porovnej24 logo
test

Při jakých teplotách vzniká námraza na silnici a na co si dát při řízení pozor?

17. 12. 2021 | Aktualizováno: 20. 12. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Námraza na silnici je jedním z největších strašáků řidičů, a to jak těch začínajících, tak i těch zkušených. I přesto, že je automobil vybavený kvalitními zimními pneumatikami, v případě námrazy klesá přilnavost pneumatik k povrchu silnice na minimum.

Stačí nízké teploty, déšť, mlha nebo sníh a řidiči se mohou velmi rychle dostat do problému. Náledí je totiž velmi nebezpečné a často číhá v místech, kde by ho řidiči nečekali. Při jakých teplotách vzniká námraza na silnici? Co je to černý led? Jak se chovat na vozovce, když je náledí? Co dělat ve chvíli, když auto najede na led a dostane se do smyku a jak se zbavit námrazy na autě? Na všechny tyto otázky dostanete odpověď.

Námraza na silnici: Kdy vzniká?

Nebezpečí vzniku námrazy neboli náledí vzniká především v místech, kde na promrzlou silnici padá déšť nebo vzdušná vlhkost. Řada lidí se domnívá, že námraza může vzniknout, jen pokud je pod nulou. Není to však tak úplně pravda.

Námraza se nejčastěji vyskytuje při teplotách vzduchu od +3 do -12 °C. Pokud tedy vyjíždíte na silnice při teplotách blížících se nule a vlhkém počasí, buďte velmi opatrní. Největší pravděpodobnost vzniku námrazy je ve dnech, kterým předchází noc s teplotami pod bodem mrazu.

Jak se chová automobil na namrzlé silnici?

Věděli jste, že na náledí oproti mokrému povrchu narůstá brzdná dráha automobilu až o trojnásobek? Pokud tedy pojedete po dálnici, na které bude námraza, rychlostí 130 km/h, brzdná dráha může být až 500 metrů. Námraza na silnici se často objevuje na mostech a přemostění a také v místech s celodenním stínem.

Povinné ručení

Chraňte svůj vůz před nečekanými výdaji

Tip! Pokud nezvládnete dobrzdit a ťuknete auto před vámi, náklady na opravu pokryje povinné ručení. To nejvýhodnější najdete v našem srovnávači zde:

Co je to černý led a proč si na něj dát pozor?

V případě náledí většina řidičů přizpůsobuje jízdu stavu vozovky. Někdy se však stává, že se náledí objeví i tam, kde s ním řidič nepočítá. V zimě totiž můžete i při jízdě na suchém nebo mokrém povrchu narazit na malý namrzlý úsek. Jedná se o tenkou průsvitnou vrstvu pokrývající tmavý asfalt nazývanou černý led. Takovýto úsek je bohužel téměř neviditelný a je často zaměnitelný za mokrý povrch silnice, proto je také černý led velmi nebezpečný.

Jízda na namrzlé silnici

V rizikových úsecích se doporučuje maximálně soustředit na jízdu, snížit rychlost a předvídat, odborníci také radí ovládat pedál brzdy s citem. Jízda by měla být plynulá, bez náhlých změn směru nebo rychlosti. Udržujte si také dostatečný odstup od ostatních automobilů, mělo by se jednat o rozestup alespoň 3 vteřiny.

Co dělat, když dojde ke smyku?

Jak se chovat za volantem ve chvíli, kdy automobil nechce zatočit nebo naopak zatáčí až moc? Hlavní rada zní, zachovat si chladnou hlavu. Pokud auto zatáčí neochotně, do zatáčky ještě o něco více pootočte volantem, nebrzděte a ani nezrychlujte. V případě, že automobil zatáčí více, než byste chtěli, zmenšete natočení kol do zatáčky, a srovnejte tak zadek auta. V obou případech však točte volantem opravdu jemně.

Havarijní pojištění

Vyrazte na cesty bez starostí s havarijním pojištěním

Tip! Povinné ručení sice neochrání váš vůz proti škodám, které si na něm způsobíte sami, ale nemusíte zoufat, od toho je tu havarijní pojištění! To se kromě škod na svém vlastním autě postará i o:

* vandalismus (např. když vám někdo objede auto klíčem)
* krádež vozu
* GAP pojištění
* živelné pohromy (zásah bleskem, pád větve na kapotu, krupobití, aj.)
* nákupy náhradních dílů pro opravu vozu
* neoprávněné využití automobilu

Tipy, jak odstranit námrazu na autě

Chladné zimní počasí není spojeno jen s námrazou na vozovkách, ale také na autě. Stalo se vám někdy, že jste pospíchali, ale nemohli jste kvůli námraze vyjet? Přinášíme vám 3 tipy, díky kterým námrazu z auta velmi rychle odstraníte:

  • Roztok vody a octa: Ocet smíchejte s vodou v poměru 3:1, tento roztok nalijte do rozprašovače a rovnoměrnou vrstvu nastříkejte na čelní sklo. Díky roztoku pevná vrstva během několika sekund povolí a vytvoří zmrzlé kusy, které můžete jednoduše odstranit.

  • Teplá voda: Námrazu můžete samozřejmě odstranit také s pomocí teplé vody, myslete však na to, že teplota nesmí přesáhnout 30 °C, protože by sklo mohlo vlivem teplotního šoku prasknout.

  • Ručník namočený ve slané vodě: Že už několik dnů po sobě mrzne a vám se nechce každý den bojovat s námrazou? Vyzkoušejte preventivní opatření v podobě ručníku namočeného ve slaném roztoku. Starý ručník rozprostřete na čelní sklo, díky soli ručník nezmrzne, ale postará se o ochranu skla. Ráno už jen stačí ručník sundat a můžete vyrazit na cestu.

Během chladných zimních dnů existuje poměrně velká pravděpodobnost, že se bude vyskytovat námraza na silnici, která může způsobit autonehodu. Vždy proto stavu vozovky přizpůsobte svou jízdu a v zimě jezděte ještě opatrněji než kdy jindy.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.