porovnej24 logo
test

Pracovní úraz: Jak postupovat? Kdo co hradí?

9. 10. 2020 | Aktualizováno: 9. 10. 2020
|
Délka čtení: 9 min.

Pracovní úrazy se netýkají jen manuálních činností, ale setkáváme se s nimi i při běžné kancelářské práci.

Statistiky uvádí, že je ročně nahlášeno až padesát tisíc pracovních úrazů. Vyznáte se v problematice pracovních úrazů? Víte, na co máte nárok?

Co je pracovní úraz?

Pracovní úraz je takový, který vznikl při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Za škodu či újmu je odpovědný zaměstnavatel, u kterého byl zaměstnanec v danou chvíli v pracovním poměru.

Pracovní úraz je definován Zákonem č. 262/2006 Sb., Zákoník práce, v paragrafu § 271k: “Pracovním úrazem pro účely tohoto zákona je poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním (§ 273 a 274). Jako pracovní úraz se posuzuje též úraz, který zaměstnanec utrpěl pro plnění pracovních úkolů. Pracovním úrazem není úraz, který se zaměstnanci přihodil na cestě do zaměstnání a zpět.”

Zaměstnavatel se může zprostit této odpovědnosti jen v případech stanovených zákonem, konkrétně Zákoníkem práce § 367. Mezi pracovní úrazy není možné zařadit úrazy, které byly spojené s porušením zákazů nebo pokynů vedoucích k zajištění bezpečnosti, nebo které nastaly v souvislosti s opilostí zaměstnance, nebo po požití drog. Zaměstnavatel musí ale vždy toto pochybení zaměstnance prokázat.

Příklady pracovních úrazů:

  • asistentka zakopla v kanceláři o koberec a zvrtla si kotník

  • úrazy v rámci teambuildingu

  • úraz zaměstnance při školení organizovaným zaměstnavatelem

Příklady, co už není pracovní úraz:

  • zvrtnutí kotníku při cestě na oběd do restaurace mimo objekt zaměstnavatele

  • nehoda při cestě do zaměstnání

  • zlomení ruky při cestě na vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení, které je mimo objekt zaměstnavatele

Do kdy nahlásit pracovní úraz?

Zaměstnanec má povinnost pracovní úraz nahlásit ihned a bezodkladně svému nadřízenému. Zaměstnavatel má na straně druhé povinnost zjistit okolnosti pracovního úrazu. Zaměstnanec, kterému se úraz stal, na zjišťování příčin musí spolupracovat.

Zaměstnavatel o všech pracovních úrazech musí vést evidenci v knize úrazů. O pracovních úrazech, které vedou k více než třidenní pracovní neschopnosti a nebo k úmrtí zaměstnance, musí vést zaměstnavatel také záznam o pracovním úrazu. Zaměstnanec, kterému se stal pracovní úraz a který není schopen provést nahlášení, může přenechat hlášení pracovního úrazu na svých kolezích.

Tip!

Doporučení odborníka... Nahlaste ve vlastním zájmu i takový pracovní úraz, který se Vám zdá zanedbatelný. I takový může mít následky na Vašem zdraví a Vy máte nárok na odškodnění.

Kdo posuzuje pracovní úraz?

Zaměstnavatel rozhoduje o tom, zda bude úraz považován za pracovní. Z výše uvedeného je zjevné, že pracovní úraz je ten, který se stal při plnění pracovních povinností. Pokud by zaměstnanec nesouhlasil s rozhodnutím zaměstnavatele o uznání pracovního úrazu, je vhodné obrátit se na soud. V takové situaci by soud přihlížel mimo jiné i k tomu, zda zaměstnavatel i zaměstnanec dodrželi zákonné povinnosti pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Vyhodnocovat a řídit rizika, zajistit vhodné prostředí, pravidelně školit zaměstnance a v některých případech i poskytnout patřičný pracovní oděv či ochranné pomůcky patří mezi povinnosti zaměstnavatele. Na zodpovědnosti zaměstnance zase je zúčastnit se předepsaných školení, dodržovat pokyny a používat poskytnuté ochranné oblečení, boty a další pomůcky. zdroj: www.brudra.cz/rady-tipy/bozp-bezpecnost-a-ochrana-zdravi-pri-praci

Jaké odškodné náleží za pracovní úraz?

Každý pracovní úraz musí být zaměstnavatelem odškodněn. Odškodnění pracovního úrazu mívá různé podoby podle závažnosti a typu pracovního úrazu.

Můžeme se setkat s touto formou odškodnění:

  • náhrada za věcnou škodu

  • náhrada účelně vynaložených nákladů spojených s léčením

  • náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění

  • náhrada za ztrátu výdělku po dobu pracovní neschopnosti

  • náhrada za ztrátu výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity (renta)

Kalkulačka odškodnění za pracovní úraz

Při výpočtu odškodnění pracovních úrazů je možné použít následující zjednodušenou kalkulačku.

Pokud za pracovní úrazy náleží nemocenská, pro rok 2020 se náhrada mzdy vypočítá jako rozdíl mezi průměrným výdělkem před vznikem pracovního úrazu a plnou výší náhrady mzdy a plnou výší nemocenského. Tato náhrada se vyplácí zaměstnanci po celou dobu trvání pracovní neschopnosti z důvodu pracovního úrazu.

Náhrada mzdy při pracovním úrazu pro rok 2020 po skončení pracovní neschopnosti se určí jako rozdíl průměrného výdělku před vznikem úrazu a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu s připočtením invalidního důchodu pobíraného z důvodu pracovního úrazu.

Osoby, kterým do 31.12.2019 vznikl nárok na náhradu za ztrátu výdělku a na náhradu nákladů na výživu pozůstalých, mají od 1.1.2020 nárok na valorizaci průměrného výdělku použitého pro výpočet náhrady. Průměrný výdělek se zvýšil o 5,2 % a k tomu se přidá ještě 151 Kč.

Bolestné při pracovním úrazu

Další formou odškodnění je bolestné při pracovním úrazu. Bolestné představuje jednorázovou platbu, která je vyplacena zaměstnanci. Její výši definuje nařízení vlády č. 276/2015 Sb., ve kterém jsou také uvedeny postupy pro lékařské posudky a v rámci kalkulačky pracovních úrazů také počty bodů pro ohodnocení bolesti jednotlivých poškození zdraví.

Každý pracovní úraz má podle této tabulky přiděleno bodové hodnocení podle závažnosti. Aktuálně je stanoveno zákonem, že 1 bod znamená nárok na bolestné 250 Kč.

Kdo hradí pracovní úraz?

Odškodné za pracovní úraz hradí zaměstnavatel, a to v součinnosti se svojí pojišťovnou. Podnikatelé mají ze zákona povinnost sjednat si zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele v případě, že mají více než jednoho zaměstnance.

Kdy je promlčen pracovní úraz?

Pro promlčecí lhůtu nároku na náhradu pracovního úrazu není podstatné, kdy k pracovnímu úrazu došlo. U bolestného je podle judikatury podstatný den vyhotovení posudku o bolestném. Promlčecí lhůta se pak počítá od od tohoto data. Podle Nového občanského zákoníku Zákon č. 89/2012 Sb. § 629 činí 3 roky od chvíle, kdy se zaměstnanec dozvěděl o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá.

Vám samozřejmě přejeme, aby se Vám pracovní úrazy vyhýbaly a tento článek jste četli, aniž byste řešili tíživou situaci spojenou s úrazem.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.