případě rozhodování, zda raději koupit zánovní produkt od nepříliš renomované značky, nebo pořídit repasovaný produkt od prověřeného výrobce, hrají argumenty ve prospěch repasu. Představte si třeba nákup notebooku. Kvalitní značky, jako je například HP (Hewlett-Packard), DELL či Toshiba mají šanci vydržet i deset let, tudíž je možné, že se od nich dočkáte mnohem delší životnosti, než u nového přístroje nevalné značky.

Další výhodou je jejich prověřenost. Přístroj před vámi už někdo používal, tudíž víte, že se jedná o fortelný produkt, který se nerozsype při prvním zapnutí.

Nevýhody použité elektroniky

Při nákupu repasovaného zboží je třeba počítat i s možnými riziky. Použitá elektronika může mít například tyto nedostatky:

  • Vysvícený displej. Některé notebooky, telefony a tablety nemusí mít příliš výkonnou obrazovku z důvodu opotřebovaných diod.

  • Opotřebovaná klávesnice či touchpad. Zvláště u starších notebooků můžou tlačítka reagovat pomaleji, či vyžadovat ráznější přitlačení.

  • Menší životnost baterie. U některých přístrojů se může baterie vybíjet mnohem rychleji.

Jak poznat kvalitní produkty?

Některé vlastnosti (například vysvícený displej) můžete odhalit už na prodejně. Jak ale zjistit další skryté nedostatky? Kvalitní repasovaný produkt by rozhodně neměl mít:

  • Poškozené konektory a zdířky. Při koupi přístroje zkontrolujte, zda otvory, do kterých se zasouvá nabíječka, sluchátka a USB nejsou rozbité, ohnuté, či nenesou známky spálení.

  • Poškozenou baterii. Baterie by neměla být vyboulená, prasklá či jinak závadná.

  • Nefungující wi-fi zařízení. Čipy bezdrátového připojení bývají zabudovány přímo v přístroji, tudíž pokud jsou nefunkční, bývá téměř nemožné je opravit.

Nezapomeňte, že v případě, že vám prodejce dodá zboží, které neodpovídá popisu (má mnohem více vad, než bylo popsáno), máte nárok na vrácení peněz.

Co dělat v případě, že se vám repasovaná elektronika pokazí? Na tento typ zboží se vztahuje záruka, a to v délce alespoň 12 měsíců.

Tip! Pokazil se vám notebook, telefon či jiné zařízení, a zrovna nemáte na jeho nákup? Srovnejte si ceny úvěrů a zvolte půjčku, na které zbytečně nepřeplatíte.

[maxbutton id="41" text="Porovnej půjčky" ]

Sdílet článek

Související články