porovnej24 logo
test

Předávací protokol na auto: Proč ho při prodeji či nákupu vozu připravit?

22. 11. 2022 | Aktualizováno: 23. 11. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Při koupi nebo prodeji auta se rozhodně vyplatí sepsat předávací protokol. Díky tomuto dokumentu můžete snadno předcházet budoucím sporům. Ať už auto kupujete nebo prodáváte, udělejte si chvilku čas na jeho sepsání. Poradíme vám, co má obsahovat a přidáme i další tipy!

Předávací protokol na auto není vyžadován při prodeji ani koupi auta. Je to však jednoduchá formalita navíc, která dokáže chránit jak prodávajícího, tak kupujícího. Pokud tento dokument sepíšete, oba účastníci smlouvy si mohou být jistí, že bylo předáno vše potřebné a transakce proběhla bez skrytých závad.

Co musí obsahovat předávací protokol na auto, aby byl platný?

Jako každý právní doklad potřebuje i předávací protokol na auto určité náležitosti. Neexistuje sice zákonem definovaná forma, jak má tento protokol vypadat, nicméně lze najít řadu vzorů, kterými se můžete inspirovat.

Jak napsat předávací protokol na auto?

  • Dokument označte jako „Předávací protokol vozidla”, uveďte, že se jedná o dodatek ke smlouvě XX ze dne YY. Dále do protokolu uveďte jména, bydliště, čísla dokladů totožnosti, telefony a emaily předávajícího a přebírajícího. Přidejte větu: „Dnešního dne předávající předal a přebírající převzal:...“. Po této pasáži budou následovat 3 skupiny údajů.

  • První bude obsahovat údaje o předávaném voze. Nadepište jej „Osobní automobil”, uveďte jeho tovární značku, typ/model, barvu, rok výroby, číslo kroserie (VIN), výrobní číslo motoru, SPZ.

  • Druhou část nadepište „Technická dokumentace k osobnímu automobilu” a uveďte do ní číslo technického průkazu, číslo OTP, do kdy je platná STK, a zda předáváte také servisní knihu a návod k obsluze vozu.

  • Třetí část ponese název „Vybavení vozidla” a bude obsahovat veškeré přídavné vybavení automobilu. Tedy například autolékárničku, rezervu, zvedák, apod. Tedy vše, co se očekává, že by podle domluvy mělo ve vozidle být.

  • Dále zaznamenejte počet najetých kilometrů a stav vozidla (veškeré oděrky, opravy, úpravy, problémy, přijaté závady...). Udělejte si ideálně i foto/video dokumentaci. Na závěr připište místo a datum předání, a hlavně podpisy předávajícího a přebírajícího.

  • Vzor předávacího protokolu vozidla ke stažení

Proč sepsat předávací protokol na auto pokud prodáváte?

Když sepíšete předávací protokol na auto, nemůže vás kupující obvinit z nedodání jakýchkoliv komponent. Máte současně kontrolu nad tím, že opravdu všechno postupně předáte ve stavu, na kterém jste se domluvili.

Je možné, že se na vozidle po předání objeví nějaká porucha. Pokud vada byla zaznamenána v předávacím protokolu, tak o ní kupující věděl a nemůže po vás chtít její opravu. Pokud by v protokolu nebyla a opravdu se jednalo o zamlčenou vadu (i nechtěně) do půl roku od předání po vás může být požadována oprava jakékoli takové závady.

Trvejte na předávacím protokolu na auto jako kupující

Předávací protokol na auto pro vás bude dokladem toho, že opravdu máte vše potřebné, zvláště když budete položky procházet bod po bodu. Pokud se na autě vyskytne závada, která nevznikla běžným používáním vozu (opotřebené řemeny, brzdy…) například kvůli najetým kilometrům, jste oprávněni požadovat její opravu po prodávajícím. Toto platí ovšem pouze v případě, kdy závada vznikne do půl roku od předání. Prodávající je tak ve vlastním zájmu nucen zapsat všechny závady a poškození do protokolu.

Už jste slišeli o... našem novém online autobazaru? Seženete v něm na 30.000 ojetých vozů od téměř 400 prověřených prodejců po celé ČR.

Na co ještě nezapomenout při koupi vozu?

Předávací protokol na auto rozhodně není vše, co byste si měli k novému vozidlu pořídit, myslete také na:

1.) Lékárnička a povinná výbava

Obojí si zkontrolujte před tím, než vyrazíte na české silnice a dálnice. A pokud si nejste jistí, co by na seznamu rozhodně nemělo chybět, zastavte se u našeho článku zde.

2.) Technická kontrola

V případě, že kupujete ojeté vozidlo, musíte se ještě zastavit na STK, kde provedou evidenční kontrolu a zjistí, jestli skutečný stav vozu odpovídá tomu uvedenému v technickém průkaze.

3.) Pojištění vozu

Ke každému vozu ještě ze zákona potřebujete povinné ručení. Havarijní pojištění je volitelné a existuje pro ty, kteří si chtějí pojistit své vlastní auto (povinné ručení kryje pouze škody na vozech a majetku ostatních lidí) například proti přírodním živlům, vandalismu a krádeži.

Sepsat předávací protokol na auto není skutečně komplikovaná záležitost a pomůže oběma stranám v případě jakéhokoli sporu. Stejně tak i výše uvedené body zvládnete levou zadní!

Tip

Povinné ručení na váš nový vůz nemusíte nikde složitě hledat, stačí se zastavit v našem nezávislém srovnávači, kde během chvilky porovnáte aktuální nabídky všech 10 pojišťoven a sami si pak vyberete tu nejvhodnější pro vás. Zkuste to zdarma zde:

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.