porovnej24 logo
test

Proč a jak uložit značky do depozitu?

7. 8. 2021 | Aktualizováno: 9. 8. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Nepoužíváte-li automobil několik měsíců v roce a platit v danou chvíli povinné ručení se vám zdá zbytečné, zkuste vložit značky do depozitu. Jde o administrativní krok, který zabere jen několik málo minut.

Povinné ručení kryje újmu, kterou způsobíme ostatním jako účastníci silničního provozu, a je ze zákona povinné. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla však nekryje škody na vlastním vozidle, k tomu je vhodné mít uzavřené havarijní pojištění. Existují však výjimky, kdy se povinné ručení platit nemusí. Jednou z nich je výpověď smlouvy povinného ručení z důvodu dočasného vyřazení vozidla z evidence, tedy uložení značky do depozitu.

Proč uložit značky do depozitu?

Vyřazení vozidla z provozu se dříve označovalo jako dočasné vyřazení vozidla, ale i jako uložení značek do depozitu. Tento administrativní krok vás zbaví povinnosti platit povinné ručení, přičemž správní poplatek za vyřazení vozidla z provozu je 200 korun.

Uložení značky do depozitu je vhodné zařídit, pokud jako vlastník nebo provozovatel vozidla víte, že automobil nebudete několik měsíců využívat. Může jít např. o zimní období, ve kterém s automobilem (např. kabrioletem) nevyjíždíte.

Jak uložit značky do depozitu?

Jde o jednoduchý úkon, který vyřešíte na obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Od 1.1.2015 už můžete jít vyřídit uložení značky do depozitu na kterýkoliv úřad bez ohledu na vaše bydliště nebo sídlo společnosti. Seznam všech těchto míst naleznete na webu Ministerstva dopravy. Na úřadu můžete kromě jiného zařídit i změny v technickém průkazu z důvodu změny trvalého bydliště.

K uložení do depozitu si připravte:

  • občanský průkaz (cestovní pas)

  • velký technický průkaz

  • malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla)

  • obě registrační značky

Pro návštěvu úřadu si můžete předem připravit a vyplnit žádost (Žádost o vyřazení silničního vozidla z provozu, ukončení vyřazení silničního vozidla z provozu a zápis zániku silničního vozidla), případně ji vyplnit až na místě s pomocí úředníka.

Značky do depozitu můžete uložit na 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Pokud vyřazení vozidla trvá déle, je vlastník vozidla povinen po uplynutí této doby neodkladně oznámit adresu místa, kde je vyřazené silniční vozidlo umístěno a účel jeho využití.

O vyřazení vozidla úřad provede zápis do velkého technického průkazu. Žádost je vyřízena na počkání. Pokud není možné na místě rozhodnout, je žádost vyřízena maximálně do 30 dnů.

Sankce

Pravidla jsou dána Zákonem č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Z něj také vyplývá, že majiteli vozidla, který nezabezpečí vyřazené vozidlo, aby neohrožovalo nebo neznečišťovalo životní prostředí, nebo odstraní některou významnou část, hrozí mu pokuta až 50 000 korun. Stejně tak hrozí sankce 50 000 korun, pokud neoznámí místo, kde je vyřazené silniční vozidlo umístěno a účel jeho využití.

Pokud je vozidlo vyřazeno z provozu z důvodu nesjednání pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, nebo pokud neodevzdal vlastník vozidla malý technický průkaz, vydané tabulky s registrační značkou a nepředloží-li technický průkaz vozidla k vyznačení daných skutečností, může mu být uložena pokuta také až do výše 50 000 korun.

Vyzvednutí značek z depozitu

Pokud chce vlastník vozidla vyzvednout značky z depozitu a ukončit tak vyřazení vozidla z provozu, musí úřadu navíc předložit:

  • doklad o platné technické prohlídce

  • sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení)

Tip!

Nejvýhodnější povinné ručení najdete aktuálním srovnáním nabídek trhu. Nebojte, není to nic složitého, stačí zadat pár údajů do srovnávače zde:

Opětovné uvedení do provozu a vyzvednutí značek z depozitu řeší ten obecní úřad s rozšířenou působností, který vozidlo z provozu vyřadil.

Uložit značky do depozitu je oficiální cesta, jak ukončit povinné ručení a peníze ušetřit. Přečtěte si, jaké o povinném ručení kolují mýty, aby vás nepotkala obávaná sankce 50 000 korun. S uzavřením nového pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a nalezením toho nejlevnějšího po vyzvednutí značek z depozitu vám rádi pomůžeme.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.