porovnej24 logo
test

Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

1. 11. 2023 | Aktualizováno: 26. 10. 2023
|
Délka čtení: 15 min.

Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

S klimatickou změnou se u nás objevují období bez dešťů. U někoho to může vyvolávat obavy o dostatek vody. Dobrou zprávou je, že průměrná spotřeba vody na osobu dlouhodobě klesá. V roce 1989 byla v Praze spotřeba 202 litrů na osobu a den, v roce 2000 už jen 143 a z posledního měření v roce 2022 je údaj o spotřebě vody na osobu a den 111 litrů. Podívejte se i na další tipy, jak snížit výdaje za spotřebu vody.

Jaká je spotřeba vody na osobu?

Spotřeba vody na osobu tedy postupně mezi jednotlivými lety klesá. V jednotlivých krajích České republiky jsou však rozdíly. Nejvyšší spotřeba vody na osobu je v Praze a nejnižší ve Zlínském kraji.

Podívejte se na srovnání spotřebu vody na osobu a den v jednotlivých krajích České republiky v roce 2022 fakturované domácnostem. Pro srovnání je ve druhém sloupci také spotřeba vody na osobu a den na základě celkové spotřeby domácností, průmyslu a ostatních odběratelů.

KrajSpotřeba vody na osobu a den v litrech podle fakturace domácnostemSpotřeba vody na osobu a den v litrech podle celkové fakturace

fallback mark

89,4

130,1

Praha

111,2

162,8

Středočeský kraj

87,0

123,6

Jihočeský kraj

80,2

124,5

Plzeňský kraj

86,8

134,8

Karlovarský kraj

89,0

133,6

Ústecký kraj

91,9

128,2

Liberecký kraj

87,7

128,0

Královéhradecký kraj

82,5

121,8

Pardubický kraj

78,8

119,6

Vysočina

81,1

119,3

Jihomoravský kraj

92,1

132,4

Olomoucký kraj

83,7

119,3

Zlínský kraj

77,2

111,3

Moravskoslezský kraj

90,4

127,9

Zdroj informací: Český statistický úřad

Podle údajů Českého statistického úřadu celková hodnota spotřeby vody v domácnostech na osobu v roce 2022 klesla o 3,8 litrů ve srovnání s rokem 2021. Celková spotřeba vody na osobu klesla jen o 0,1 litrů.

Pokles spotřeby vody může být dán změnou myšlení i snahou ušetřit za vodu. Dále můžeme pokles přičíst moderním přístrojům, které k provozu využívají menší množství vody. Jde např. o perlátory nebo úsporné baterie.

Pokles spotřeby vody může být dán změnou myšlení i snahou ušetřit za vodu. Dále můžeme pokles přičíst moderním přístrojům, které k provozu využívají menší množství vody. Jde např. o perlátory nebo úsporné baterie.

Spotřeba vody podle činností

Pokud se podíváme na rozložení průměrné denní spotřeby vody na osobu v pražské domácnosti, je vidět, že největší podíl jde na osobní hygienu, koupání a sprchování. Na druhém a třetím místě je pak spotřeba vody na WC a praní a úklid. V tabulce je uvedena činnost a spotřeba vody na osobu:

WCSprchování, osobní hygienaPraní a úklidVaření a mytí nádobíMytí rukouOstatní činnosti

26

40

18

10

6

2

4

Zdroj informací: Pražské vodovody a kanalizace

Tip!

Každá kapka vody se počítá. Zjistěte, kolik skutečně platíte i za svou spotřebu elektřiny a plynu. S námi najdete nejlepší ceny energií. Porovnejte a ušetřete hned!

Průměrná cena vody každoročně roste

Cena vody jde opačným směrem než spotřeba, tedy roste. Níže v tabulce najdete srovnání průměrných cen v korunách bez DPH za 1 m3 pitné vody a průměrných cen za 1 m3 odváděných odpadních vod v ČR v roce 2022 podle jednotlivých krajů.

