porovnej24 logo
test

Přepěťová ochrana do zásuvky: Jak chránit elektroniku v domácnosti?

4. 10. 2023 | Aktualizováno: 10. 10. 2023
|
Délka čtení: 9 min.

Domácnosti máme vybavené nejrůznějšími elektrickými zařízeními a v mnoha směrech na nich závisí náš každodenní komfort. Možná jste se dočetli, že přepěťová ochrana do zásuvky vaše zařízení ochrání před jeho zničením. V tomto článku si vysvětlíme, co to je, jak funguje a zda vaše zařízení skutečně zachrání.

Od chytrých telefonů a notebooků až po ledničky a domácí zábavní systémy. Na tato zařízení spoléháme, protože nám poskytují pohodlí, produktivitu a zábavu. Spotřebiče se kazí nejen stářím, opotřebením součástek, nevhodným zacházením, nehodami, ale také výkyvy napětí v síti. Přepěťová ochrana do zásuvky pomáhá zajistit jejich bezpečnost a dlouhou životnost.

Co je to přepětí? Kde všude se může objevit?

Přepětí je takové napětí, které převyšuje standardní napětí v síti. Může se objevit v klasické síti s běžným napětím 230 V, ale i v telefonních nebo anténních linkách. Všechna zařízení mají určitou rezervu. Proto např. napětí 240 V ještě běžně zvládnou. Nebezpečí  spočívá i ve výpadku proudu nebo při vnitřních výkyvech v elektrické síti.

Nejnebezpečnější je velmi vysoké napětí vyvolané úderem blesku. Ten v konečném součtu obvykle znamená konec života zasaženého elektrického spotřebiče. Zasáhne nejčastěji základní desky, síťové karty a zničí citlivé elektronické součástky.

Čím se liší přepěťová ochrana do zásuvky?

Jako důležitý pomocník cenných elektronických zařízení, výpočetní techniky i multimediálních zařízení před napěťovými špičkami nebo přepětím slouží přepěťová ochrana.

Jde prakticky o mezičlánek mezi konečným elektronickým zařízením a zásuvkou. Pokud přepěťová ochrana zjistí vyšší napětí, odpojí všechna do ní zapojená zařízení.

Přepěťová ochrana se liší v několika faktorech:

  • počtem zásuvek,

  • délkou kabelu,

  • typem zásuvky,

  • kapacitou rázové energie.

Jaké jsou druhy přepěťové ochrany do zásuvky?

Přepěťová ochrana do zásuvky může být na jedno zařízení, vícenásobné zásuvkové lišty jsou pak pro několik připojených zařízení. Typově existují prodlužovací přepěťové ochrany i ochrana přímo do zásuvky. S délkou kabelu prodlužek to však nepřehánějte. Neměl by přesahovat 3 metry. Pak už jeho ochrana klesá.

Stejně jako existují různé zásuvky pro různá zařízení, přizpůsobila se i přepěťová ochrana do zásuvky. Na většinu zařízení v domácnosti používáte klasickou zásuvku. K připojení televize jsou koaxiální zásuvky, USB zásuvky máte např. pro nabíjení mobilů a internetové zásuvky pro připojení k internetu. Na všechny tyto typy existují přepěťové ochrany.

Uvedená kapacita rázové energie udává, před jak vysokým napětím dokáže přepěťová ochrana chránit. Čím vyšší hodnota, tím vyšší ochrana.

Pojištění majetku a přepěťová ochrana do zásuvky

Ochrana před přepětím výrazně snižuje riziko poškození elektronických zařízení. Nespoléhejte ale jen na ni. Zkontrolujte si rovnou i svou majetkovou pojistnou smlouvu případně pojištění nemovitosti.

Některé pojistky nabízejí krytí elektroniky poškozené v důsledku přepětí nebo úderu blesku. Ujistěte se, že i vy máte odpovídající krytí. V pojišťovnictví zcela jistě narazíte na pojmy:

  • vnitřní, resp. spínací, přepětí, které je důsledkem spínání a vypínání v síti,

  • vnější, resp. atmosférické, přepětí, které je následkem úderu blesku. Úder blesku může být přímý. Ten vedou kovové konstrukce budovy a jako ochrana se používají bleskosvody, které vedou elektrický výboj do země. Nepřímý úder blesku se šíří kabely a bývá při něm poškozeno více spotřebičů. Proti těmto dopadům je nejlepší obranou přepěťová ochrana do zásuvky.

Tip! Srovnávač pojištění je klíčem k ochraně vašeho domova a majetku. Nečekejte, začněte nyní a získejte pojištění, které vám skutečně vyhovuje:

Na co si dát pozor při sjednání pojištění?

Při sjednávání pojištění si ohlídejte finanční limity. Nákup nové televize se současnými cenami vyjde na více než 10.000 korun, za které jste ji koupili před několika lety. Některé pojišťovny také omezují věk spotřebičů, které jsou ještě součástí pojištění. Často je nastaven na 10 let.

Problematické je i podpětí. Vzniká kolísáním sítě, kdy je proudu po určitou dobu málo. Velká část zařízení to zvládne, ale některá citlivější to může poškodit. Stejně tak jim mohou vadit častější výkyvy.

Do nabídek pojišťoven se dostal také samotný zkrat, tzv. spojení nakrátko nebo také zapojení bez elektrického spotřebiče. Zkrat vzniká prouděním energie z jednoho pólu do druhého pólu. Vzniká např. v případech poškozené izolace nebo při přítomnosti cizích materiálů uvnitř spotřebiče.

