porovnej24 logo
test

Proč mám pomalý internet?

18. 7. 2022 | Aktualizováno: 1. 8. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Věděli jste, že se rychlost internetu v České republice v posledních třiceti letech zvýšila tisícinásobně? V současné době se průměrná rychlost internetu na základě zvolené technologie pohybuje od 25 až 50 Mbit/s. Řada z nás má však stále pomalý internet.

Týká se pomalý internet při projíždění webových stránek nebo třeba při sledování videí i vás? Pak pravděpodobně hledáte odpověď na otázku, jak pomalý internet řešit. Podívali jsme se na nejčastější příčiny, které za tímto problémem stojí, a v následujících řádcích vám přiblížíme, jak postupovat, aby internet opět šlapal tak, jak má. Objasníme vám nejen to, jak řešit problémy s pomalým internetem doma, ale také v telefonu.

Pomalý internet v mobilu

V České republice vlastní chytrý telefon 77 % lidí a 72 % Čechů používá internet v telefonu. Ne všichni jsou však spokojení s jeho rychlostí. Co v tomto případě dělat? Velmi snadným řešením, které opravdu mnohdy okamžitě pomůže, je zavření všech spuštěných aplikací, jež mají významný vliv na rychlost odezvy.

Rychlost internetu může opět nastartovat také jednoduché vypnutí a zapnutí telefonu nebo restartování routeru. Vliv na rychlost internetu má i vzdálenost od routeru, v tomto případě problém vyřešíte tak, že se přesunete blíže k routeru.

  • Restart telefonu.

  • Vypnout / zapnout zařízení.

  • Jít blíže k routeru.

  • Ověřte nastavení telefonu.

Pozor! Pokud je špatný signál a všechna zařízení mají pomalá data, obraťte se na svého operátora.

Další tipy, jak na pomalý internet v telefonu

Internet v telefonu mohou zpomalovat i takzvané widgety neboli miniaplikace na ploše telefonu, mezi které patří například počasí nebo hodiny. Ve chvíli, kdy nepotřebné widgety odinstalujete, zvýší se i výdrž baterie. Nezapomeňte také pravidelně aktualizovat operační systém na nejnovější verzi a zkuste vymazat mezipaměti aplikací. Některé aplikace si totiž ukládají obrovské množství dat, které mohou mít opět vliv na rychlost internetu.

  • aktualizace,

  • vymazat mezipaměť,

  • widgety,

  • aktualizace operačního systému.

Pomalý internet přes wifi

V České republice je nejrozšířenější bezdrátové připojení k internetu známé také jako Wi-Fi připojení. Pokud máte také bezdrátové připojení k internetu a řešíte pomalý internet, chyba nemusí být jen na straně poskytovatele. Pojďme se podívat na nejčastější důvody, které internet zpomalují.

1.) Nesprávné umístění Wi-Fi routeru

Jednou z častých příčin nízké rychlosti připojení je krátký dosah Wi-Fi signálu zapříčiněný překážkami, jako jsou například zdi nebo nábytek. V tomto případě většinou postačí Wi-Fi router přemístit na vhodnější místo. Obecně platí, že čím dále od routeru budete, tím slabší připojení bude.

2.) Starší router

V řadě případů je na vině také starý router. Pokud i vy vlastníte starší router, pomůže pořízení modernějšího Wi-Fi routeru, který podporuje nejnovější typy Wi-Fi sítí a je spojený s nižší odezvou a vyšší rychlostí přenosu dat.

3.) Nastavení antén routeru

Další příčinou může být nastavení antén routeru, které většinou bývají buďto dvě nebo čtyři. Pokud máte router se dvěma anténami, výrobci doporučují jednu z nich nastavit vertikálně a druhou horizontálně.

4.) Nastavení kanálu

Problém s nízkou rychlostí internetu může být spojený i s takzvaným zarušením Wi-Fi. To spočívá v tom, že v jednom místě dochází k velkému provozu, který vede k rušení na frekvenci, na níž Wi-Fi vysílá. Často se to týká například lidí bydlících v panelových bytech, kde má každá domácnost svou Wi-Fi. Jak rušení zamezit? Je potřeba, aby všechny sítě pracovaly na jiných kanálech. Změnu kanálu provedete v nastavení Wi-Fi routeru.

Elektřina

Ušetřete za elektřinu až 9 157 Kč

Tip! Ačkoliv router vám tolik elektřiny nesežere, je dobré vědět, zda můžete platit méně. Podívejte se, jestli máte toho nejlevnějšího dodavatele energií v kraji, anebo byste měli přestoupit:

Vodafone: Pomalý internet

Máte internet od Vodafonu? Vodafone, který se v roce 1999 stal prvním duálním mobilním operátorem v ČR, k dnešnímu dni pokryl 4G LTE internetem už 99 % obyvatel. Podívali jsme se na to, jaké jsou časté příčiny pomalého pevného internetu u tohoto poskytovatele.

