porovnej24 logo
test

Přeprava dětí v autě: 5 tipů, jak zvýšit bezpečnost vašich potomků

29. 9. 2021 | Aktualizováno: 1. 10. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Přes všechny ty patálie v podobě upatlaných sedaček, vylité limonády a neustále opakované otázky „Už tam budem?“ je pozornost každého rodiče upnuta k tomu nejdůležitějšímu – jak bezpečně dopravit vaše milované potomky z bodu A do bodu B. Jak by měla vypadat ideální přeprava dětí v autě, jaké jsou v současnosti předpisy a hlavně – jakými způsoby můžete bezpečnost dítěte v autě rapidně zvýšit.

Česká legislativa má odlišné podmínky pro přepravu dospělých a dětských pasažérů. Nejdůležitější předpisy, pravidla a užitečné tipy jsme sepsali v následujícím textu. Zjistíte zde, jestli může sedět dítě v autosedačce na předním sedadle, kdy musíte mít vajíčko pro děti a jak má vůbec správně fungovat přeprava dětí v autě. Zapněte si pásy! Jedeme!

Přeprava dětí v autě a povinnost autosedačky

Dětské tělo je křehčí než tělo dospěláka, a může jej zranit i mírný náraz (třeba i v rychlosti 15 km/h). Z toho důvodu česká legislativa předepisuje používání autosedaček.

Povinnost autosedačky se neodvíjí od věku dítěte, ale jeho výšky a váhy. Dětskou autosedačku musí používat děti, které jsou menší než 150 centimetrů a jejichž váha je nižší než 36 kilogramů.

Přeprava dětí v autě se vám zjednoduší, pokud porozumíte různým druhům autosedaček. Existují celkem 4 typy, ze kterých si můžete vybrat:

Typ autosedačkyPro koho je autosedačka vhodná?

Vajíčko

Je určené pro nejmenší děti (do zhruba 10 měsíců věku, což odpovídá váze 0 - 13 kg). Tento typ sedačky je nasměrován proti směru jízdy. Dítě je otočeno proti směru jízdy z toho důvodu, že v prvních měsících života ještě nemá zafixovaný krk a prudké škubnutí by mu mohlo zlomit vaz, a obrácené otočení má za cíl škubnutí zmírnit.

Dětská autosedačka kategorie 1

Pro děti do zhruba 4 let je vhodná sedačka typu kategorie 1, která (stejně jako vajíčko) má vlastní popruhový systém. Znamená to, že je přivázána běžnými pásy k sedadlu, ale uvnitř sedačky jsou ještě pohodlné pásy k upoutání dítěte.

Dětská autosedačka kategorie 2

Pro děti zhruba do 6 let věku. Na rozdíl od předchozích dvou typů tato sedačka nemá vlastní popruhový systém a dítě je tudíž zajištěno běžnými bezpečnostními pásy.

Podsedák

Pro děti zhruba od 6 do 11 let věku, tzn. do té doby, než dosáhnout výšky 150 cm. Zvýšená pozice dítěti zaručí, aby v případě nárazu nepodklouzlo pod popruhem.

Tip!

Tip! Věděli jste, že si autosedačku můžete pořídit i přes cashback a dostat část peněz za nákup zpět? Cashbacky na autosedačky teď najdete třeba na:

* Pilulka.cz - až 10 % z nákupu zpět
* Feedo.cz - až 5 % z nákupu zpět
* Funbaby.cz - 4,9 % z nákupu zpět

Kdy nemusí mít dítě autosedačku?

V jakých případech mohou jet děti v autě bez sedačky? Ve výjimečných případech ji nemusí mít, pokud to neumožňuje zdravotní stav dítěte (tzn. mělo by problémy být umístěno do zádržného pásového systému).

Dalším případem je převoz více dětí v autě. Pokud jsou na zadním sedadle již 2 autosedačky a pro třetí tam není místo, může být dítě starší 3 let přepravováno pouze s použitím bezpečnostního pásu. Přeprava dětí v autě bez sedačky je také možná při přepravě taxislužbou.

Dítě na předním sedadle

Možná máte pevně zažito, že dospělí vždy sedí vepředu a děti vzadu. Dříve skutečně bylo povoleno jezdit na předním sedadle až od 12 let věku. Od novelizace zákona v roce 2006 už toto neplatí. Dítě na předním sedadle může jet v jakémkoliv věku, pokud má odpovídající typ sedačky.

Ohrozit jej však může airbag. Nejmenší děti (které jsou převáženy v autosedačce typu vajíčko) můžou jet na předním sedadle pouze tehdy, je-li airbag deaktivovaný. V opačném případě jeho vystřelení může miminku způsobit smrtelná zranění hlavy a krku.

U starších dětí na předním sedadle airbag tak nebezpečný není, ale je potřeba mít od něj dostatečný odstup, tzn. posunout autosedačku co nejvíc dozadu.

Povinné ručení

Získejte nejlevnější povinné ručení již od 1 009 Kč

Tip! Zranění způsobená autonehodami se bohužel řadí k těm nejzávažnějším. Z některých z nich se vy či vaše děti můžete léčit i několik měsíců či let. Věděli jste, že v rámci povinného ručení si můžete připojistit úrazové pojištění, a dostat zaplaceno za dobu, za kterou by případně probíhalo vaše léčení? Povinné ručení u nás navíc můžete získat s velkou slevou.

5 tipů, jak rapidně zvýšit bezpečnost dětí při přepravě autem

Přeprava dětí autem může být hazard, anebo naprosto bezpečná aktivita. Záleží na tom, jaký přístup zvolíte. Jakými opatřeními může rizika při jízdě úspěšně eliminovat?

1.) Zvolte správnou velikost autosedačky

Používejte správnou velikost autosedačky! Řada rodičů raději zakoupí větší sedačku s tím, že do ní dítě postupem času doroste. Větší velikost sedačky však dítě nechrání dostatečně a tato volba se může dítěti stát při autonehodě osudnou.

2.) Usaďte je na nejbezpečnější místo v autě

Podle statistik nehodovosti je nejbezpečnějším místem v automobilu místo vpravo vzadu. Proto byste vaši dceru nebo syna měli posadit právě tam, tedy za spolujezdce.

3.) Odstraňte zbytečné věci z auta

Při nárazu se všechny neupevněné věci vymrští a můžou znásobenou silou udeřit pasažéry do hlavy. Proto vždy zatahujte víko v zavazadlovém prostoru a nenechávejte v interiéru automobilu položené věci (například telefon, těžké láhve s vodou, atd.)

4.) Vyhněte se péřovým bundám

I když venku mrzne, až praští, raději dítě v autě svlékněte z péřové bundy. Nehodové testy totiž prokázaly, že kvůli hladkému materiálu může dítě při nárazu vyklouznout z bezpečnostních pásů.

5.) Pozor na jídlo v autě

Někteří rodiče se snaží děti zabavit po cestě tím, že je vybaví pořádnou dávkou pamlsků - piškotů, sušenek a ovoce. Při prudším zabrždění však může sousto dítěti snadno zaskočit, a řešení takové situace může být o to komplikovanější, pokud potomek sedí na zadním sedadle. Svačinu tudíž raději odložte až na dobu po příjezdu.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.