porovnej24 logo
test

Proč je potřeba revize plynu a na kolik vás vyjde?

5. 1. 2021 | Aktualizováno: 6. 1. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Vytápění plynovým kotlem je pohodlné a navíc jedna z levnějších variant, proto se k ní při řešení vytápění mnozí přiklání. Jenže pokud máte plynové zařízení, ze zákona se vás budou týkat revize plynu. Víte, jak často se musí provádět kontrola, servis a revize plynového kotle?

Hlavním smyslem všech revizí je zajistit, aby zařízení bylo bezpečné. Zákon přesně stanovuje lhůty pro revize plynu, ale i kontroly plynových zařízení. Přitom revize a kontrola nejsou totéž. Pravidelnou údržbu se rozhodně nevyplatí podceňovat. Kromě menší účinnosti zařízení může dojít k nehodě. Věděli jste, že revize plynu a plynových zařízení se vás týkají a musíte je zařizovat, i když bydlíte v nájemním bytě?

plynový krb

Kdy je potřeba revize plynu?

Povinnost revize plynu je stanovena vyhláškou 85/1978 Sb. (Vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce o kontrolách, revizích a zkouškách plynových zařízení). Podle § 4 této vyhlášky je povinná výchozí revize. Dále pak minimálně jednou za 3 roky musí být provedena provozní revize, a to vždy do konce měsíce, ve kterém projde její lhůta.

Výchozí revize plynového kotle

U zcela nového kotle je po jeho instalaci povinná také výchozí revize plynového kotle. Ta se provádí po zapojení plynového kotle. Zajišťuje ji montážní firma ještě před předáním uživateli. Především se ověřuje, že byl spotřebič odborně zapojen, nemá poruchu a nedochází k úniku plynu. Výstupem je zpráva, kterou si ponechejte po celou dobu životnosti zařízení. Pojišťovna ji od vás bude chtít, pokud dojde k pojistné události.

Provozní revize plynového kotle

Provozní revize se kromě pravidelného tříletého intervalu provádí z dalších důvodů jako např. pokud zařízení bylo více než 6 měsíců mimo provoz, po provedené generální opravě, která má vliv na bezpečnost zařízení, po přestávce provozu z důvodu provozní nehody nebo poruchy.

Servisní prohlídka plynového kotle

Jedenkrát do roka se proto provádí servisní prohlídka. Provádí ji servisní technik, který zkontroluje, že vše funguje správně, vyčistí nebo vymění opotřebované části kotle. I tato prohlídka je ze zákona povinná. Myslete na to především pokud je plynový spotřebič v záruce a vy chcete tuto záruku udržet. Při provozní revizi se ověřuje, zda jsou prováděny servisní prohlídky.

Servisní prohlídka obvykle zahrnuje:

  • měření emisí a účinnosti spalování plynového zařízení,

  • prohlídku výměníku topného systému plynového kotle,

  • prohlídku plynových částí kotle (těsnost plynových spojů zařízení, tlak plynu),

  • prohlídku funkcí bezpečnostního řetězce plynového kotle.

kontrola plynu

Kdo může dělat revize plynu?

Revize plynu může provádět pouze revizní technik, tedy certifikovaný pracovník. Ten dohlíží na to, že je zařízení bezpečné a v souladu s legislativou. Na základě revize vystavuje zprávu o revizi. Setkáte se ale také s pojmem servisní technik, tedy osoba, která vaše plynové zařízení udržuje v bezchybném chodu. Servisního technika tedy voláte vždy, když máte pocit, že je něco špatně. Servisní technik může ověřit těsnost všech ventilů, zda neuniká plyn a celá soustava bezchybně funguje.

Odborný dozor nad bezpečností vyhrazených technických zařízení provádí Technická inspekce České republiky, která také ověřuje odbornou způsobilost fyzických osob, tedy revizních techniků, a vydává jim o tom osvědčení.

plynový sporák

Cena revize plynu

Servisní prohlídka se vyplatí hlavně v tom smyslu, že se provádí čištění výměníku. Při běžném provozu se spalovací komora kotle zanáší spalinami, a tím se snižuje jeho účinnost. Odhaduje se, že správně vyčištěný kotel znamená o 15 % nižší náklady na palivo. Cena servisní prohlídky se pohybuje okolo 1 000 Kč až 1 500 Kč. Větší oprava a čištění kondenzačního kotle vyjde od 1 000 Kč až do 2 500 Kč.

Revize plynu a plynových zařízení vychází u rodinného domu zhruba na 1 500 Kč. Tlaková zkouška pro rodinný dům je za 400 Kč. Cena u bytu s více spotřebiči bývá okolo 1 200 Kč, 800 Kč pro byt s jedním spotřebičem.

Plyn

Chcete ušetřit na účtech za plyn?

Tip! Hledáte-li úsporu, zkuste si přečíst naše srovnání oblíbených dodavatelů plynu, nebo si rovnou podle vaší stávající spotřeby najděte nejvýhodnější nabídku:

fakturace

Kdo hradí revize plynu?

V případě, že jste majitel nemovitosti a bydlíte v ní, je placení revize i servisních kontrol jednoznačně na vás. Vstupní revize je součástí dodávky zařízení. Hledáte-li teprve vhodné vytápění do vašeho starého domu, nechte se inspirovat našimi nápady.

U nájemního vztahu je situace už složitější. Čištění kotle a revize kotle spadá pod běžnou údržbu bytu a hradí ji nájemce. Podle nařízení vlády č. 308/2015 Sb. (Nařízení vlády o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu) se za drobné opravy považují opravy plynových zařízení.

Je však potřeba řídit se tím, co je uvedené v nájemní smlouvě. V té bývá právě obvykle uvedena informace, že si drobné opravy v bytě a náklady spojené s běžnou údržbou hradí nájemce. Revizi nebo opravu plynového kotle je proto povinen zajistit a zaplatit nájemce, ale může se s pronajímatelem dohodnout i jinak.

Veškeré zprávy o revizi a zprávy ze servisních kontrol si nechávejte. Mohou se hodit, pokud budete s pojišťovnou řešit pojistnou událost. Neprovádění těchto kontrol se vám může prodražit i v podobě vyšší spotřeby. Proto si hlídejte nejen kontroly zařízení v záruce, ale i pozáruční servis. Odpovědi na nejčastější otázky vám dá náš specialista.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.