Přepěťová ochrana: Jaké existují další vychytávky?

Při nákupu přepěťové ochrany si zkuste prohlédnout i další vychytávky. Zajímavé jsou přepěťové ochrany master-slave. V tomto řešení je jedna zásuvka označena jako master a zbytek slave. Zařízení připojené do master ovlivňuje, zda budou ostatní zařízení zapojená nebo ne. Do master zásuvky se tak dává např. počítač. Do slave tiskárna, monitor, reproduktory. Celkově toto řešení představuje cestu k úspoře energie. Vypojená zařízení nejsou ani ve stand-by režimu, nespotřebovávají energii. Jednoduše jsou vypnutá.

Jako ochrana proti hravým dětským nápadům slouží zásuvky s dětskou bezpečnostní pojistkou. V zásuvce jsou clony, na které se musí při zapojování zařízení působit v danou chvíli stejnou silou. Dětský nápad strčit cokoliv jen do jedné zdířky znamená, že se clona neotevře a nedojde k úrazu.

Zvažte také pořízení UPS

Nejen přepěťová ochrana je v dnešní době citlivých elektronických zařízení důležitá. Podívejte se také po zdrojích nepřerušitelného napájení (UPS). Tyto systémy chrání vaše zařízení před přepětím, ale také poskytují dočasné napájení při výpadcích.

Prakticky nejde jen o to, že se vlivem přepětí něco stane s uvedeným zařízením. Následky bývají ještě rozsáhlejší. Zničená lednice s mrazákem plným jídla znamená zkažené potraviny, někdy i vodu ležící na plovoučce a v jiných případech dokonce vytopené sousedy. Ani přepěťová ochrana do zásuvky není neomylná. Pravidelně ji kontrolujte a testujte. I ona má totiž omezenou životnost jako ostatní elektrická zařízení.

Tip! Cenové nabídky dodavatelů elektřiny si můžete ověřit v našem kalkulátoru elektřiny:

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • test
    18. září 2023|
    Nájemní smlouva: 10 věcí, které byste měli vědět před podpisem!

    Nákup bytu se stává nedosažitelným. V jednu chvíli jsou to vysoké úrokové sazby, které vás odrazují od nákupu, ve chvíli druhou pak skokový růst cen nemovitostí. Řešením je nájem. Proto se dnes podíváme, co má obsahovat nájemní smlouva.

  • test
    11. září 2023|
    Pronájem zahrady: Skvělý způsob, jak být v přírodě, když bydlíte v bytě

    Pronájem zahrady: Bydlíte v bytě? Pořiďte si zelenou oázu, kam můžete kdykoliv uniknout. Zjistěte, jaké vám toto rozhodnutí přinese výhody. Poradíme vám jak si pronajmout zahradu v Praze a kde v Brně najdete zajímavé zahrádkářské kolonie.

  • test
    22. června 2023|
    Jak přežít tornádo? Co v takové situaci dělat? Zkušenosti a rady odborníků

    Velkolepost a hrůza skloubené do jediného okamžiku. Lovci tornád vám budou nadšeně líčit, jak je tornádo nádherný přírodní jev. Někteří jej cíleně vyhledávají, je to pro ně adrenalinová zábava. Proč je řeč o tornádu?

  • test
    05. dubna 2023|
    Proč je důležité pojištění majetku a osob? Kdy se vyplatí?

    Věděli jste, že v roce 2022 počet nahlášených pojistných událostí dosáhl čísla 323.802? Toto vysoké číslo je důkazem toho, že je pravděpodobnost, že budete sami pojistnou událost řešit, poměrně vysoká.

  • test
    29. března 2023|
    Indexace pojištění: Má pojišťovna právo vám zdražit pojistku?

    Sjednáte si pojištění, které je cenově velmi výhodné. Pochvalujete si, jak dobře jste chráněni za celkem nízký peníz. Po nějakém čase vám však přijde obálka s oznámením, že se pojistné zvyšuje. Důvodem je indexace pojištění.

  • test
    27. března 2023|
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    27. února 2023|
    Prodej chat v Česku: Kde a jak rekreační nemovitost koupit?

    Každý víkend stejná otázka: „Co podnikneme?“ Zůstáváte zavření ve městě a vymýšlíte, kam vyrazíte s dětmi a proč je většina aktivit tak neskutečně drahá. Odpověď místo toho může být snadná: „Jedeme na chatu.“ Prodej chat je totiž na vrcholu.

  • test
    25. listopadu 2022|
    Nejčastější úrazy, které způsobí rachejtle na Silvestra

    Silvestr většina z nás prožívá ve znamení chvil plných zábavy, smíchu a dobré nálady. Většinou nechybí ani chutné jídlo a vrcholem tohoto výjimečného dne bývají napříč zemí ohňostroje. Rachejtle na Silvestra jsou však spojené s nebezpečím zranění.

  • test
    22. září 2022|
    Jak vybrat nejlepší pojištění domácnosti a majetku? Chraňte váš domov!

    Víte, co se v tento moment děje ve vašem domě či bytě? Pokud jste zrovna mimo váš domov, zřejmě na tuto otázku nedokážete odpovědět na 100 %. Vaše obydlí může být naprosto v bezpečí a čekat na váš návrat, anebo být v plamenech či ve spárech zloděje, který se k vám vloupal. Poradíme vám, jak vaši rodinu odchránit před finančními škodami způsobenými škodou na vašem majetku a jak vybrat nejlepší pojištění domácnosti.