KrajPrůměrná cena v Kč za 1 m3 spotřebované vody (bez DPH)Průměrná cena v Kč za 1 m3 odpadních vod (bez DPH)

Česká republika

fallback mark

fallback mark

Praha

51,0

fallback mark

Středočeský kraj

50,0

41,7

Jihočeský kraj

42,6

33,2

Plzeňský kraj

48,4

34,1

Karlovarský kraj

46,0

41,6

Ústecký kraj

53,8

47,5

Liberecký kra

51,3

48,4

Královéhradecký kraj

41,0

40,2

Pardubický kraj

41,9

42,2

Vysočina

43,2

32,6

Jihomoravský kraj

42,9

41,3

Olomoucký kraj

38,9

39,6

Zlínský kraj

43,0

37,1

Moravskoslezský kraj

42,3

38,6

Zdroj informací: Český statistický úřad

Průměrná cena pitné vody vzrostla oproti roku 2021 o 2,30 Kč/m3 (z 43,80 Kč/m3 na 46,10 Kč/m3) . Vzrostla i cena stočného ve srovnání s rokem 2021. Z  38,50 Kč/m3 na 41 Kč/m3 bez DPH, tedy průměrně o 2,50 Kč/m3.

Spotřeba vody na osobu podle toho, kde žijete

Množství spotřebované vody je ovlivněno také složením domácností a způsobem života. Rozdíly ve spotřebě vody jsou mezi venkovem a městem. Na venkově je průměrná spotřeba vody nižší než ve městech. Na venkově mají obyvatelé možnost čerpat vodu z vlastních studní, což se do statistik o spotřebě vody nepromítá. Více je pak tato skutečnost vidět mezi státy Evropy, kdy země převážně vesnického charakteru mají celkově nižší spotřebu vody.

Studie ukázaly, že více tíhnou k ekologickému pohledu a šetření vodou ženy. Na druhou stranu je stále velký podíl osob, které předmývají nádobí před jeho vložením do myčky. Děti v tomto směru nejde prakticky vůbec soudit, ty si rády napustí plnou vanu vody na koupání.



Rozdíly ve spotřebě vody na pití jdou také vidět mezi jednotlivými pohlavími. Muži obvykle mají vyšší fyzické nároky na vodu než ženy. Mají více svalů, a proto také vyšší potřebu hydratace, pokud jsou fyzicky aktivní. Ženy muže dohánějí v těhotenství a v období kojení. Během těhotenství roste krevní objem a je potřeba hydratovat nejen matku, ale i plod. Děti často nejsou schopny rozpoznat žízeň a přirozeně pít, jejich spotřeba je vody je menší. Mají ale menší tělesnou hmotnost a jejich potřeba po vodě na kilogram tělesné hmoty může být vyšší než u dospělých.

Na cestě za šetřením vody stojí za úvahu použití tzv. šedé vody. Jde o vodu už použitou např. z umývání brambor, vaření vajec. Ta se může využít na splachování nebo zalévání rostlin. I tyto kroky mohou vést ke snížení spotřeby vody v domácnostech.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    30. října 2023|
    Kdy odvzdušnit topení? Jak na to? Tipy a triky od odborníků

    Zimní měsíce se kvapem blíží. Obavy z přemrštěných cen za vytápění nebo nedostatku paliv se letos neozývají tak silně jako loni. Přesto můžete na energiích šetřit i letos. Proto se budeme věnovat tématu, kdy odvzdušnit topení.

  • test
    25. října 2023|
    Vyplatí se tepelné čerpadlo v porovnání s jinými způsoby vytápění?

    O tepelné čerpadlo je v posledních několika letech velký zájem. Možná za to mohou vysoké ceny za elektrickou energii, boj za ekologičtější nebo nezávislejší domácnost. Tepelné čerpadlo ale není žádná novinka. Na místě je otázka: vyplatí se tepelné čerpadlo?

  • test
    23. října 2023|
    Jak rychle usušit prádlo? Vyplatí se zapnout topení nebo ho dát do sušičky?

    Jak rychle usušit prádlo? Pomalu nastupuje období, kdy na sušení prádla nebudete moci počítat s pomocí slunce a jeho paprsků. Sluníčko navíc z oblečení vytahuje barvy. Na sušáku schne prádlo v zimě pořádně dlouho a mnohdy zatuchne.

  • test
    02. října 2023|
    Infrapanely: Revoluce ve vytápění nebo jen další trend? Zjistěte pravdu!

    Pokud se s infrapanelem někde na návštěvě setkáte poprvé, nejspíš si ho spletete s televizí. Infrapanely se vyrábí v různých barvách, designech i s různými vzory. Někdy tak přímo vypadají jako designový prvek v domácnosti nebo třeba zrcadlo.

  • test
    27. září 2023|
    Elektřina versus plyn: Které vytápění je finančně výhodnější?

    Chladné měsíce roku se blíží a s nimi se objevuje otázka na vytápění domácnosti. V současné době proměnlivých cen a dlouhodobě vysokou inflací je vytápění poměrně důležitou položkou domácího rozpočtu.

  • test
    21. srpna 2023|
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!