Příčina může spočívat jednak ve větším počtu připojených zařízení a jednak rušení Wi-Fi sítě okolními sítěmi. Rychlost připojení klesá také ve chvíli, kdy se více vzdálíte od routeru nebo mezi vámi a routerem stojí zeď.

Další příčiny pomalejšího internetu u Vodafonu

Mezi další časté příčiny toho, proč je internet pomalejší, než očekáváte, patří skutečnost, že se někdo připojuje k vašemu internetu bez vašeho vědomí a připojení na internet přes zařízení, která nepodporují nejnovější standardy Wi-Fi.

Dále se může jednat o přetížení serveru, na který se připojujete nebo potíže na kabelové síti a technická omezení na straně DSL linky či LTE sítě. Pokud za pomalým internetem nestojí žádný z těchto důvodů, kontaktujte svého poskytovatele.

  • DSL je zkratka anglického výrazu Digital Subscriber Line - digitální účastnická přípojka.

  • LTE je technologie vysokorychlostního internetu pro mobilní sítě.

UPC: Pomalý internet

Dalším známým poskytovatelem telekomunikační služby v České republice byla společnost UPC, která od roku 2019 spadá pod značku Vodafone. Díky spojení Vodafonu s UPC společnosti Vodafone přibylo 1,5 milionu domácností, jež jsou připojeny k síti nové generace, jež mimo jiné poskytuje služby vysokorychlostního pevného internetu. Pokud máte tedy problém s pomalým internetem u UPC postupujte stejně jako v případě pomalého internetu u Vodafonu.

Zajímavá čísla spojená s internetem v ČR

Na závěr jsme si pro vás připravili několik zajímavých čísel, která jsou spojena s internetem na území České republiky. Internet u nás byl poprvé spuštěný 13. února 1992, v této době se předpokládalo, že internet bude využívaný pouze v rámci vysokých škol.

  • V roce 2022 Česko oslavilo 30 let od prvního připojení k internetu.

  • V roce 2021 se v ČR k internetu připojovalo 83 % osob a 72 % Čechů k připojení použilo mobilní telefon.

  • Ke konci roku 2021 bylo dle sdružení CZ.NIC zaregistrováno 894 033 domén s českou koncovkou .cz.

  • České domácnosti se na pomyslném žebříčku zemí EU nacházejí na 18. místě z hlediska připojení k internetu.

Snad se nám podařilo zodpovědět vaší otázku, proč máte pomalý internet. Z výše uvedeného vyplývá, že příčin může být více a řadu z nich můžete sami jednoduše odstranit. Pokud však žádné z našich doporučení nezabere, obraťte se na odborníky, kteří problém vyřeší.

Tip!

Tip! Pokud řešíte internet, budou se vám pravděpodobně ještě hodit naši další průvodci, které jsme na toto téma sepsali:

* Nejlepší internetová televize
* Co všechno vyřídíte po internetu
* Nebezpečí na internetu

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    30. října 2023|Porovnej24
    Kdy odvzdušnit topení? Jak na to? Tipy a triky od odborníků

    Zimní měsíce se kvapem blíží. Obavy z přemrštěných cen za vytápění nebo nedostatku paliv se letos neozývají tak silně jako loni. Přesto můžete na energiích šetřit i letos. Proto se budeme věnovat tématu, kdy odvzdušnit topení.

  • test
    25. října 2023|Porovnej24
    Vyplatí se tepelné čerpadlo v porovnání s jinými způsoby vytápění?

    O tepelné čerpadlo je v posledních několika letech velký zájem. Možná za to mohou vysoké ceny za elektrickou energii, boj za ekologičtější nebo nezávislejší domácnost. Tepelné čerpadlo ale není žádná novinka. Na místě je otázka: vyplatí se tepelné čerpadlo?

  • test
    23. října 2023|Porovnej24
    Jak rychle usušit prádlo? Vyplatí se zapnout topení nebo ho dát do sušičky?

    Jak rychle usušit prádlo? Pomalu nastupuje období, kdy na sušení prádla nebudete moci počítat s pomocí slunce a jeho paprsků. Sluníčko navíc z oblečení vytahuje barvy. Na sušáku schne prádlo v zimě pořádně dlouho a mnohdy zatuchne.

  • test
    02. října 2023|Porovnej24
    Infrapanely: Revoluce ve vytápění nebo jen další trend? Zjistěte pravdu!

    Pokud se s infrapanelem někde na návštěvě setkáte poprvé, nejspíš si ho spletete s televizí. Infrapanely se vyrábí v různých barvách, designech i s různými vzory. Někdy tak přímo vypadají jako designový prvek v domácnosti nebo třeba zrcadlo.

  • test
    27. září 2023|Porovnej24
    Elektřina versus plyn: Které vytápění je finančně výhodnější?

    Chladné měsíce roku se blíží a s nimi se objevuje otázka na vytápění domácnosti. V současné době proměnlivých cen a dlouhodobě vysokou inflací je vytápění poměrně důležitou položkou domácího rozpočtu.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!